sportFive995340
צילום: ספורט 5
דורסי. בין היחידים שלא נפצעו (Getty)
דורסי. בין היחידים שלא נפצעו (Getty) | צילום: ספורט 5

״גל רודף גל ונשבר, גם אתה, לפעמים״
- ״לפעמים״, מילים: מיכה שטרית. לחן: ארקדי דוכיןֿ. ביצוע: רון שובל

בדיוק כשמכבי ת״א חשבה שהיא יכולה להרים את הראש, אחרי צונאמי הפציעות שהחל לפקוד אותה בתחילת חודש דצמבר, דווקא אז הגיעו עוד רעשי משנה, עוד גלים שנראים בהתחלה קטנים אבל גם אותם קשה לצלוח. הנה נייט וולטרס מסיים היעדרות של חודש, רק כדי לפרוק את הכתף ולגמור את העונה, הנה יובל זוסמן, שלא פספס אף לא משחק אחד העונה, שובר את האצבע במשחק ליגה וייעדר לחודש לפחות והנה סקוטי ווילבקין נוקע את הקרסול רגע אחרי שהאריך את חוזהו לעוד 3 שנים. גם המזוזות החדשות בחדר ההלבשה לא עוזרות.

לפני כחודשיים, כמה ימים אחרי שהתברר שג'ון דיברתולומיאו גמר את העונה, ושעמרי כספי וטאריק בלאק עומדים בפני היעדרות ארוכה מאוד, פרסמנו כאן את מפת הפציעות של היורוליג. מנתוני הטבלה עלה כי למרות הפציעות הקשות, מצבה של מכבי ת״א עדיין טוב ביחס לשאר הקבוצות בליגה, ובאותה נקודת זמן (12 בדצמבר) מכבי היתה הקבוצה השלישית הכי בריאה באירופה, עם 12 חיסורים מצטברים בסך הכל.

חודשיים קדימה, והכל השתנה. מכבי סופרת כעת 56 חיסורים מצטברים, מה שהזניק אותה למקום ה-4 בטבלת הקבוצות שסובלות מהכי הרבה פציעות. מתוך השחקנים שפתחו את העונה, רק קווינסי אייסי, טיילר דורסי ואנג׳לו קלויארו לא החמיצו משחקים בגלל פציעות.

בהנחה שסקוטי ווילבקין אכן יחמיץ את המפגש הערב (21:05, היכל מנורה מבטחים) עם חימקי מוסקבה, מתקבלת תמונה עגומה שלפיה כל החמישייה שפתחה את העונה - וולטרס, ווילבקין, זוסמן, כספי ובלאק - כולם נפצעו/פצועים כרגע. שניים מהם סיימו את העונה, ושחקן נוסף (בלאק) צפוי לחזור לארץ רק בעוד כחודש, ועדיין אין צפי חזרה שלו למגרשים.

המשמעות היא אחת: מכבי ת״א למעשה נאלצה לבנות קבוצה חדשה באמצע העונה. הקבוצה הגיבה עד כה במהירות, בחדות ובהחלטיות למכת הפציעות הדמיונית שנחתה עליה: ארון ג׳קסון הוחתם כעשרה ימים אחרי פציעתם של וולטרס ודיברתולומיאו, ג׳יילן ריינולדס הצטרף לא הרבה אחרי שבמכבי הבינו שבלאק הולך להיעדר לתקופה ארוכה ואמארה סטודמאייר הוחתם לאחר שהתברר שכספי זקוק לניתוח בברכו.

כאן המקום להזכיר שהרוב המוחלט של הפציעות הוא לא תוצאה של תכנון לקוי של עומסים או דקות משחק. וולטרס, דיברתולומיאו, זוסמן, ווילבקין - כולם נפצעו תוך כדי משחק, והפציעות של כספי ובלאק קשורות הרבה יותר לאנטומיה של הגוף של השחקנים עצמם או להיסטוריית פציעות קודמת.

