sportFive999084
צילום: ספורט 5
ספרופולוס. בשורה אחת עם דונובן ובלאט (אלן שיבר)
ספרופולוס. בשורה אחת עם דונובן ובלאט (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

השאלה אם מכבי ת"א תהיה בפיינל פור העונה או שתיעצר ברבע הגמר תלויה במידה לא מועטה ביכולת של סקוטי ווילבקין. לפני כשנה וחצי מכבי ת"א עשתה משהו לא שגרתי ושילמה ביי-אאוט על ה-MVP של היורוקאפ, אבל בהתסכלות לאחור, נראה שהיא עשתה את ההחלטה הנכונה. ווילבקין מוכיח העונה שהוא אחד מהגארדים הטובים באירופה, וגם חתם לאחרונה על חוזה לשלוש שנים נוספות בקבוצה.

ווילבקין מציג העונה יכולת קטלנית וגישה נחושה יותר. בעונה שעברה הוא היה חתום על יותר מדי מהלכים שנתפסו כסוליסטיים, וגם פישל לא מעט במאני טיים, אבל יש לו הסבר גם לזה. ״בעונה שעברה הייתי פצוע למשך רוב העונה, ולמרות שיכולתי לשחק עם זה, זה השפיע עלי כי שברתי את האגודל פעמיים, את האגודל הימני (היד הקולעת), וזה השפיע על הזריקה שלי הרבה יותר ממה שחשבתי. אבל בגדול, להיות עם יאניס עוד שנה, העובדה שהוא יודע איך אני אוהב לשחק, ואני יודע איך להכניס את עצמי לשיטה שלו - זה הופך את הכימיה לטובה יותר, כך שיש הרבה גורמים לכך שאני נהנה יותר העונה לעומת העונה שעברה״.

רק לאחרונה הפכת לאחד המועמדים לתואר ה-MVP של היורוליג. זה משהו שאתה מצפה לו, משהו שחשוב לך?
״לא ממש. כשאני מתחיל כל עונה, אני באופן אישי לא מציב תארים אישיים כמטרה. אני מסתכל על הקבוצה ומנסה לדמיין איך אנחנו יכולים להשיג הצלחה קבוצתית, וכמה רחוק נוכל להגיע, ובכל עונה אני רואה אותנו מגיעים לפיינל פור ומצליחים כקבוצה ואולי זוכים בתואר. ואני חושב שהעונה זאת באמת אפשרות״.

הפכת גם למנהיג בחדר ההלבשה
״כן, זה נכון. זו העונה השישית שלי כמקצוען ושלישית שלי ביורוליג, לאות׳לו יש יותר ניסיון ממני, אבל בכל פעם שיש לך שחקנים ששיחקו כמה שנים ביורוליג עם תפקיד חשוב, זה מצוין לקבוצה שיש לה מנהיג כזה, ואני עושה כל מה שאני יכול כדי לתת עצה טובה לחבר׳ה שנמצאים בשנה הראשונה שלהם. יחסית ליורוליג, אנחנו קבוצה צעירה, אז זה טוב שאני יכול לחלוק את הניסיון שלי״.

איך מערכת היחסים שלך עם יאניס מחוץ למגרש?
״הוא בחור רציני אבל אני יכול למצוא זמן להתלוצץ איתו לפעמים. ככל שאני מבלה איתו יותר זמן כך אני יכול לדעת מתי להכניס בדיחה, כי הוא מאוד רציני ומאוד ממוקד, תמיד חושב איך הוא יכול לעשות את הקבוצה טובה יותר, לעשות אותי טוב יותר. הוא אוהב שאנחנו ממש מרוכזים, אבל לפעמים אני חייב להכניס בדיחה פה ושם, ולהשתחרר קצת״.

איזה מין הומור הוא אוהב?
״הוא יודע להעריך בדיחה טובה. אם אתה בא עם בדיחה טובה, והיא מצחיקה - הוא יאהב את זה״.

הוא המאמן הכי טוב שהיה לך?
״היו לי מאמנים ממש טובים, ברמת היכל התהילה, והוא בהחלט שם באותה שורה עם בילי דונובן ודייויד בלאט - הם שלושת המאמנים הכי טובים שהיו לי״.

בלאט.
בלאט. "לא נותן למחלה לעצור אותו" (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

אגב, איך הגבת להודעה של דיוויד בלאט על המחלה שלו?
״הצטערתי לשמוע את זה, שיחקתי עבורו שנתיים והעציב אותי לשמוע את החדשות. יצרתי איתו קשר וסימסתי לו, אבל הוא לא נותן לזה לעצור אותו, הוא ממשיך קדימה ואני תומך בו, אני חושב הוא יכול לעשות הכל״.

