מלקולם גלייזר (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
מלקולם גלייזר. יבקש סליחה מהאוהדים? (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

בימים בהם העולם היהודי עוסק בבקשת סליחה, מחילה וניסיון לכפר על החטאים של השנה האחרונה, טוב היה אם גם בתעשיית הכדורגל העולמית היו מאמצים מנהג זה. הדברים נכונים בעיקר בכל הקשור ליחסים המורכבים שבין בעלי מועדון לאוהדי הקבוצה.

בעונה האחרונה הופנתה מירב תשומת הלב רבה לחובות עתק שצברו מועדוני הפאר כתוצאה מרכישה כושלת (מנצ'סטר יונייטד) או הפסדים של בעלי הבית בתקופת משבר (ליברפול). גם מילאן חטפה ביקורת על ימין ועל שמאל, בעיקר בשל היכולת המקצועית הדלה.

משפחת גלייזר השתמשה בהלוואות כדי לקנות את יונייטד, מהלך עסקי המכונה רכישה ממונפת וכתוצאה מכך שיעבדה את המועדון לחובות של מעל ל-700 מיליון ליש"ט.

הקבוצה שהרוויחה סכום שיא עבור מכירת כדורגלן, 94 מיליון יורו ששילמה ריאל מדריד על כריסטיאנו רונאלדו, לא מבזבזת כסף על הבאת כוכבים. האוהדים, שהתרגלו לראות את הקבוצה שולטת באנגליה ודומיננטית באירופה, היו עדים לאיבוד האליפות לצ'לסי בעונה שעברה.

אוהדי מנצ´סטר יונייטד (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי מנצ´סטר יונייטד (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

יש סיבה עיקרית לכך שהגלייזרים צריכים לבקש סליחה: מחאת האוהדים כלל לא מזיזה לבעלים. תומכי הקבוצה מגיעים בהמוניהם למגרשים עם צבעי העבר של המועדון, צהוב-ירוק, שרים בגנות הבעלים ומבטאים את רצונם לראות את המועדון נרכש על ידי גורם אחר. בנוסף, האוהדים אוספים כסף כדי לרכוש את המועדון בעצמם.

הגלייזרים מתעקשים כי המועדון אינו למכירה, מצפצפים על הדרישה לרכש משמעותי ונשארים אדישים כשהקבוצה רחוקה מלהבריק. חברי המשפחה היהודית ילכו בוודאי לבית הכנסת ביום החשוב לבני דתם ובין התפילות כדאי שייחשבו על האוהדים המסכנים שאוכלים להם את הלב.

האם האימפריה ממנצ´סטר על סף גסיסה? (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
חולצות מנצ´סטר יונייטד (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

האם אוהדי ליברפול ימשיכו לצעוד לבד?


בליברפול המצב מסובך יותר. איתרע מזלם של הבעלים טום היקס וג'ורג' ג'ילט ועסקיהם הרבים נפגעו עקב המשבר הכלכלי במולדתם ארצות הברית. כתוצאה מכך הבעלים דלדלו משמעותית את האחזקות במועדוני הספורט שבבעלותם, כאשר היקס ויתר על קבוצת הבייסבול טקסס ריינג'רס וג'ילט נפטר מהבעלות על מועדון ההוקי מונטריאול קנדיאנס.

כתוצאה מההפסדים שספגו, השניים צברו חובות ומתקשים לעמוד בסיוע שנטלו כדי לרכוש את ליברפול, מה שהכניס את המועדון לחובות של כ-350 מיליון ליש"ט. ג'ילט והיקס מודעים לחוסר יכולתם להחזיר את ליברפול לימיה הגדולים, מודים בכך ומחפשים רוכש שיוציא את העגלה מהבוץ.

מחאת אוהדים (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
מחאת אוהדים (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

את האוהדים זה לא מעניין. יותר מעשרים שנה בלי אליפות גרמו להם לאבד את הסבלנות, במיוחד כאשר היריבה השנואה ממנצ'סטר קטפה לא מעט תארים והשתוותה אליהם במספר האליפויות. אם זה לא מספיק, בעונה שעברה ליברפול סיימה רק במקום השביעי ולא עלתה לליגת האלופות.

האם אוהדי מילאן צריכים לבקש סליחה מברלוסקוני?


יש גם מקרים הפוכים, בהם על האוהדים לבקש סליחה מהבעלים והמקרה המובהק ביותר הוא מילאן. תומכי הרוסונרי מחו בשנה האחרונה נגד נשיא המועדון וראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני, בגין מצבה הרעוע של הקבוצה על כר הדשא, בשעה שהיריבה העירונית אינטר זכתה בכל תואר אפשרי.

ברלוסקוני (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
ברלוסקוני (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

אוהדי מילאן מחו בכל פורום אפשרי ודרשו כי ברלוסקוני, האיש שהפך את המועדון לאימפריית הכדורגל הגדולה של סוף שנות ה-80 ותחילת ה-90, יעזוב את הקבוצה. ברלוסקוני השיב ברכישת שניים מהשחקנים הטובים בעולם, זלאטן איברהימוביץ' ורוביניו.

גם אם הנשיא פעל מתוך מניעים פוליטיים ורצון לזכות בקולות בוחרים לקראת האתגרים האלקטורליים הקרובים, ראוי לאוהדי מילאן לעשות חשבון נפש בימים הקרובים ולהתנצל בפני המיליארדר האיטלקי הכל יכול.