sportFive1066622 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
"קל לאהוב אותו". אבדיה במשחק מול מיאמי (GETTYIMAGES) | צילום: ספורט 5

אחרי משחק השיא שלו במדי וושינגטון מול מיאמי, דני אבדיה והוויזארדס יפגשו הלילה (02:00, חי ב-5STARS) את פיניקס במטרה לחזור למסלול הניצחונות. הישראלי אמנם חדש בקבוצה וכמובן בליגה, אבל יחסית לפרק הזמן הקצר שהוא משחק בבירה - אפשר להגיד שהוא הותיר רושם חיובי על המועדון, ובין היתר גם על שדרי הבית ג'סטין קוצ'ר ודרו גודן. השניים התראיינו ל'מגרש פתוח' וסיפרו על תחילת הדרך של הכוכב הישראלי ב-NBA. 

ג'סטין, איך חשבת על ה'שבת שלום'?
"טוב, אני יהודי, וזה היה יום שבת בערב. אז אמרתי לעצמי 'יודע מה, זה פשוט מתאים, הוא קלע 3 ברצף'. אמרתי את זה, ונהנינו מזה כי אני חושב שהוא נהנה מזה, והיהודים שאני מכיר, חבריי, נהנים מזה גם.
אנחנו מדברים כל כך הרבה שפות, כי יש לנו שחקנים מכל כך הרבה מדינות בקבוצה שלנו".

אנחנו מדברים אחרי הופעת הקליעה הכי טובה של אבדיה. דרו, אתה אוהב את איפה שדני נמצא כרגע?
"כן, יש לו הזדמנות עם הפציעות, במיוחד במשחק הקודם נגד מיאמי היט, כשראסל ווסטברוק ובראדלי ביל לא היו זמינים. צריך לראות יותר מדני, ומה שהוא יכול לספק לקבוצת NBA. אפשר לראות את היכולת שלו כפליימייקר, הוא קלע טוב מאוד מחוץ לקשת השלוש במשחק הקודם, הוא קלע 5 מ-9, הוא קלע 20 נקודות. יכולנו לראות שהוא מסוגל להיות סקורר בליגה הזאת, מה שאני הכי אוהב אצל דני זה חוכמת המשחק שלו, לדעת איפה להיות בכל רגע על הפרקט, התקפית והגנתית. בדרך כלל זה לוקח הרבה זמן לחבר'ה צעירים, יותר זמן ללמוד את זה בליגת ה-NBA, ודני הגיע וישר ידע הכל, והכיר עד כה את כל המקומות שהוא צריך להיות בהם, אז הוא מקצוען אמיתי. בנושא הזה, הוא שיחק נגד שחקנים בוגרים הרבה יותר מרוב הרוקיז העונה הזאת".

ג'סטין, אתה משדר את משחקי הוושינגטון וויזארדס, ואני חושב שלדני יש מה שמכנים "STAR QUALITY". אתה מסכים?
"אני חושב שיש לו. אני חושב שקל לאהוב אותו. האוהדים רואים את זה, אפילו במסיבות העיתונאים,
כשהוא מדבר על היכולות שלו כפליימייקר. הוא אומר שהוא אוהב לערב את החברים שלו לקבוצה,
שהוא אוהב לעזור לחבריו לקבוצה להשיג סלים, זה מה שגורם לו להרגיש טוב. יהיה לו קשה להיות ה'כוכב' כרגע, כי בקבוצה שלו נמצאים ראסל ווסטברוק ובראדלי ביל, אבל זה עוזר לו, כי הוא יכול להתקדם בקצב איטי יותר, ופשוט לשחק את המשחק שלו, ולא חייב לשאת בכל הנטל. אבל אני חושב שמה שהוא יכול לעשות בשביל הוויזארדס, ובשביל ילדים יהודים בכל העולם, הוא להכיר להם את ענף הכדורסל ולגרום להם לאהוב את המשחק, לאהוב את הוויזארדס, ולאהוב את ה-NBA".