אז העונה הכל הולך כמו שצריך, אבל אתה זוכר את המשחק בעונה שעברה שבו הקהל שרק לך בוז?ֿ
״כן. זה מרגיש מוזר עכשיו, והרבה מהאוהדים יצרו איתי קשר ואמרו שהם לא שרקו לי בוז, אלא רק רצו שג׳ון יישאר על המגרש כי הוא קלע כמה נקודות ברצף. אבל כן, זה סוריאליסטי עכשיו לראות כמה הם מעריכים אותי וכמה הם שמחים מההצלחה של הקבוצה״.

הרבה פרשנים אומרים שאתה במיטבך כשלידך יש עוד רכז, ואתה יכול לסיים מהלכים ולא להתחיל אותם. מה הדעה שלך?
״אני יכול להסכים עם זה. אני אוהב לשחק לצד פליימייקר נוסף כך שאני לא חייב להוביל את הכדור כל התקפה, כי הרבה פעמים ביורוליג אוהבים ללחוץ ולהתיש אותך אם אתה מוביל הכדור היחיד, אז כן, זה מוריד לחץ״.

אי אפשר לדבר על העונה הזאת בלי להתייחס לפציעות. כמה זה מתסכל?
״זה מאוד מתסכל אבל מצד שני אין באמת שום דבר שאתה יכול לעשות בנדון, כי כל הפציעות שהיו לנו הן הזויות ותלויות במזל, ואתה לא יכול לעשות דבר. זה מתסכל בגלל שהתחלנו את העונה ממש טוב, ועם הפוטנציאל שהיה לנו כקבוצה חדשה, ופתאום כל כך הרבה שחקנים מסיימים את העונה זה ממש מתסכל. אבל אני גאה בנו כקבוצה, באיך ששרדנו את זה, באיך ששחקן אחד נופל, שני נופל, כולם דוחפים קדימה, עוד אחד נופל ועדיין דוחפים. אני נותן קרדיט לבעלים שלנו שהביאו עוד שחקנים ומנסים למלא את החלל״.

אחד מאלה שהתעלו היה דני אבדיה. יש לו את מה שצריך כדי שתהיה לו קריירת NBA?
"כן. אני אומר את זה באמונה אמיתית כי בעונה שעברה כשרק הגעתי ופגשתי אותו, כולם אמרו לי שהוא הולך להיות בחירת לוטרי והוא היה ממש צעיר בעונה שעברה, ואני הייתי כזה, ׳אוקיי, בוא נראה'. והעונה אני רואה שיש קפיצה ענקית בהתפתחות שלו ואני כל כך מתרשם ממנו. בכל שבוע הוא נהיה יותר טוב ובשבועות האחרונות הוא ממש מגיע לרמה גבוהה, אז אני מאוד מתרשם ממנו, מההתפתחות שלו ואני חושב שהשמיים הם הגבול עבורו, ואיפה שהוא לא יהיה, תהיה לו קריירה טובה״.

אז אנחנו מדברים בעיקר על היורוליג, אבל בינתיים כאן בארץ הפועל ירושלים כבר לקחה שני תארים. היא היריבה הכי גדולה שלכם?
״פרט לירושלים הפועל ת״א היא היריבה היחידה שלנו. אני מסכים שהשנה ירושלים הוציאו מאיתנו את המיטב אבל המטרה שלנו היא האליפות וזה הדבר היחידי שמשנה לנו בנקודת הזמן הזאת. אנחנו יודעים שזה לא יהיה קל, במיוחד בשיטת הפיינל פור. הכל יכול לקרות אבל אנחנו בטוחים בעצמנו״.

במדי טורקיה. פספוס מול ארה
במדי טורקיה. פספוס מול ארה"ב (פיב"א) | צילום: ספורט 5

המשחק הבלתי נשכח נגד ארה״ב
מבחינה סטטסטית, העונה הטובה ביותר של ווילבקין היתה דווקא לפני שנתיים, כשהוביל את דרושפאקה לזכייה ביורוקאפ. אבל ווילבקין מאמין שהעונה הנוכחית אפילו טובה יותר. ״בעיקר בגלל שזה היורוליג. ביורוקאפ יש קבוצות טובות ושחקנים מוכשרים אבל היורוליג זה בהחלט רמה אחרת, השחקנים טובים יותר, הקבוצות משחקות בקצב משוגע, וזה קשה יותר ביורוליג״.

