sportFive972184 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
הגיע הזמן לשים את הביצים בסל של אבדיה (מנהלת) (צילום: ספורט 5)
הגיע הזמן לשים את הביצים בסל של אבדיה (מנהלת) | צילום: ספורט 5

בוידאו: המהלכים של אבדיה מול נהריה

דור בא ודור הולך. עונת 2013 לא הייתה מהמוצלחות שידעה נבחרת ישראל. לייתר דיוק, זו כנראה הייתה עונת השפל בהיסטוריה הלא כל כך מפוארת של הנבחרת שהגיעה לשיאה באליפות אירופה. אלכס טיוס ברח בטענה ל"פציעה", גל מקל העדיף להתכונן לעונת הבכורה ב-NBA ועומרי כספי, שעליו שם אריק שיבק 'אול אין' בזמנו, הסתבך בפרשות שונות ומשונות וזייף בגדול על הפרקט. כל זה רבותיי, הספיק כדי להדביק בפעם המי יודע כמה את הטייטל 'כישלון' על המצח של הנבחרת.

מיד בתום ההפסד המביך לגרמניה - זה שהיה יכול למתוח את הקמפיין בשבוע נוסף, אבל בסוף חרץ את גורל הנבחרת - כספי הרים טלפון עם גרון חנוק מדמעות לאיש שהגדיר לא פעם ולא פעמיים כ'אבא השני שלו ב-NBA' - מאמנו האישי, דיוויד ת'ורפ. כספי היה אבוד, הוא הפסיק להאמין בעצמו והרגיש שאפילו בישראל כבר לא מעריכים אותו. למעשה, הוא כבר הכין את הקרקע לקראת קאמבק אפשרי לזו שהייתה ברירת המחדל שלו במרוצת השנים, מכבי ת"א. אבל כאיש שליווה אותו מימיו הראשונים בארצות הברית, ת'ורפ שוב ידע כיצד להראות לו את האור בקצה המנהרה.

זו רק דוגמה אחת מיני רבות לקשר החזק שטיפחו השניים מעבר לים. מאז אותו קיץ, מתקן האימונים של ת'ורפ בטמפה הפך מוקד עלייה לרגל עבור כדורסלנים ישראלים. תחילה, בהמלצתו של כספי, גם גל מקל החל לטפח קשרים עם גורו האימונים. כמה שנים מאוחר יותר, היו אלה רפי מנקו, נמרוד לוי ויפתח זיו ששכרו את שירותיו של המאמן האישי המוכר והמוערך. וכעת, לאחר שכספי שב למחוזותינו, מקל חזר עם הזנב בין הרגליים וכל השאר הבינו שכנראה לא יעשו את המסלול של הישראלי הראשון ב-NBA, הגיעה העת לשים את כל הביצים בסל חדש - הסל של דני אבדיה.

יותר תהילה מאשר הייתה לכספי בגילו (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
יותר תהילה מאשר הייתה לכספי בגילו (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

בשיחה עם ערוץ הספורט, ת'ורפ הסביר מה הופך את כספי לכל כך מיוחד ומה בדיוק אבדיה יצטרך לעשות כדי להיכנס לנעליו: "עומרי הוא כישרון מובחר, תמיד אמרתי שהקהל הישראלי מפקפק בעובדה הזאת. יש לו את כל החבילה: הוא קלעי בחסד, מוסר נהדר, מהיר ובעל קואורדינציה טובה. הוא יכול לשמור בארבע או חמש עמדות והיצירתיות והשליטה בכדור שלו נדירים למישהו בגובה 2.06 מטרים. עומרי היה קורבן של המון מזל רע, עוד מהרגע שנבחר בדראפט על ידי סקרמנטו - קבוצת הריצה הגרועה בליגה ב-13 השנים האחרונות".

"לדני יש יותר 'תהילה' במעגלי ה-NBA הפנימיים מאשר היה לכספי בגילו", המשיך ת'ורפ, ששימש בעברו גם כפרשן ב-ESPN. "בין השאר, בגלל שאנשים ברחבי הליגה מכבדים את מה שעומרי וגל מקל עשו פה. הוא יצטרך לעבוד מאוד קשה ולהישאר צנוע אם הוא מקווה לעשות קריירה בת עשר שנים ב-NBA. כמובן שאם הוא יהיה בחירת טופ חמש יצפו ממנו לביצועים טובים יותר מאלה של כספי, אבל זה אפילו לא קרוב להיות מובטח".

