שאול אייזנברג (אלעד דיין) (צילום: מערכת ONE)
לב ואהבה זה טוב לקייטנה, בשביל כדורסל צריך כסף. שאול איזנברג | צילום: מערכת ONE

אילו הייתי כותב את דעתי לפני שבוע ימים היו בוודאי רבים מאוהדי הפועל תל אביב טוענעים בתוקף שאני עושה זאת על מנת לסלול את הדרך למקום עבור נהריה בליגה הלאומית.

הנה כי כן, קל לי עכשיו להביע את דעתי כשאר לכל ידוע שאם נהריה תחפוץ במקום בליגת העל היא תשחק בליגה הבכירה. אולם משובח יש בנהריה, ראש עיר תומך יש, אוהדים יש. ימים יגידו.

בינתיים בהפועל תל אביב עסקינן. במוצאי חג השבועות צפיתי בתוכנית "המקור" בערוץ 10 בסרט הזוי על קבוצת האוהדים של הפועל. למען האמת, רק עופר שלח, חד וחלק, לא היה שותף לסיפור ההזוי.

שלח כמו שלח מכיר את המציאות ואמר לאנשי הפועל את אשר רבים אחרים, יפי נפש, לא מעזים להוציא מפיהם. אם לא ליגת העל עכשיו, אז מתי?

ראיתי בסרט את ישיבת "מועצת החכמים" של הפועל תל אביב וזה הזכיר לי את הישיבות במועצת הפועלים לפני שנות דור. דמוקרטיה של עניים. הרבה מאחזי עיניים ומתי מעט אוהדים אמיתיים כמו יצחק לוי ("שחור") למשל, שהזיל דמעה ופלט "אין כסף והכל יתפרק כאן".

אבי אשכנזי: &" (מור שאולי) (צילום: מערכת ONE)
ביצת הזהב של מוטי אמסלם. אבי אשכנזי חוגג עליה על חשבון הפועל | צילום: מערכת ONE

ראשית לכל, הפועל תל אביב כדורסל נכשלה ובגדול במטרה הראשונית והמוצהרת להיות אלופת הליגה הלאומית ולהעפיל לליגת העל מהמקום הראשון. הכישלון אינו יתום, יש לו "הורים", והם אלה שלא הבינו שעל מנת להשיג עליה בטוחה (ועשיתי זאת כמה פעמים בעבר) צריכים מאמן תותח כפי שמוטי אמסלם הביא לבקעה, וצריך גם סגל שחקנים עמוד ולא שחקני כאילו על הספסל.

מה שטוב לליגה למקומות עבודה לא מספיק למטרות של הפועל תל אביב, קבוצה עם רקורד של חמש אליפויות, ארבעה גביעי מדינה, אינספור גמרים בליגה ובגביע ומאזן לא מבייש גם בזירה האירופית.הכישלון המקצועי, עם כל הצער, הוא כנראה משני על רקע הכישלון הכלכלי. קבוצה ששלוש שנים רצופות עלתה ליגה בסערה ולא הצליחה לבסס את עצמה כלכלית היא קבוצה של אימפוטנטים.

לנגן השכם וערב על האוהדים הנפלאים והמסורים, והמעודדים והמקללים, והמגדפים והמאיימים, בלי להעשיר את הקופה – זאת בושה גדולה בהתגלמותה. לשמוע בכתבה ב"המקור" את אלה שאומרים וחוזרים ומדגישים שאין כסף ואין כסף, אבל יש לב ואהבה – זה טוב לקייטנת קיץ, לא לכדורסל מקצועני.

אוהדי הפועל ת"א. יעודדו בליגת העל? (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
"רגע, לא התבלבלתם?". אוהדי הפועל | צילום: מערכת ONE

לשמוע ולא להאמין את אלה שאומרים שצריך להיות "שונים" ולעלות ליגה רק מהמקום הראשון, יעני בצורה ספורטיבית, ולא נורא אם זה יקרה בעונה הבאה, מבלי להניד עפעף. רגע, לא התבלבלתם? איך בדיוק תעלו ליגה בעונה הבאה אם לא הצלחתם לעשות את זה העונה? בפוטנציה שוב יהיו שתיים או שלוש קבוצות עם תקציבים יותר גדולים, עם ראש עיר תומך, שכנראה יעשו להפועל תל אביב בית ספר.

מי שלא מפנים את השורה התחתונה של העונה שהסתיימה בכישלון צורב וממשיך למכור אשליות מסכן את עתידה של קבוצת הפועל תל אביב. גם עם הסיפור של אלף ואפילו אלפיים "חברי עמותה". דווקא "שחור", האיש הפשוט והאמיתי, שאין מי שמכיר אותו טוב ממני, יודע למה הוא בוכה.