התאכזבת ששיין לארקין קיבל דרכון טורקי והוא כנראה יועדף על פניך בנבחרת טורקיה?
״נהניתי לשחק עבור טורקיה אבל אני יודע שככה זה עובד. אני החלפתי את בובי דיקסון, ועכשיו שיין יחליף אותי. אין תחושות רעות, הוא שחקן נהדר ואני יודע שהוא ייצג את טורקיה בכבוד. נהניתי בזמן שלי איתם ומי יודע אם אשחק איתם שוב? היה כיף, עכשיו יש להם שחקן טוב כמו שיין, הוא חבר שלי, היינו חברים לקבוצה לפני הרבה מאוד זמן, ואני מאחל לו ולטורקיה בהצלחה״.

הרבה אמריקנים שמקבלים דרכונים אירופאים אולי רואים במשחק עם הנבחרת הלאומית החדשה שלהם כעול. איך זה היה עבורך?
״לא ראיתי בזה עול. זו היתה הזדמנות נהדרת לשחק בגביע העולם, לבקר בסין בפעם הראשונה, וכמובן לקבל את ההזדמנות לשחק נגד נבחרת ארה״ב״.

זה היה משחק בלתי נשכח.
״כן, זה היה אדיר. בדיוק צפיתי באולסטאר של ה-NBA, וחשבתי לעצמי שיש שם 3-4 שחקנים שאני שיחקתי נגדם בסין והם עכשיו באולסטאר, אז זה היה קצת משוגע. אני לעולם לא אשכח את המשחק הזה״.

עם כל ההחטאות מהקו, יכולתם לנצח.
״כן, היינו צריכים לנצח אבל זה כדורסל, הכל יכול לקרות״.

אז שיין לארקין, מייק ג׳יימס, סקוטי ווילבקין. מי הכי טוב?
״כרגע, אני חושב שאי אפשר להגיד כל שם אחר פרט לשיין לארקין. הוא זכה באיזה 5 פרסי MVP של החודש ביורוליג, ברציפות, אני לא יודע אם זה נעשה אי פעם. זה נהדר לראות את הרמה של התחרות עולה לסטנדרט כזה, ואני חושב שזה נהדר כי עבורי, כמות השחקנים שנותנים תפוקה ברמה הכי גבוהה עלתה בשנים האחרונות ביורוליג, אז לראות את כל השחקנים האלה זה גדול עבור היורוליג, ועבור האוהדים".

אז המעבר בכדורסל העולמי לרכזים שהם יותר סקוררים עושה לך טוב
״כן, ואני חושב שרוב השחקנים פשוט משתפרים, כל שנה. אני רואה במדיה החברתית איך שחקנים מהתיכונים הולכים ומשתפרים. אפילו ב-NBA כשאתה רואה את הטווח הולך וגדל וזה קורה גם באירופה. למייק ג׳יימס יש הרבה זריקות כאלה, גם ללארקין ולי, וזה נהדר לראות שהרמה של השחקנים מעל הממוצע פשוט מרקיעה שחקים״.

מחק את האינסטגרם, מכור ל״קול אוף דיוטי״
יש הבדל לא קטן בין ווילבקין שעל המגרש לבין זה שמחוצה לו. מי שחוטא פה ושם בטראש טוק, ומפגין ביטחון עצמי בלתי נגמר על הפרקט, הוא טיפוס מאוד מופנם בחיים האישיים, אולי לעיתים אדיש. את חשבון האינסטגרם שלו, למשל, הוא העדיף למחוק לפני כמה חודשים. ״מעולם לא הייתי כל כך בעניין של רשתות חברתיות, אני לא ממש אוהב את התרבות הזאת שהעולם הולך אליה, אנשים מפתחים יותר מדי תלות ברשתות החברתיות. לי באופן אישי זה היווה יותר מדי הסחת דעת, יותר מדי אנשים שלחו לי הודעות ואני אדם יותר פרטי אז אני לא ממש אוהב את כל זה״.

אבל בטח יש לך חשבון סודי...
״לא… בוא נאמר שלא, אין לי חשבון סודי…״.

זו השנה השנייה שלך כאן אבל אתה ממעט להתראיין. מה אתה יכול לספר לנו שאנחנו לא יודעים עליך?
״יש לי כלבה, שנואזר מיניאטורית, קוראים לה לקסי ואני אוהב אותה עד מוות. היא באה איתי לכל מקום. אני אוהב כלבים״.

