מישל פלאטיני. מבין לליבו של גרנט (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
פלאטיני. מלחמה בשחיתות (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

האם מישהו חושב שהאורוות של אופ"א לא מספיק נקיות והגיע הזמן לנקות אותן בצורה יסודית? זו השאלה הנשאלת עכשיו במקומות שונים באירופה אחרי שאופ"א הודיעה כי בכוונתה לערוך חקירה מקיפה לגבי כשרותם של מספר משחקים. 

הדיווח הזה שהופיע בתקשורת הבריטית יצר סערה גדולה מכיוון שאופ"א מתכוונת לחקור לא פחות מ-40 משחקים. מה שמטריד את אופ"א זו האפשרות שחלק מהמשחקים פשוט "נמכרו" ונערכו כאשר התוצאה נקבעה מראש. 
 
כדי להרגיע בעיקר את הקבוצות הגדולות, הארגון מיהר להדגיש כי החקירה תתבסס בעיקר סביב משחקים מהאזור המזרחי של היבשת. לפי דיווחים מאופ"א, ככל הנראה אין אף קבוצה גדולה שמעורבת בהטיית המשחקים ובנוסף כרגע אין אף קבוצה אנגלית שמעורבת בהן. 

נושא מכירת משחקים הוא אחד הדברים המטרידים ביותר את אופ"א ופיפ"א. הסיבה לכך היא ארגוני ההימורים הענקיים שפועלים ברחבי העולם ומגלגלים מיליארדים. מאז עידן האינטרנט, עולם ההימורים נעשה נגיש ופשוט יותר, וחברות ההימורים החוקיות והלא חוקיות פרחו בעשור האחרון. 

ברור שלתחום שמגלגל כסף כה גדול נכנסו גם גורמים עבריניים שמנסים לעשות קופה גדולה על גבן של התאחדויות הכדורגל.

ספרטק (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
ספרטק (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

מאחורי כל משחק "מכור" שכזה עומד מישהו שהימר בסכומים גבוהים במיוחד על התוצאה וזכה ברבה מאוד כסף. ארגוני ההימורים החוקיים באירופה, בהן חברה גם מועצת ההימורים הישראלית, מפעילת ה"טוטו" ו"הווינר" - דואגים לעדכן מיידית אחד את השני בכל פעם שעולה חשש שמשחק מסוים אינו כשר. במקרה כזה, אפילו אם אין הוכחות חד משמעיות, ההימור על המשחק הספציפי מוגבל או לעיתים מבוטל לגמרי.  

המידע הזה על משחקים חשודים הוא כטיפה בים, לעומת אינסוף ההאופציות של כרישי ההימורים הלא חוקיים. בנוסף, קיים שוק שחור של הימורים לא חוקיים שהמוסדות הרשמיים פשוט לא מצליחים להילחם בו. 

לוגו טוטו החדש (ONE) (צילום: מערכת ONE)
לוגו טוטו החדש (ONE) | צילום: מערכת ONE


החקירה של אופ"א יכולה להוות רעידת אדמה במידה ויימצאו הוכחות חותכות לגבי הקבוצות. כל המשחקים בהם מדובר שוחקו ב-5 השנים האחרונות. לפחות 15 מהמשחקים התקיימו בשנתיים האחרונות - עובדה המלמדת כי התופעה נמשכת ומחמירה. מישל פלאטיני העיד כי הוא שם לעצמו לעמוד בראש המלחמה בשחיתויות בכדורגל, השאלה היא האם יש לו מספיק חיילים וכלי נשק במלחמה הזו...