sportFive1006683 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
עונת היורוליג תשוב? ווילבקין (צילום: ספורט 5)
עונת היורוליג תשוב? ווילבקין | צילום: ספורט 5

מכבי תל אביב הייתה בעיצומה של עונת היורוליג הטובה ביותר שלה, מאז הזכיה ב-2013/14. יאניס ספרופולוס החזיר את הצהובים לימי הזוהר בהיכל עם המאזן הביתי הטוב באירופה, אבל כמו שאר ענפי הספורט, המפעל נעצר בשל מגפת הקורונה. יו"ר הצהובים שמעון מזרחי התראיין ל"חמש באוויר" בערוץ הספורט והתייחס לווירוס והשלכותיו, כמו גם לזיכרונות מתוקים מהעבר.

"כואב הלב שהעונה נעצרה. בין חברי ההנהלה של היורוליג לבין אנשי הקבוצות נידונו שתי אפשרויות", אמר מזרחי לגבי חזרת המשחקים במפעל, "האחת, חידוש הליגה בזמן אם וכשזה יתאפשר, והשניה שהליגה לא תוכל להתחדש. לקחנו בחשבון כמובן את העובדה שהמשחקים האולימפיים נדחו בשנה - דבר המאפשר יותר מרווח זמן, אבל שום דבר לא יכול להיקבע נכון לעכשיו. הנגיף הרי לא ייפסק באותו זמן בכל המדינות ו-18 קבוצות היורוליג מגיעות מ-10 מקומות שונים באירופה. נשוב לדון באפשרויות באמצע מאי".

"אני יודע שהכוונה והרצון כלפי האוהדים וגם כלפי הספונסרים היא לחדש את המשחקים", המשיך מזרחי, "אבל לא בכל מחיר ולא בכל מצב. רק אם ארגון הבריאות הבינלאומי יאשר, ולא תהיה בעיה עם טיסות או הסגר, נוכל לחזור. אין ספק שצריך להסתכל קצת יותר רחוק, כיוון שהנזק לא נקודתי עד לסוף העונה הזו. אני בטוח ממה שאני רואה ושומע שמדובר בנזק שייגרם גם לעונ  או השתיים הבאות ויצטרכו להיערך בהתאם לכך".

על חזרת הזרים לארצות הברית אמר יושב הראש המיתולוגי: "עד חמישי האחרון כל הזרים שלנו היו פה. אבל ברגע שהממשל של ארה"ב הודיע שתהיה בעיה להיכנס למי שלא יחזור עד ליום שני, אז חלק מהם עשו נכון וחזרו לארה"ב. ההחלטה הייתה בידיהם ורובם העדיפו להישאר בישראל עד הכרזת הממשל האמריקני".

על הקיצוצים בשכר של שחקני הכדורסל והכדורגל אמר מזרחי: "אני הולך לכדורגל מגיל 6, עוד ממגרשי המכביה הישנים, אני רוכש מנוי כפול לי ולנכדי לכל המשחקים של מכבי, ומרבה ללכת למשחקי חוץ. אני חושב שהכדורגל הישראלי, כמו העולמי, עובר טלטלה לא פשוטה ויצטרכו להיערך לזה. השחקנים וראשי הקבוצות יצטרכו להגיע להבנות, כי אחרת אני לא רוצה לחשוב על הדברים שיקרו. מכבי היא חלק מהליגה ומהיורוליג וניקח חלק בכל מה שיוחלט שם".

האפשרות שמכבי הייתה יכולה לזכות השנה ביורוליג: "אני לא מאלו שקופץ שתי מדרגות גם יחד, מה שכן הבטחנו את מקומנו בטופ 8. היינו צריכים להשתדל להשיג יתרון ביתיות, והיו לנו 3 משחקי בית נוחים על הנייר: זניט סנט פטרסבורג, באסקוניה וז'לגיריס קובנה. מול פנאתינייקוס וצסק"א היינו צריכים לשחק בחוץ. אם היינו מנצחים 3-4 משחקים, היינו יכולים להבטיח את המקום הרביעי. משם זה כבר היה תלוי בהגרלה, אבל גם להגיע לשמינייה בליגה של 18 קבוצות זה הישג גדול".

כמן כן, היום לפני 39 שנה מכבי ת"א זכתה בגביע אירופה השני שלה בזכות סל בלתי נשכח של מיקי ברקוביץ'. מזרחי שיתף בזכרונות: "זכורים לי שני דברים, האחד זה שאמרנו למוטי ארואסטי להוציא את הכדור למיקי, ובאמת יצאנו להתקפה מתפרצת והוא קלע את סל הניצחון. הדבר השני שבעת מעמד חלוקת הגביע מי שהיה נציג פיב"א נבהל למראות הצלם הישראלי, שפרץ למגרש, וכך שמוליק זיסמן קיבל את הגביע. זכינו בעונה הזו בכל התארים: אליפות, גביע המדינה, גביע אירופה והגביע הבין-יבשתי".

"ארל וויליאמס היה ונשאר אגדה", אמר מזרחי על שחקן העבר, שחגג 59 שלשום, "יצא לי לדבר איתו לא מזמן, הוא עובד בבית ספר ואחראי על המשמעת ונותן שיעורי כדורסל. אם אתם זוכרים היה את שחקן הכדורגל דרור בר נור, שתמיד ידע לעמוד במקום הנכון ולהבקיע. ארל לא היה גבוה במיוחד, אבל ידע להתמקם במקום הנכון ביותר מתחת לסל ולכן היה ריבאונדר מעולה. כמו כן, אי אפשר שלא להזכיר את רלף קליין המנוח, שהייתה לו את הבלטה המיוחדת שלו במגרש הבלטות הישן שלנו ברחוב מכבי".