לאיזה מקומות אתה אוהב ללכת בישראל?
״אם אנחנו מדברים על מסעדות, אז המסעדה האהובה עלי היא כנראה ׳טופולופומפו׳, אני אוהב גם את מסעדת ׳קלארו׳, את האווירה שם. אני לא הולך לים בתדירות שחשבתי שאלך, אני אוהב יותר לבקר בפארקים, הלכתי אתמול לפארק קרוב לבית שלי, הגענו לשם על הקורקינט, לקחנו איתנו את לקסי ויצאנו לריצה קצרה״.

משגעים אותך הרבה עם סלפיז?
״זה דווקא נחמד, זה מראה כמה העיר והאוהדים מעריכים אותנו כקבוצה, כל כך אוהבים את מכבי ואת השחקנים וזה נחמד לדעת שאתה אהוב ולאנשים איכפת ממך״.

יש משהו שאתה פחות אוהב כאן בישראל?
״גרתי באיסטנבול והתנועה שם משוגעת, אבל אני מניח שגם כאן הכבישים מעצבנים לפעמים אבל זה ככה בכל מקום, אבל אין יותר מדי דברים שאני לא אוהב בתל אביב״.

אתה מכור למשחק הפלייסטיישן קול אוף דיוטי, אתה גם טוב בזה?
״אני לא טוב כמו קווינסי, הוא הכי טוב בקבוצה שלנו, הוא תמיד מוביל את החוליה שלנו כשאנחנו משחקים״.

מה מצב המשחק האהוב עליך?
״אני חושב ש׳הדקוורטרס׳, זה המשחק שבו אתה שותל פצצה ואז צריך להגן על המקום״.

אתה חושב שזה עוזר לך להיות כדורסלן טוב יותר, אולי מבחינת ריכוז?ֿ
״זה עושה אותך יותר דרוך, יותר ערני״.

אביך הוא גם מאמן כדורסל וגם כומר. איך זה לגדול במשפחה כזאת?
״היה מגניב, הייתי צריך לוודא שאני מתרחק מצרות כי הוא תמיד היה שומע על זה. מבחינת כדורסל זה היה נהדר לשחק, לחזור הביתה ולשמוע מה עשיתי טוב ולא טוב, בעיקר מה עשיתי לא טוב, כי זה עזר לי להשתפר. אני אסיר תודה שמגיל צעיר הוא לימד אותי כל כך הרבה על כדורסל ואיך להשתפר כשחקן, וזה יתרון עצום שהיה לי דבר כזה מגיל צעיר״.

איך אתה עם ביקורת?
״מאנשים שאני סומך עליהם ושאני יודע שיש להם ידע במשחק - אני לוקח את הביקורת בצורה טובה. אבל אני כנראה המבקר הכי גדול של עצמי, כך שאין דבר מישהו יכול לומר שכבר לא חשבתי עליו״.

הושעית פעמיים בתקופה שלך בקולג׳, אבל היום אין לך בעיות משמעת. מה סקוטי המנוסה היה אומר לסקוטי הצעיר?
״פשוט להתרחק מצרות… הייתי אומר לו שימשיך לעבוד ושבסוף הוא יקבל  את מה שאתה רוצה״.

איפה אתה רואה אותך ואת מכבי בסוף העונה?
״כרגע אני רואה אותנו עם שני תארים. הרבה דברים צריכים ללכת כמו שצריך כדי שזה יקרה, אבל יש לי אמונה שלמה בקבוצה שלנו. המטרה הסופית היא האליפות, אני יודע שכל קבוצה וכל שחקן חושב כמוני, אבל רק אחד יהיה צודק״.

אתה רואה את עצמך מביא את אליפות אירופה השביעית למכבי?
"כן. ככה אני רואה את זה מסתיים".

 

קאטץ׳-אנד-שוט: שם אחד - מילה אחת
יאניס ספרופולוס - רציני
אלייז׳ה בריאנט - מורמוני
קווינסי אייסי - מצחיק
ג׳יילן ריינולדס - טיפשון
אנג׳לו קלויארו - מגושם
אות׳לו האנטר - אמין
סנדי כהן - פוטנציאל
עמרי כספי - מוכשר
דני אבדיה - NBA
ארון ג׳קסון - וטרן
טיילר דורסי - שלשות
ג׳ון דיברתולומיאו - ״דוג״
נייט וולטרס - אינטיליגנציה
ג׳ייק כהן - בורסה
טאריק בלאק - אינטלקטואל
אמארה סטודמאייר - קפיץ
יובל זוסמן - שקט
ניקולה ווייצ׳יץ׳ - גבוה
עמי ביטון - הכל
שמעון מזרחי - בוס
סקוטי ווילבקין - צ׳יל, רגוע