רלף קליין מניף את גביע אירופה (צילום: עודד קרני)
רלף קליין ז"ל מניף את גביע אירופה באירוע לכבודו | צילום: עודד קרני

רלף קליין נפטר מעול מצוותיו לפני כמעט שבעה חודשים ועדיין אין שדרה ראשית בתל אביב על שמו. אפילו לא סמטה. היכל הספורט העירוני נקרא על שם חברת טלפונים סלולאריים והכביש המוביל אליו נושא את שמו של ראש עיריית ניו יורק מתקופת השפל הגדול של שנות ה-30 במקום את שמו של חתן פרס ישראל ששם את המדינה על המפה, לא רק בספורט אלא "בהכל".

בכל מדינה נורמלית היו קוראים על שמו הר. מאונט רלף או אולי בעצם קליינברג. בכל חברה נורמאלית היו מכריזים על שלל אירועים לזכרו של האיש שבמו ידיו עיצב את תרבות הספורט המקומית. רבאק, במיאמי יש כבר שדרה על שמו של רענן כץ, יבל"א. אין מקום לפסל עם דיוקנו של המאמן הגדול בתולדות הספורט הישראלי בפאתי הגינה שנבנתה על הריסות אוסישקין?

ככה זה. במדינה בה תוך חצי שנה מתפטר ראש ממשלה וחבר כנסת אחר מקבל את הכבוד להתחנף למפלגות קיצון אינטרסנטיות בניסיון פתטי להקים ממשלה חסרת אידיאולוגיה או חוט שדרה – לך תנסה לתת כבוד לקונצנזוס ברור. בצל המשבר הכלכלי והמשולש המייגע ביבי-איווט-ציפי, למי אכפת מההיסטוריה, מי זוכר אותה בכלל, כשהעתיד כל כך מעורפל ופסימי.

האנטישמים באים

ואז מגיעים האירופים האלה. יימח שמם. האנטישמים האלה. שונאי ישראל. אל תשכחו לטשטש כל סממן יהודי כשאתם יוצאים לרחוב אוקספורד ותיזהרו מלדבר עם מבטא ישראלי בשדרות האליזה – הם מחפשים אותך. להשפיל אותך בכלימתך. אמאל'ה. הם מגיעים לארץ. הם כבר אחרי ביקורת הדרכונים בלוד: ד"ר חואן אנטוניו קורבלאן, ווין ברבנדר, חוסה אנטונז, רומאי פרננדו, ויסנטה פניאגה, רפאל רויאן ועוד. 16 מהכדורסלנים הגדולים של ריאל מדריד ונבחרת ספרד בכל הזמנים.

הם הגיעו לארץ כדי לערוך משחק ראווה מול ותיקי מכבי ת"א אך בעיקר כדי לחלוק כבוד לספורטאי דגול, שהיה יריב ראוי בניצחונות ובהפסדים כאחד ולאדם ענק – שהפך לאגדה עוד בחייו. בתקופה בה מדינת ישראל נמצאת בשפל פופולריות חסר תקדים ביבשת הישנה, מגיעה חבורת ספורטאים לישראל כדי להצדיע לאחד משלנו.

הערב (18:25) זה יקרה, אירוע ראשון בחסות מכבי ת"א לזכר אחד מאבני היסוד של המועדון. אולי זה ייתן לרון חולדאי קצת חומר למחשבה לגבי הנצחה (ולא רק עוד קוקטייל ופוטו-אופ). אולי זה גם ילמד אותנו משהו על טבע האדם. כל כך חבל שאף ערוץ טלוויזיה לא מצא לנכון לשדר את המשחק הזה. זה מתסכל, בעיקר בעידן בו אנחנו משלמים לשישה ערוצי ספורט. 

אולי בכל זאת אפשר ללמוד מהם משהו, מהאנטישמים האלה.