אבדיה עם ווסטברוק. האם הישראלי סובל מהנוכחות של הכוכב? (GETTYIMAGE (צילום: ספורט 5)
אבדיה עם ווסטברוק. האם הישראלי סובל מהנוכחות של הכוכב? (GETTYIMAGES) | צילום: ספורט 5

דרו, זה די ברור שעם ביל ו-ווסטברוק על הפרקט, לא כולם מקבלים חתיכה מהעוגה. אתה מסכים שאולי עדיף לדני לעלות מהספסל כרגע?
"בנוגע לדני, אני חושב שהוא 'בחור שימושי' וב'בחור שימושי' אני מתכוון שאפשר להעלות אותו בחמישייה, להכניס אותו מהספסל, זה לא ישנה. הוא ישפיע על המשחק בדקות שהוא משחק, ולא משנה איזה חלק זה במשחק. אם זה בתחילת המשחק, ברבע השני ואפילו בסיומות של משחקים. עם הפציעה שראינו של תומאס בראיינט, וושינגטון וויזארדס יצטרכו כדורסל קטן יותר, ובהרכבים קטנים יותר.
אז אני חושב שנתחיל לראות את דני מקבל יותר זמן, לא רק בעמדת הסמול פורוורד, אלא שעכשיו נראה אותו משחק גם בעמדת הפאוור פורוורד שבה אני חושב שיהיה לו יתרון, עם המהירות ויכולות הפליימייקר שלו".

"בניגוד לכדורסל האירופי, ששם עשית טעות או שתיים, ואתה מחוץ למשחק. משלמים להם הרבה כסף, אני לא יודע כמה משלמים לשחקנים בליגה הזאת שלכם שם, אבל ראסל ווסטברוק כנראה מרוויח יותר ממה ששווות חלק מהקבוצות אצלכם, אז צריך להקשיב לו לפעמים. קבוצות כמו סן אנטוניו ומיאמי ידועות בזכות היכולת שלהן לפתח שחקנים".

אתם חושבים, שניכם, שוושינגטון יכולה לעשות אותו הדבר בשביל דני?
"אני חושב שזו שאלה נהדרת, כשראיתי את דני, כשהוא סופסוף שיחק, התחלתי לחשוב לעצמי: וואו, איזה עוד קבוצות יכולות להתאים לסגנון המשחק שלו. וסן אנטוניו היא אחת הקבוצות, בגלל הכימיה הקבוצתית הם משחקים משחק כמעט אירופאי, כדורסל בסגנון בינלאומי לאורך השנים הרבות תחת גרג פופוביץ'".

"אני חושב שעם דני ועם הוויזארדס, מה שאתם רואים, בגלל מה שבדיוק אמרת, המשמעת שלו, אחרי ששיחק כמקצוען מעבר לים, ועכשיו, כשהגיע לכאן, הוא הרוויח את המקום שלו בחמישייה בתחילת השנה. סקוט ברוקס התרשם ממנו מאוד הוא לא התווכח אף פעם, לא התלונן כשעשו עליו עבירות באימונים, הוא הרוויח את הכבוד של חבריו לקבוצה, כשאתה נזכר באיך רוי האצ'ימורה היה כרוקי בעונה שעברה, וכשרואים מה הוא עושה השנה, הוא עשה קפיצה. אני חושב שקיימים כאן בוויזארדס תהליכי פיתוח טובים ואני חושב שתראו את דני ממשיך להתפתח, כי יש לו הרבה יכולות".

"דרו אמר לי בשידור הקודם שהוא צריך לראות שלושה מהלכים כדי להבין האם מישהו 'שחקן'. אנחנו ידענו, בעצם אחרי מהלך אחד, שדני הוא 'שחקן'. הצורה שבה הוא מטפל בכדור, הדרך שבה הוא רואה את חבריו לקבוצה, הסבלנות שלו, הוא ימשיך להתפתח כאן ב-DC".

דרו, אם לא מתייחסים למשחק מול ההיט, זה לא היה שבוע פשוט בשביל דני, הוא שיחק בו פחות ותרם בו פחות, זה חלק מתהליך נורמלי כרוקי, או שזה משהו שצריך להדאיג אותו?
"לא, הוא לא צריך לדאוג בכלל. אני לא יודע אם ראית את הקליפ של בראדלי ביל מדבר עם דני, על השנה הראשונה שלו. הוא שאל את בראדלי ביל: 'איך תהיה השנה הראשונה?', ובראדלי ביל אמר: 'יהיו לך ימים טובים, יהיו לך ימים רעים, ויהיו לך ימים שהם 'ככה-ככה'. אז אני חושב שלדני היו ימים משלושת הסוגים האלו, עד כה, בשלב הזה של הקריירה שלו, היו לו ימים טובים, ימים רעים, וימים שהיו בין-לבין. וככה זה עובד".

