(getty)
(getty) | צילום: ספורט 5
אבדיה הפך מחלום למציאות (getty)
אבדיה הפך מחלום למציאות (getty) | צילום: ספורט 5

הגדול ביותר. מכבי ת"א כבר נתנה הופעה מרשימה בפיראוס, בניצחון של 25 נקודות הפרש. היא גם הציתה לכולם את הדמיון עם 30 הפרש משוגעים בוויטוריה. אבל זאת הייתה מכבי "הישנה", זאת של כספי, בלאק, דיברתולומיאו ו-וולטרס. אף אחד לא חשב שמכבי "החדשה", זאת של ג'קסון, ריינולדס וסטודמאייר, נטולת יובל זוסמן ועם רבע סקוטי ווילבקין - מסוגלת לרשום ניצחון חוץ משמעותי.

הרי זו בדיוק אותה קבוצה שרק לפני שלושה ימים ירקה דם כדי לנצח בבית קבוצה שבורה כמו חימקי. אבל "ישנה" או "חדשה", פצועה או בריאה, חסרה או עמוקה - במכבי ת"א מודל 2020 יש משהו מיוחד, והמשהו המיוחד הזה הביא לה את ניצחון החוץ הגדול, המרשים והחשוב ביותר העונה, בתוצאה הכה סמלית של 78:77 על פנרבחצ'ה.

המשחק אמש היה משובץ בפסיפס של המון סיפורים קטנים: סקוטי ווילבקין, שעדיין לא הבריא לחלוטין מהפציעה בקרסול ולכן שותף לפחות מ-10 דקות, ארון ג'קסון שהרגיש היטב את הרחש המוכר בהיכל אחרי ההופעה הלא טובה שלו נגד חימקי וסיפק משחק מצוין למרות שגם הוא בעצמו עדיין לא ב-100% כשירות.

אנג'לו קלויארו, שנזכיר בפעם המי-יודע-כמה שלא היה אמור להיות במכבי, פתאום משחק את כמות הדקות הגדולה ביותר (31) וחתום על האסיסט בסיום שעוד יהפוך לאיקוני. כמו כן, ההתרחשות בפסק הזמן המכריע, ואחד דני אבדיה שבשבועיים האחרונים, כמו פרפר שצומח מתוך הקליפה הגולמית, מראה איך הופך מההבטחה למימוש, מחלום למציאות.

ג'קסון עם משחקו הטוב ביותר במכבי (getty)
ג'קסון עם משחקו הטוב ביותר במכבי (getty) | צילום: ספורט 5

לאב יו ג'יג'י דאטומה. הסיפור של אבדיה הוא הרבה מעבר לסטטיסטיקה, שגם אותה הוא כבר מנפק ביורוליג. זה יותר מסתם 13 נקודות ב-20 דקות. זה בעיקר הביטחון שהולך וגובר ממשחק למשחק, ביטחון שמאפשר לו להמשיך לזרוק מ-3 למרות שתי החטאות רצופות, ביטחון שבזכותו הוא דורש את הכדור ויודע ליצור לעצמו ולחבריו, ביטחון שמספק רגעי קסם כמו זה של הדקה ה-14 בתוך המשחק, כשדני מהרצליה אירגן ללואיג'י מאיטליה פוסטר למזכרת, כזה שגרם לו לחשוב שאולי כבר עדיף לשבת על הספסל ולחטוף קללות מז'ליקו.

"וואו, האמת שהייתי בשוק", שיחזר אבדיה את הדאנק, "לקחו לי איזה חמש התקפות להבין מה קרה, אבל זה היה טירוף, מדהים. אני עובד קשה בשביל זה". על המשחק עצמו אמר: "הכל הלך נגדנו, גם האווירה היתה מאוד עוינת וגם העבירות, כשהם הגיעו 22 פעמים לקו ואנחנו רק 11. זה משחק שפנר היו צריכים לנצח אבל יש לנו אופי. אנחנו נלחמים, אנחנו אריות, ואם אנחנו נילחם עד הסוף תמיד אנחנו נוכל לנצח".

