אוהדי שאלקה. ממלאים את האצטדיון (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי שאלקה. ממלאים את האצטדיון (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

יריבת הפועל ת"א בליגת האלופות, שאלקה, היא הגאווה היחידה של העיר גלזנקירשן התעשייתית והאפרורית ולמועדון יש 84 אלף חברים. היריבה הגדולה של אזור חבל הרוהר, בורוסיה דורטמונד, מביאה את מספר האוהדים הרב ביותר למשחקי הבית, כ-70 אלף צופים. שאלקה נחשבת לשנייה בבונדסליגה בתחום זה אחרי היריבה האזורית.

שורשי הפופולאריות והאהדה העצומה נעוצים דווקא בעונש שקיבל המועדון בשל חריגה מנורמות השכר שנקבעו אז על ידי הליגה. שאלקה הורחקה לחצי שנה וחזרתה התקבלה בהתרגשות על ידי האוהדים, כש-70 אלף מהם הציפו את המגרש הביתי ביוני 1931.

נישאת על גלי האהדה וההצלחות של השנים ההם, הפכה שאלקה לקבוצה המצליחה ביותר של גרמניה גרמניה בתקופת השלטון הנאצי שבין 1933 ל-1945, עם שש אליפויות בפרק זמן זה, בעיקר הודות לשני שחקנים, ממוצא פולני דווקא, פרינץ שבאן וארנסט קוצורה.

האיום היחידי על שאלקה בשנים האלה הגיעה מכיוונם של המועדונים האוסטרים, בעיקר אדמירה וראפיד וינה ששיחקה בליגה של גמניה מאז האנשלוס, סיפוחה בכוח של אוסטריה אל גרמניה ב-1938. שאלקה כל כך הצליחה בתקופה ההיא, שהפכה כלי שימוש במנגנון התעמולה הנאצי בדבר העליונות הפיזית של הגזע הארי.

שאלקה ידועה גם בזכות האצטדיון שלה, הוולטינס ארינה, הנחשב לאחד המודרניים באירופה, שבנייתו, בעלות של 193 מיליון יורו, הושלמה ב-2001.

הוולטינס ארינה. אחד האצטדיונים המפוארים באירופה (רועי גלדסטון) (צילום: מערכת ONE)
הוולטינס ארינה. אחד האצטדיונים המפוארים באירופה (רועי גלדסטון) | צילום: מערכת ONE

אמנם ב-1974 זכה המועדון לאיצטדיון חדש, 'פארקסטדיום', לכבוד המונדיאל שנערך במדינה באותה השנה, אך בשנות ה-2000 כבר הפך המתקן למיושן ובשאלקה רצו אצטדיון חדש ומצאו שני תירוצים שיצדיקו זאת: הזכייה בגביע אופ"א ב-1997 וחגיגות המאה למועדון העומדות בפתח.

הכסף לבניית האיצטדיון התקבל כתוצאה מהסכם חסות עם יצרנית הבירה ולטינס (veltins). העסקה השתלמה לשני הצדדים, כאשר האיצטדיון מלא לחלוטין כמעט בכל שבוע ב-61 אלף תומכי הכחולים-לבנים של רובע שאלקה בעיר. לפני שהושלמה העסקה נקרא האיצטדיון 'אוף שאלקה ארינה'.

כמו איצטדיונים משוכללים אחרים, הוולטיס ארינה תוכנן כמבנה רב שימושי וכר הדשא שלו הוא מעין שטיח ענק הניתן לקיפול ולהרכבה מחדש. כך יכול היה האיצטדיון לארח השנה את אליפות העולם בהוקי וכן לקיים בתוכו הופעות של אמנים מובילים, כמו מטאליקה ורובי וויליאמס.

נקניקיות (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
נקניקיות (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

האצטדיון גם אירח את גמר ליגת האלופות ב-2004 וחמישה משחקים במסגרת המונדיאל בגרמניה שנתיים אחר כך, כולל רבע הגמר בין אנגליה לפורטוגל. מי שמגיע לאיצטדיון לא צפוי להישאר רעב. במתחם הוולטינס ארינה 15 מסעדות קטנות, 50 תחנות גריל ו-35 בתי קפה, שיכולים לספק לאוהדי כדורגל ביום משחק 2,500 קילו נקניקיות, 7,000 בייגלה ואלף מטר רבוע של פיצה.