"זה לא הקול, זה הכל". השרה לבנת (צילום: חדשות 2)
משמיעה קולה לראשונה - מתייצבת לצד ענפי הספורט | צילום: חדשות 2

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, מתייחסת היום לראשונה ב-ONE לפרסומים על התוכנית הכלכלית החדשה של ראש הממשלה ביבי נתניהו ושר האוצר, יובל שטייניץ, ובה בין היתר יבוטל הפטור ממס שולי על שחקנים זרים הבאים לשחק בארץ. נושא שהקפיץ את עולם הכדורסל והכדורגל כאחד לקראת מכה כספית קשה.

חודש בלבד לאחר שנכנסה לתפקיד, יוצאת לבנת בעד הספורט נגד תכנית המיסוי ופועלת למען ענפי הספורט השונים, בעלי הקבוצות וכמובן האוהדים וחובבי הספורט.

כיום, המס השולי המקסימלי על אוכלוסיה זו עומד על 25% בלבד לעומת שיעור של 46% בקרב שאר האוכלוסיה. המשמעות היא ששחקן זר יעלה לקבוצת כדורגל או כדורסל בדיוק כמו שחקן ישראלי. לא עוד פטור מכמעט מחצית מס ההכנסה.

קבוצות ייאלצו לספוג את ההפרש וככל הנראה עשויות לשחרר חלק מהזרים שלהן. רמת השחקנים שיגיעו לארץ תרד משמעותית, שכן העלות שלהם תהיה גבוהה הרבה יותר.

למרות שהמהלך יחסוך למדינה עשרות מיליוני שקלים בלבד, נראה שבמשרד האוצר נחושים להוציא אותו לפועל. המכה עבור הספורט הישראלי תהיה לא רק בענף הכדורסל כאמור אלא גם בכדורגל. הבעיה תהיה בהבאת שחקנים זולים יותר, כדי לחסוך בעלויות ובכך פגיעה ברמה של הקבוצות המתמודדות באירופה.

השרה לבנת התייחסה לביטול הפטור ואמרה היום ל-ONE: "קשה לראות את האוצר מסביר איך תרומה של כ-20 מיליון ש"ח כתוצאה מהעלאת המיסוי על השחקנים הזרים תציל את משק המדינה בהתחשב בנזק שעלול להיגרם לקבוצות הישראליות אשר יתקשו להתחרות ברמה איכותית בזירה הבין לאומית ובשמירת הרמה המקצועית בליגות הבכירות בישראל".

עוד אמרה השרה: "כבר היום על פי התקנון בליגת העל חייבים להימצא בכדורסל לפחות שני שחקנים ישראלים על המגרש. חבל להנחית מכה כה קשה על ענפי הספורט שגם ככה אינם ענפים רווחיים וכלכליים ואנשים פרטיים נושאים אותם על כתפיהם".

קבוצות שונות בליגת-העל עלולות להיפגע לא רק מעצם העובדה שהזרים שלהן יעלו יותר, אלא משום שהם יקבלו פחות שחקנים מושאלים ישראלים. מועדונים גדולים נוטים להשאיל שחקנים ישראלים שיקבלו דקות משחק בקבוצות קטנות יותר, כמו בני-יהודה.

בעוד שיש קבוצות שחוששות לכמות הזרים שתרד ולרמתם, יש קבוצות שיצטרכו לשלם יותר עבור המאמן שלהן - מכבי נתניה לדוגמא, שמחזיקה במאמן הזר היחיד בישראל, לותר מתיאוס.

לבנת: "המהמרים יעדיפו לפנות להימורים בלתי חוקיים"

ממלאים טופס טוטו (תמונת AVI: חדשות1 ערוץ 2)
מה יהיה על המהמרים הישראלים, שואלת השרה | תמונת AVI: חדשות1 ערוץ 2

לבנת מתייחסת גם לפטור ממס על הגרלות עד 5000 ש"ח בלבד: "אני מתנגדת בתוקף לפגיעה ישירה בענפי הספורט בישראל. המיסוי החדש יביא לירידה דרמטית בהכנסות מועצת ההימורים משום שהמהמרים יעדיפו לפנות להימורים בלתי חוקיים באתרי האינטרנט השונים ובאמצעים שונים אחרים".

"ממילא מנגנוני הגביה שצריך יהיה לבנות בצורך המיסוי מעל 5000 ש"ח יהיו מסורבלים ויקרים ויחטיאו את המטרה. החיסכון כביכול שיושג בעקבות כוונת האוצר למיסוי על ההגרלות יביא לפגיעה אנושה בהקצבות לענפי הספורט השונים ובהקצבות להקמת מתקנים לספורט בכל רחבי הארץ".