כל העיניים צפו בדני, אבל ייתכן שהאיש של המשחק היה ארון ג'קסון. רק שלושה ימים קודם לכן, אחרי המשחק נגד חימקי, הוא התלונן שהוא לא מרגיש את הקרסול ושבקצב הזה אין סיכוי שהוא יעלה לשחק נגד פנר. אבל כנראה ש-48 שעות מספיקות לשחקן רעב שרוצה להוכיח את עצמו להתאושש, ובסיוע הצוות הרפואי, ג'קסון התאושש ואמש החזיר את האמון עם 25 דקות של ניהול משחק אחראי וקר רוח.

אין כניסה לספק הזמן של יאניס (getty)
אין כניסה לספק הזמן של יאניס (getty) | צילום: ספורט 5

ימינה את הצלם. זו היתה שעתו היפה של מנהל הקבוצה עמי ביטון. צוות הצילום של הטלוויזיה התכונן "להיכנס" לפסק הזמן המכריע של יאניס ספרופולוס, וביטון, אחד שיודע מה המשמעות של מהלך שכזה, זינק ממקומו והפציר בצוות להיעלם מהמקום. במכבי ידעו בדיוק למה הם דרשו את הדיסקרטיות, הרי הם בעצמם כבר מכירים את כל הטריקים ויודעים איך שידור חי יכול לספק מידע ליריב בזמן אמת.

ספרופולוס כבר "אכל" העונה הפסד מפסק זמן מנצח, כשהוא ושחקניו לא הצליחו לסכל את תרגיל ה-Veer של פאבלו לאסו וג'ייסי קארול. אז אתמול הגיע תורו של יאניס להחזיר, עם הוצאת חוץ גאונית שהלכה לאדם האחרון שמישהו ציפה שיקבל את הכדור - אות'לו האנטר. כולם היו בטוחים שהכדור יילך לדורסי או לבריאנט, אבל קלויארו, עם טאץ' מדהים, הלך על מסירת "Lob" מסוכנת, הרפתקנית, אבל בעיקר מפתיעה והידיים הטובות של האנטר, אותן ידיים שחתמו השבוע על החוזה החדש לעונה הבאה, ידעו לסיים את העבודה.

כמו כן, טיילר דורסי, שהתקפה אחת קודם לכן קבר זריקת חצי מרחק סופר-חשובה שיחזר את שניות הסיום: "התאמנו על המהלך האחרון שהמאמן שירטט וזאת היתה שלמות. אנג'לו הרים מסירה נהדרת ואות'לו סיים את זה. במהלך שלפני אני הצלחתי לקלוע את הזריקה שלי אחרי שידעתי שהם ימנעו ממני לקחת שלשה אז הלכתי על חצי המרחק. זה היה ניצחון חוץ קשה על קבוצה נהדרת. הראינו את האופי שלנו בטורקיה".

מכבי יוצאת לפגרה עם חיוך ענק (getty)
מכבי יוצאת לפגרה עם חיוך ענק (getty) | צילום: ספורט 5

קווינסי אייסי הצטרף לרשימה. במכבי כמו במכבי, אי אפשר לסיים משחק בלי איזושהי פציעה מרגיזה, ואתמול הגיע תורו של אייסי, שנפצע בכף רגלו. הוא המשיך לשחק, אך בסיום התלונן על כאבים וביום ראשון הוא צפוי להיבדק. במכבי מרוצים מאוד מכך שהם מגיעים לפגרת היורוליג עם שני ניצחונות רצופים ויקרים. כעת ינצלו את השבועיים שיש להם עד משחק היורוליג הבא, נגד ולנסיה בחוץ, כדי לטפל בפצועים ולחלק את הדקות במשחק ההשלמה הקרוב מול הפועל ב"ש.

ספרופולוס היטיב לסכם: "זה עדיין מוקדם בשביל חגיגות, יש לנו עוד 10 משחקי יורוליג ואנחנו צריכים להילחם עד הסוף. יש לנו הרבה שחקנים עם פציעות קטנות או גדולות, וזו הסיבה שאני רוצה לברך את כולם על הניצחון הזה".