נבחרת ישראל לנוער פתחה ברגל ימין את אליפות אירופה לנוער דרג ב', שמתקיימת בארץ לראשונה בהיסטוריה. חניכיו של דני פרנקו גברו 57:71 על נבחרת אנגליה במשחק שהתקיים בבית דני המשופץ.

שחקני הנבחרת נראו נרגשים מאוד בימים שלפני פתיחת האליפות בעיקר בשל העובדה שהמשחקים נערכים לנגד עיניו של הקהל הביתי בישראל, אך לא נתנו לכך להשפיע עליהם ועשו את העבודה בצורה טובה.

הישראלים נטלו את ההובלה כבר בפתיחה ולמעט מספר דקות בודדות, שמרו עליה לכל אורך המשחק. גיא לביא ביכולת טובה בעיקר מחוץ לקשת הוביל את הנבחרת ברבע הראשון והוריד אותה ביתרון 19:20.

לירז אריאלי ובר טימור נכנסו לקצב ברבע השני והיו אחראים על שמירת היתרון, בסיום המחצית 48:52 לכחולים-לבנים.

יכולת טובה של שון לבנובסקי ברבע השלישי לא נתנה לאנגלים לחזור לעניינים ובסיומו התוצאה עמדה על 48:52 לנבחרת.

גם הרבע האחרון התנהל בשליטה מוחלטת של המארחים, בעוד הנבחרת האנגלית נראתה כמי שוויתרה על המשחק.

שחקני נבחרת הנוער. ניצחון במשחק הראשון (יניב גונן)
שחקני נבחרת הנוער. ניצחון במשחק הראשון (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

עוד לפני כדור הביניים, נערך באולם טקס הפתיחה של האליפות. גם פיני גרשון וגיא גודס הגיעו לצפות בדור העתיד של הכדורסל הישראלי.

קלעו לישראל: שון לבנובסקי 20 נקודות, גיא לביא 12 נקודות, לירז אריאל 11 נקודות, נעם לייש 9 נקודות, ניב סולומון 7 נקודות ו-7 ריבאונדים, רם אליאספור 5 נקודות, בר טימור 5 נקודות ו-8 אסיסטים, תומר בר אבן 2 נקודות.

קלעו לאנגליה: אואן-תומאס 17 נקודות ו-8 ריבאונדים, סטיוארט 10 נקודות, צ'וקו 9 נקודות, פיורנטינוס 7 נקודות, סאיירס 6 נקודות, אוקראפור וגראמיפור 4 נקודות כ"א.

פיני גרשון. חוזר לחולון (יניב גונן)
פיני גרשון. הגיע לבית דני לעקוב אחר הדור הצעיר (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

שון לבנובסקי: "אסור לנו להרים את האף יותר מדי"


מאמן נבחרת הנוער, דני פרנקו, אמר בסיום: "אני מאוד מרוצה מהתוצאה. היה הרבה לחץ אצל החברה שלי, המון התרגשות. משחק ראשון באליפות אירופה הוא תמיד קשה, היה לי מאוד חשוב לפתוח את האליפות ברגל ימין. כשקבוצה באה למשחק כזה זה יכול ללכת לכל מיני כיוונים שאתה לא מצפה. מצד אחד יש המון מוטיבציה ומצד שני זה יכול לגרום לבלבול".

דני פרנקו. יכול להיות מרוצה מהפתיחה של שחקניו (יניב גונן)
דני פרנקו. יכול להיות מרוצה מהפתיחה של שחקניו (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

פרנקו המשיך: "זה משחק שהיינו צריכים לסמן עליו 'וי' וכעת אנחנו עם הראש לקראת מוצ''ש. במשחקים הבאים אני מצפה שנפיק את מקסימום היכולת שלנו כקבוצה. ברור לי שמה שראינו היום זה לא המקסימום שלנו, אבל אני לוקח את מה שהיה היום, אני לוקח את זה שברבע האחרון המשחק היה על הכף אנחנו הרמנו הילוך וחטפנו 18 פעמים במהלך כל המשחק יחד עם סיפור הגנה ומעט איבודי כדור, זה הביא את הניצחון".

שון לבנובסקי (משמאל). &
שון לבנובסקי (משמאל). &" (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

"היינו צריכים לנצח את המשחק הזה הרבה לפני הרבע האחרון. יש לנו עוד 48 שעות עד המשחק מול דנמרק ונתכונן אליו טוב, ברור לי שנצטרך להשתפר בריבאונד", סיכם המאמן. 

המצטיין במשחק, שון לבנובסקי, אמר בתום הניצחון: "צריך ללמוד מהיום ששחקן לא יכול לנצח לבד משחק אלא רק קבוצה. שיחקנו כקבוצה והיתה הרגשה שכל הקבוצה היתה על המגרש ולא רק השחקנים. צריך לשכוח את המשחק הזה כי כל יום בטורניר הזה הוא יום חדש. אסור לנו להרים את האף יותר מדי. אני מרגיש מצוין למרות שהייתה חולה לפני שבוע. העיקר שניצחנו היום".