 

מקבל חינוך מעולה (עודד קרני) (צילום: ספורט 5)
מקבל חינוך מעולה (עודד קרני) | צילום: ספורט 5

שלוש ארבע לעבודה. עבור שחקנים אירופאים, עונת טרום הדראפט יכולה להתחלק לשניים: מצד אחד היא יכולה להיות מקפצה נהדרת לאלה שעדיין לא ביססו את שמם, אך באותה מידה היא יכולה להיות הרסנית עבור אלה ששמם כבר הולך לפניהם בחצר האחורית של הליגה הטובה בעולם. למה? כי בניגוד לקולג'ים, שבהם עדיין לומדים את תורת הכדורסל, כאן כבר נלחמים על תארים, ומתן במה לשחקנים צעירים לרוב לא בראש סדרי העדיפויות. במקרה של אבדיה, עוד לא ברור מה יוליד יום. הוא אמנם הראה סט יכולות די רחב עד כה, אבל ת'ורפ בטוח שמצפה לו עוד דרך ארוכה לפני שישתלב ב-NBA.

"כבר עכשיו דני מקבל חינוך מעולה באיך לשחק כדורסל נכון", ניתח ת'ורפ את מצבו של הכישרון הישראלי. "הוא נמצא בסיטואציה נהדרת: משחק בקבוצה טובה בליגה השנייה בטיבה בעולם וצובר ביטחון מול שחקנים מקצוענים בליגה הישראלית. אבל ברגע שהעונה תסתיים, הוא יהיה חייב להתאים את סט היכולות שלו ל-NBA. זה משחק שונה לחלוטין. הוא יצטרך לשפר את רמת הכישורים שלו, את משמעת האימונים שלו ובעיקר את הביטחון שלו במגרש הפתוח מול האתלטים הטובים בעולם. למען האמת, אני לא חושב שזו תהיה משימה קשה עבורו".

כשהתבקש להיות יותר ספציפי, ענה ת'ורפ: "הוא שחקן מאוד מוכשר ואתלט בחסד, יש לו אינסטינקטים נהדרים והוא סופר תחרותי, אבל הוא צריך להשתפר בהכל. השליטה שלו בכדור עדיין לא מספיק טובה כדי להיות 'אול אראונד פלייר' ב-NBA וכך גם הקליעה שלו, אבל בשני האספקטים נקודת הפתיחה שלו היא טובה. בעצם, הוא לא רע בשום דבר, פשוט עדיין לא קרוב לאן שהוא מסוגל להגיע. גרף השיפור שלו יהיה משמעותי במקרה הזה".

הדוד סם רוצה אותך. במתכונת הנוכחית של הדראפט אמנם קשה לדעת מראש את סדר הבחירות, אבל בתקשורת האמריקאית כבר החלו לנסות ולנבא את העתיד. במהלך השבוע האחרון החלו לצוץ בזה אחר זה תחזיות שונות לקראת דראפט 2020: ב-ESPN העניקו לאבדיה מקום בחמישייה הראשונה, ב'בליצ'ר ריפורט' סימנו אותו כבחירה השישית ועל פי ה'אתלטיק' הוא ייאלץ "להסתפק" במקום השביעי. את ת'ורפ, כל זה לא הרשים יותר מידי.

"זה הרבה יותר מדי מוקדם כדי לנסות לחזות מיקומי דראפט", טען ת'ורפ. "הוא יכול להיות בחירת טופ 5 ויכול להידחק החוצה מהלוטרי. כרגע, זה לא באמת משנה. הסוכן שלו יהיה חכם אם לא יתרכז בגובה הבחירה, אלא יחפש אחר הקבוצה המתאימה ביותר. בכל אחד מחמשת הדראפטים שלפני 2018, הייתה לפחות בחירת טופ חמש אחת שסיימה כאכזבה ענקית".

"האופציה הכי טובה מבחינתו תהיה אם ייבחר על ידי קבוצה שכבר רצה יחד", הוסיף ת'ורפ באשר לקבוצה שאצלה הכי כדאי לו לנחות. "אטלנטה היא אחת שעונה על הקריטריונים הללו. אוקלהומה סיטי היא גם אופציה טובה עבורו. לוושינגטון יש ג'נרל מנג'ר נהדר עכשיו. אבל באותה נשימה יש גם כמה אופציות פחות טובות עבורו, ואם אחת מהן תבחר בו זו עלולה להיות בעיה. אם עומרי היה נבחר מאוחר יותר, על ידי קבוצה כמו הספרס לדוגמא, היה לו סיכוי טוב להיות אולסטאר היום - דני יכול להפיק מזה את המיטב באותה מידה".

צפו בביצועיו של אבדיה במשחק מול אלבה>>>