קביליו יפו. עכשיו גם סרט דוקומנטרי (צילום: מערכת ONE)
קביליו יפו. עכשיו גם סרט דוקומנטרי | צילום: מערכת ONE

'היידה יפו- הבולגרים חוזרים' שיוקרן הערב (ראשון, 17:00) בבכורה, במסגרת פסטיבל הקולנוע בחיפה, הוא ניסיון יפה, מעניין ואף מרגש לפרקים, לעשות סרט ספורט תיעודי אמיתי בישראל.

הסרט מתמקד במספר דמויות בתוך סיפורה של מכבי יפו, המתחיל בנהירה של יהודי בולגריה ב-48 אל עיר הנמל העתיקה בעקבות עזיבת הערבים המקומיים, ממשיך בדור הזהב עם ישראל אשכנזי, מוצי ליאון על הדשא ומאוחר יותר משה אוננה, דרך המשבר שהוריד את הקבוצה לליגה ג', ועד ללידה מחדש בדמות 'מכבי קביליו יפו', בזכות האוהדים שהפיחו חיים באדי הנוסטלגיה.

אחת הדמויות הראשיות בסרט הוא קובי פרחי, סולן להקת אורפנד לאנד, מלהקות הרוק כבד והמטאל החשובות שצמחו בישראל.

בהקלטות הלהקה, המשלבת סגנונות רבים, כולל מוזיקה מזרחית וערבית וציטוטים מהתנ"ך והקוראן, נראה פרחי בחולצה של מכבי יפו. לדבריו, החולצה נותנת לו כוחות להתמודדות עם הצדדים האפלים שבתוכו, הנדרשים ממנו כמוזיקאי.

קובי פרחי (ONE) (צילום: מערכת ONE)
קובי פרחי (ONE) | צילום: מערכת ONE

פרחי מספר כי ההשראה שלו כמוזיקאי באה כילד, כשהיה שומע ביפו את קול המואזין המסלסל "אללה הו אכבר" ורצונו לתפוס את מקומו בשירה. בסצנה אחרת מגיע פרחי יחד עם עו"ד טל משיח למגרש מכבי יפו ומתרגש בזיכרונות אל הילדות האבודה כשדחפור מסיים להרוס את מצבת הכדורגל, שהייתה בעבר היכל מפואר של חוויות קסומות.

משיח מפוכח יותר ומתמקד בגיוס משאבים ובהקמת מחלקת נוער, שתמשיך את גלגל החיים של הקבוצה ואת הקשר ההדוק בין קבוצה לקהילה, ומרגש לראות כיום את המוני האוהדים הצעירים שמלווים את קביליו יפו, חלקם הגדול צאצאיהם של אותם בולגרים מיפו.

מכבי יפו (ONE) (צילום: מערכת ONE)
מכבי יפו (ONE) | צילום: מערכת ONE

דמות צבעונית אחרת שמפארת את הסרט הוא אברהם בכר ז"ל, הראשון והיחיד שנשא תואר בלתי רשמי של רב קבוצת כדורגל בישראל, בתור רבה של קהילת יוצאי בולגריה, שמסמל את בני העדה. הרבנות הראשית סירבה להכיר בו, בין היתר, בגלל שהגיע באופן קבוע למשחקי הקבוצה בשבת רכוב על טוסטוס.

מן הסרט אינו נפקד גם הרצל קביליו ז"ל, שוער הקבוצה שמוכר לקהל הרחב בשל ניסיונו בשירה בעיבוד הבלתי נשכח ל'שבת של כדורגל' מ-1981 וזכה להוקרה בשם הקבוצה שקמה לתחייה.

מכבי יפו (ONE) (צילום: מערכת ONE)
מכבי יפו (ONE) | צילום: מערכת ONE

את הסרט, בהפקת מחלקת התעודה של ערוץ 1, ביים יובל אור והפיקה ענת זוהר ושזורים בו שיריה של אורפנד לאנד. בשבועות הקרובים ישודר הסרט גם בערוץ 1.