כספי. סובל מ
כספי. סובל מ"רגישות" (לירון מולדובן) | צילום: ספורט 5

״התחייבתי לומר את האמת, אבל לא את כל האמת״
- מארק טוויין

לצד המחמאות על התגובות המהירות והטובות של מכבי בעקבות הפציעות, יש מקום לשיפור בכל הנוגע למידע הקונקרטי שמכבי מוציאה החוצה, לאוהדיה. במקרים לא מעטים, ניתן לזהות בהודעות הקבוצה עמימות מסוימת לגבי סוג הפציעה ובעיקר לגבי צפי החזרה למגרשים. לפני שנסביר, ראוי לשאול: מדוע קבוצת ספורט צריכה ליידע ולעדכן את הציבור ואת התקשורת בנוגע לפציעות? הרי ביורוליג למשל, אין חובת הודעה על שחקן שנפצע, וקבוצה יכולה לשמור בסוד את הסגל עד שעה לפני משחק.

התשובה פשוטה, במילה אחת: שקיפות. לאוהדי הקבוצות מגיע לדעת מידע מינימלי ובסיסי כמו מה סוג הפציעה שממנה סובל שחקן מסוים, ובעיקר - מה המועד שבו הוא צפוי לחזור לפעילות. היורוליג שואף להידמות ל-NBA? אז שם כל קבוצה מחוייבת לצאת בהודעה רשמית בכל מקרה של פציעה של שחקן, ובו היא מפרטת מה הפציעה, מה סוג הטיפול ומתי השחקן צפוי לחזור למגרשים. בהקשר הזה, מכבי לא לבד: קחו למשל את המקרים של בריאנט דאנסטון ויאן וסלי - שניהם נעדרו לתקופה ארוכה, בלי אזכור למהות הפציעה ולמועדי החזרה. מכבי, גם אם המידע לא תמיד בהיר וברור - לפחות מקפידה להוציא הודעות בנושא.

ברוב בזמן, מכבי מנסה לנוע על המנעד בין הרצון לתת מידע לקהל, לבין הצורך לשמור על הקלפים קרוב לחזה. רק אתמול המאמן יאניס ספרופולוס חשף פרט מידע שהמחיש עד כמה הריקוד הזה בין האמת לעמימות הוא רגיש, כשגילה שארון ג'קסון נקע את קרסולו לפני המשחק עם ריאל, עלה לשחק עם זריקה וזו הסיבה שבגללה הוא עדיין לא נרשם לליגה ולא שיחק באילת. אחרי ההפסד, ובמיוחד לנוכח הפציעה של ווילבקין, מכבי ספגה ביקורת על כך שעדיין לא רשמה את ג'קסון, ביקורת שהיתה יכולה להיחסך אם רק היתה מעדכנת את התקשורת במצבו של ג'קסון.

במסגרת הניסיונות של מכבי בכל זאת  לתת מידע, אך לא את כולו, נחשפנו בתחילת העונה למונח רפואי חדש: ״רגישות״. זה התחיל לראשונה לפני משחק ההכנה נגד שולה, אז במכבי הודיעו שג׳ון דיברתולומיאו סובל מ״רגישות״ באצבע וישותף לפי הצורך. לפני המשחק נגד לה מאן לקלויארו היתה ״רגישות״ בשריר. בטורניר ההכנה באתונה עמרי כספי לא התלבש בשל ״רגישות״ בקרסול, ואייסי לא שיחק בשל ״רגישות״ במפשעה.

ההיעדרות של כספי בעקבות הפציעה בברך התבררה בכל פעם ב״מנות קטנות״: בעקבות הרגישות והכאבים כספי נזקק לתקופת מנוחה שלא הוגדרה. לאחר מכן, ב-8 בדצמבר, יצאה הודעה שלפיה כספי הצטווה לנוח שבועיים נוספים. רק לאחרונה התבשרנו שבעקבות הניתוח בברך, כספי ככל הנראה סיים את העונה.