המאמן האנגלי, טים לאקסייל. &
המאמן האנגלי, טים לאקסייל. &"אף פעם לא נעים להפסיד במשחק הראשון&" (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

מאמן אנגליה, טים לאקסייל, ניסה להסביר את ההפסד: "זה טורניר ואף פעם לא נעים להפסיד את המשחק הראשון, אבל יש לנו עוד משחקים כדי לחזור לדרך הישר. אנחנו עם הפנים כרגע למשחק הבא שלנו. ישראל עשתה שיפור בהגנה ברבע האחרון ולכן הצליחה לברוח לנו. ישראל נבחרת טובה עם מערכת משחק נכונה, היינו צריכים להיות יותר קשוחים בשביל לעבור אותם".

רבע ראשון - 19:20 לישראל
ישראל פתחה עם בר טימור נעם לייש, רם אליאספור, שון לבנובסקי ותומר בר אבן. 750 צופים הגיעו לבית דני. כבר בהתקפה הראשונה מצאו האנגלים את הטבעת עם שלשה ועלו ל-0:3. שון לבנובסקי היה הראשון ששם את ישראל על הלוח וצימק ל-3:2.

אואן-תומאס מול תומר בן אבן. משחק צמוד (יניב גונן)
אואן-תומאס מול תומר בן אבן. משחק צמוד (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

נעם לייש קלע את השלשה הראשונה לכחולים שעלו ל-3:5, שתי דקות בתוך המשחק. שתי הנבחרות התקשו לייצר משחק ריצה וארבע דקות בתוך המשחק סטיוארט העלה את האורחים ל-8:9.

פיורטינוס העלה מהקו את האנגלים ליתרון ארבע, אבל גיא לביא מהצד השני יחד עם לובנובסקי שמרו את ישראל בתמונה כאשר העלו את הכחולים ליתרון 12:14, שלוש דקות וחצי לתום הרבע הראשון. אריאלי המשיך את הממונטום הישראלי וקבר שלשה גדולה שהעלתה את ישראל ל-13:17, שתי דקות לסיום הרבע.

אואן-תומאס עובר את תומר בר אבן (יניב גונן)
אואן-תומאס עובר את תומר בר אבן (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

הקבוצות ירדו לפסק זמן ממנו האדומים חזרו חדים יותר כשהשוו ל-17:17. לביא ענה בעוד שלשה גדולה שהורידה את ישראל ביתרון 19:20 למנוחת הרבעים.

רבע שני - 30:37 לישראל


בר אבן העלה את ישראל ל-12:24, שתי דקות בתוך הרבע השני. צוקו האורח צימק מהקו ל-25:24 כשהמשחק המשיך להיות מפוזר מצד שתי הנבחרות. אריאלי עם קליעה מחצי מרחק שמר את ישראל בפער של שלוש מהאנגלים אבל תומאס ענה מהצד השני וחמש דקות למחצית ישראל הוליכה בנקודה בלבד.

בר טימור מול אואן-תומאס. ישראל נראית טוב (יניב גונן)
בר טימור מול אואן-תומאס. ישראל נראית טוב (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

טימור העלה את ישראל מהקו ל-26:30 אך האנגלים העיקשים לא נתנו לכחולים-לבנים לברוח. אריאלי העלה את ישראל ל-28:33 שתי דקות למחצית אבל איבוד כדור לא מחויב של לביא מנע מהמקומיים לעלות ליתרון גדול יותר. תומאס האנגלי קלע שלשה מהפינה ושמר את האורחים בתמונה כאשר נותרה דקה אחת בלבד לתום המחצית.

המאמן האנגלי, טים לאסלס. ניסה לעורר את חניכיו עם פסק זמן (יניב גונ
המאמן האנגלי, טים לאסלס. ניסה לעורר את חניכיו עם פסק זמן (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

לאקסייל, המאמן האנגלי, לקח פסק זמן כדי לייצב את השורות בנבחרתו.  מיד לאחר פסק הזמן טימור העלה את ישראל ל-30:37, שהיתה גם תוצאת המחצית.

רבע שלישי - 48:52 לישראל


ישראל פתחה טוב ונעם לייש העלה את הנבחרת ליתרון השיא שלה במשחק עם שלשה גדולה על הראש של סאיירס, שמהצד השני ענה עם שתיים קלות. סטיוארט נשלח אל הקו וקיזז את הפער ל-6 הפרש בלבד. לבנובסקי מצא את עצמו לבד בהתקפה הבאה ודאנק גדול שלו העלה את ישראל ל-34:42.