"בשנת הרוקי שלי, אחרי שהייתי הבחירה ה-4 בדראפט, לא היה לי 'מתוק' במשך כל העונה. באמצע העונה הראשונה שלי הועברתי בטרייד לאורלנדו מג'יק וזה עזר לי לספק את הסחורה בעמדה אחרת, כשהייתי בממפיס, הרגשתי ששיחקתי לא בעמדה שלי, בהשוואה לאורלנדו מג'יק. אתה תקבל הזדמנויות להציג את עצמך, כששחקנים ייפצעו, כמו שראינו במשחק הקודם, כשדני היה חייב לפתוח, ונחש מה, כשהוא פתח, הוא סיפק את הסחורה הוא היה מוכן לשחק, והיו לו 20 נקודות והוא הופיע בצורה טובה. הוא השיג את האמון של חבריו לקבוצה ושל המאמנים. אז צפו לראות את דני משחק יותר, עם כל הפציעות, אז יהיו לו ימים טובים יותר בהמשך".

השוואה מתבקשת. כספי ואבדיה (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
השוואה מתבקשת. כספי ואבדיה (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

וושינגטון התחילה את העונה בצורה רעה מאוד, במאזן 8-2 יש סכנה למעמדו של סקוט ברוקס, או שזה מוקדם לדעתכם?
"הייתי אומר שיש הרבה זמן, כי על אף שהמאזן מראה 8-2, אני לא חושב שהמאזן הזה מספר את הסיפור האמיתי של הקבוצה הזאת. אני חושב שהקבוצה הזאת הרבה יותר טובה ממאזן 8-2, לא הביסו אותם, היה להם סיכוי לנצח בכל אחד מ-8 ההפסדים האלו, והם גם הובילו במשחקים האלו, ב-8 ההפסדים, אז אני חושב שיש להם, 'בעיות של גדולה', מה שנקרא".

"כן, ואני חושב שעם הקבוצה הזאת, זה באמת מוקדם. עברנו רק 10 משחקים בלו"ז של 72, לא 81, אבל אני חושב, ואני יודע שזה יישמע קלישאתי, צריך להשיג ניצחון אחד, ולבנות על זה. להשיג מומנטום, ועכשיו, הקבוצה הזאת תצטרך לבצע התאמות, עם הפציעה של תומאס בראיינט, וזה המקום שבו אני חושב שדני יכול להתעלות. אם חוזרים למה שדרו אמר בנוגע לעונת הרוקי, הוא הגיע אחרי 3 משחקים גרועים, והגיב עם 20 נקודות נגד מיאמי. אז אני חושב שהפוטנציאל שלו גבוה מאוד, ובנוגע לסקוט ברוקס, אני חושב שהוא שומר על הקבוצה במקום שהיא צריכה להיות בו ואני חושב שכולנו מסכימים, הם חייבים לשפר את ההגנה שלהם. אם הם יוכלו להציג הגנה קבוצתית טובה יותר, הקבוצה הזאת יכולה לקלוע על כל אחת, לא משנה מי על הפרקט. גם בלי ביל, ווסטברוק ובראיינט, הם עדיין הצליחו לקלוע 128 נקודות".

דרו, אתה שיחקת נגד הישראלי הראשון ב-NBA, עומרי כספי. אתה יכול להשוות בין המשחק של השניים? ומה דני עושה בצורה שונה?
"עומרי כספי... בעיניי, אני חושב שעומרי כספי שיחק יותר בעמדות הגארד, כן, הוא גם שיחק בעמדה 4 לפעמים, אבל דני, אני חושב שהוא יוכל לשחק מעמדה 2, ועד אפילו עמדת הסנטר לפעמים, בימים האלו.
אני חושב שדני גבוה יותר, אולי לא גבוה יותר, אבל נראה גדול יותר, כנראה ששולט בכדור בצורה טובה יותר, עומרי כספי היה קלעי נהדר, אי אפשר לקחת ממנו את היכולת שלו לקלוע, ואני לא יודע אם דני יכול לקלוע טוב כמו כספי, אבל זה עדיין שלב מוקדם בקריירה של דני, עדיין יש סביבו סימן שאלה גדול,
יש לו מקום להשתפר, אז אני לא חושב שהסיפור של דני נגמר. אז קשה להגיד אם הוא טוב יותר או שלא, מעומרי כספי. אני חושב שיש לו פוטנציאל לקריירה ארוכה ב-NBA, כמו של עומרי כספי".