ווילבקין. העמימות לגבי הפציעה שלו מול ז'לגיריס לא עזרה (אלן שיבר)
ווילבקין. העמימות לגבי הפציעה שלו מול ז'לגיריס לא עזרה (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

האירוע הזכור ביותר קרה ב-25 בדצמבר, כאשר מכבי הודיעה כי כספי יעבור טיפולי פיזיותרפיה וצפוי לחזור בעוד כ-4 שבועות, ובלאק צפוי לנוח בארבעת השבועות הקרובים אחרי שבדיקת ה-MRI לא הראתה שיפור. שעה קלה לאחר ההודעה הרשמית, החלה מלחמת גרסאות כאשר טאריק בלאק העלה פוסט באינסטגרם, שבו הודיע כי הוא עלול להיעדר עד 3 חודשים ולשהות בארה״ב בתקופת ההחלמה. כעבור כמה דקות הפוסט נמחק, אבל היום, כחודש וחצי אחר כך, בלאק אכן עובר מטופל בארה״ב וצפוי לחזור לארץ רק בעוד כחודש.

״כל דבר שתסתיר אותו מאויבך, אל תגלהו לאוהבך״
- רבי שלמה אבן גבירול

ישנן כמה נסיבות מקלות לעמימות בחלק מההודעות של מכבי בנוגע לפציעות, והעיקרית שבהן קשורה לכך שהיא כלל לא מכוונת כלפי הקהל או התקשורת, אלא הרבה יותר כלפי הקבוצות היריבות. למה מכבי צריכה ליידע את כל העולם לגבי מצבו של כל שחקן ושחקן, ובכך לסייע ליריבה הבאה להתכונן בהתאם?

כך למשל, במכבי העריכו בסבירות גבוהה מאוד שאות׳לו האנטר וסקוטי ווילבקין לא יהיו כשירים למשחק בקובנה לפני מספר שבועות, אבל לא הודיעו על כך מראש כדי לא לסייע להכנות של שאראס. מנגד, לקראת אותו משחק בדיוק, נפוצו דיווחים על כך שתומאס ווקאפ חולה והוא בספק למשחק. אף אחד בז׳לגיריס לא חשב לעדכן את התקשורת או את האוהדים שווקאפ כשיר. מכבי היתה צריכה לעלות לפרקט ולגלות בעצמה.

סיבה נוספת קשורה לרצון שלא להוציא לשחקן הפצוע את הרוח מהמפרשים: עבור ג׳ון דיברתולומיאו ונייט וולטרס למשל, קיים סיכוי קטן ונמוך מאוד שאחד מהם או שניהם יצליחו לחזור למשחקי הפלייאוף בליגה. במכבי אומרים, ואולי בצדק, שברגע שהמועדון עצמו מכריז באופן רשמי וקובע עובדה כי השחקן סיים את העונה, הדבר עלול לפגוע במוטיבציה של השחקן להשקיע בשיקום ולעבוד קשה כדי שבכל זאת יישמר הסיכוי הקטן, ולכן ההתנסחות בהודעות איננה חד משמעית.

במקרים של כספי ובלאק, עולה תמונה שלפיה גם הצוות הרפואי של מכבי לא באמת ידע להעריך מראש לאיזו תקופה שניהם ייעדרו. במכבי מסבירים שאין דרך אחת ודאית לטפל בסוג הפציעה של שניהם - פציעת סחוס - ולראייה שכספי נזקק לניתוח, בלאק עובר טיפול לא פולשני, ושחקנים אחרים אף יכולים להמשיך לשחק עם אותה פציעה, ולכן לא היה ניתן להעריך מראש מה משך ההיעדרות הכולל.

ממכבי ת״א נמסר בתגובה: ״עמרי כספי עבר ניתוח ברך ועשוי שלא לחזור לשחק העונה. טאריק בלאק עובר טיפול שמרני ללא ניתוח וצפוי לחזור תוך 3 שבועות עד חודש לישראל. נייט וולטרס עבר פריקת כתף וקיימת סבירות גבוהה מאוד שהוא סיים את העונה. יובל זוסמן צפוי לחזור לאימונים בעוד כשבועיים״.