גיא לביא מול סאיירס. האנגלים מתקרבים (יניב גונן)
גיא לביא מול סאיירס. האנגלים מתקרבים (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

אליאספור דאג לשמור את הכחולים בהפרש נוח מהאנגלים ודייק בקליעה מסוף אזור הצבע. סטיוארט קלע שלשה והפער הגדול שהיה לישראל בפתיחת הרבע ירד ליתרון שלוש בלבד, 41:44. המאמן דני פרנקו ביקש פסק זמן כדי לעורר את חניכיו כשנותרו חמש דקות וחצי לתום הרבע.

פיורנטינוס שמר את האנגלים בתמונה וסאיירס השווה עם שלשה מהפינה ל-47:47 כשנותרו שלוש דקות לסיום הרבע. תומאס נשלח אל הקו ודייק פעם אחת והנה האנגלים חזרו להוליך אחרי הרבה מאד זמן. לביא יצא למתפרצת ואיכשהו הצליח להחטיא מתחת לסל.

תומר בר אבן סוגר את אואן-תומאס (יניב גונן)
תומר בר אבן סוגר את אואן-תומאס (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

לבנובסקי, לעומתו, לא עשה את אותה הטעות וסיים בדאנק מתפרצת מיד אח"כ שהעלתה את ישראל ל-48:50. לבנובסקי המשיך את המומנטום האישי שלו וקלע עוד שתיים בדרך ל-48:52 בתום הרבע השלישי.

רבע רביעי - 57:71 לישראל


גיא  לביא פתח טוב את הרבע והעלה את ישראל ל-48:56 עם ארבע רצופות. סאיירס צימק את ההפרש עם שלשה נוספת מהפינה. סולומון שמר את ישראל במרחק ביטחון מהאדומים כאשר העלה ל-51:58, שבע דקות לסיום. לביא תפר עוד שלשה גדולה וישראל שוב מצאה את עצמה ביתרון מבטיח של 10 נק'. לבנובסקי דייק מהקו וישראל עלתה ל-51:63, חמש דקות לסיום.

נעם לייש מול לופטמן (יניב גונן)
נעם לייש מול לופטמן. הנבחרת בדרך לניצחון (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

שתי דקות וחצי לסיום המשחק האנגלים לא נראו כפי שמאיימים לסגור את ההפרש הרבה בגלל איבודי הכדור הרבים שלהם. לבנבסוקי העלה ל-55:68 דקה וחצי לסיום. ישראל המשיכה לשייט לניצחון בשניות האחרונות ובסיום לוח התוצאות הורה על 57:71 לחברה של פרנקו.

שי שני בטקס הפתיחה: "שמח שפיב"א בחרה בנו"


לפני תחילת המשחק נערך בבית דני טקס הפתיחה של אליפות אירופה דרג ב', בו השתתפו כל 20 הנבחרות שיטלו חלק בטורניר.

יו''ר איגוד הכדורסל, שי שני, אמר: "אני מודה לחולדאי ולצוות שלו שעשו עבודה מדהימה. עיריית ת"א נרתמה למבצע הזה, אנשים כאן עמלו במשך ארבעה ודשים כדי להרים את הפרויקט הזה וכל הכבוד. אני שמח שפיב"א בחרה בנו".

שי שני נואם (יניב גונן)
שי שני נואם. &" (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

"גם הטוטו סייע והדבר היפה ביותר לדעתי הוא שבית דני זכה לאולם משודרג לשנים הבאות. ההישג של להביא לפה אליפות של 20 נבחרות הוא הגדול ביותר בתולדות המדינה. הוועדה המארגנת שלנו בראשות אבנר פרישמן עשתה עבודה טובה ואני מאוד מקווה שהנבחרת תחזור לדרג א'".

רון חולדאי (יניב גונן)
רון חולדאי. &" (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

ראש עיריית ת"א, רון חולדאי, הוסיף: "אנחנו מאוד גאים שפיב''א בחרה לקיים את אליפות אירופה בעיר. יש פה תשתית מאד רחבה של כדורסלנים. העובדה שמתקיימת אליפות אירופה בשכונת התקווה זה דבר שראוי לציון. אני מאחל לכולם תחרות ספורטיבית ובסיומה אני מקווה שנבחרת ישראל תעמוד על הבמה. אנחנו בשלבי תכנון והקמה של אולם. אני מקווה שתוך שלוש שנים נגיע למצב שיש כאן אולם חדש".

משקיף פיב&
משקיף פיב&"א, דייויד סטוקס. &"בטוחים בארגון הישראלי&" (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

דייויד סטוקס, משקיף פיב''א, סיכם: "אני מאוד מקווה שיגיע קהל רב למשחקים הללו. לא פשוט לארגן אליפות אירופה עם 20 נבחרות וזה חשוב לנו מאד שהכל כאן יצליח. אנחנו בטוחים בארגון הישראלי ובכך שהכל כאן ייערך כשורה עם המון חוויות לכולם".