(אלן שיבר)
(אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
ומה יעשו היוונים? (getty Images)
ומה יעשו היוונים? (getty Images) | צילום: ספורט 5

הקנס שהיורוליג הטיל על מכבי ת"א בגין הקללות של אוהדיה נגד ניקולה מירוטיץ' היה רק ההתחלה: המפעל השיק פלטפורמה מיוחדת שבה אוהדים יוכלו לדווח על תקריות ואירועים בלתי רצויים שהתרחשו בזמן המשחקים.

ה"מלשינון" החדש בא בהמשך לקוד ההתנהגות באולמות שהיורוליג הציג לאחרונה, ושנועד לדברי היורוליג "לכבד שחקנים, שופטים ואוהדים, בדגש על איסור אווירה מאיימת והתנהגות שאינה מקובלת". בהודעת היורוליג נכתב: "הפלטפורמה זמינה באתר הרשמי ומאפשרת לכל צופה לדווח באופן דיסקרטי על כל אירוע שלדעתו חורג מקוד ההתנהגות. היורוליג והקבוצות רואים בשיפור חוויית הלקוח גורם מכריע להגברת ההנאה מהמוצר".

קוד ההתנהגות כולל, בין היתר, איסור על הורדת חולצות, מחייב אוהדים "להגיע לבושים ועם רמת היגיינה כנהוג באירועי תרבות", ומגדיר כי עמידה בזמן משחקים חייבת להיות מוגדרת למינימום. כזכור, מכבי ת"א נקנסה ב-4,000 יורו בגין הקללות של אוהדיה נגד ניקולה מירוטיץ'. בשיחות עם אנשי מכבי, האוהדים הביעו תרעומת על הקנס, וטענו כי היורוליג דוגל בסתימת פיות ומדובר בפגיעה בחופש הביטוי.

בארגון האוהדים של מכבי ת"א "דה גייט" לא אהבו את המהלך החדש ומסרו: "ביורוליג כנראה לא מבינים שאחד הנכסים הכי משמעותיים שלהם (אם לא החשוב ביותר) הוא האוהדים - שמייצרים אווירה שאין כמוה בשום מקום אחר בעולם - ומנסים להפוך את הליגה ל-NBA, ואת האוהדים - לקהל. אותם אוהדים שאחראים באופן ישיר לאווירה שבה הליגה מתגאה כל כך, בכל משחק פשוט ועד לפיינל פור, הם האוהדים שהיורוליג מנסה לדחוק החוצה. היינו פה לפני ונמשיך לעשות את מה שאנחנו יודעים לעשות הכי טוב כדי לדחוף את הקבוצה ולייצר אווירה ביתית וחמה, כמו שיעשו שאר הקהלים הגדולים באירופה".