ג´ון שייר. מבוקש במספר קבוצות (רויטרס)
ג´ון שייר. במכבי עוקבים בעניין (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

שנה לאחר שמדינה שלמה המתינה בציפיה לבחירתו של עומרי כספי בדראפט ה-NBA, יערך הלילה (בין חמישי לשישי) דראפט 2010 בו יעמוד לבחירה שחקנה המיועד של מכבי תל אביב, כוכב מכללת דיוק האמריקנית, ג'ון שאייר.

שאייר היהודי נחשב לאחד מהכישרונות המבטיחים בדראפט ואף השלים עונה חלומית לאחר שזכה עם דיוק באליפות המכללות, עם זאת פרשנים רבים טוענים כי הוא אינו מתאים להשתלב כרגע ב-NBA, מה שעשוי בסופו של דבר להוביל אותו לאירופה ואל שורותיה של סגנית האלופה הישראלית.

השחקן הצעיר שמחוזר במרץ על ידי הצהובים וסומן כמועמד להגיע לישראל כבר לפני חודשים רבים, ימשוך הלילה את עיניהם של אנשי הקבוצה שיעקבו אחר בחירתו או אי בחירתו בדראפט.

על פי אתרים שונים וספקולנטים רבים בארצות הברית, לא צפוי שאייר להבחר בסיבוב הראשון, מה שישלח אותו לנהל מו"מ כשחקן חופשי עם כל קבוצה שתביע עניין ובה יחפוץ. עם זאת, ישנם מספר אתרים החוזים כי הוא צפוי להבחר במקום ה-55 בסיבוב השני על ידי יוטה ג'אז, אך גם עמדה זו אינה מוסכמת בין הפרשנים השונים.

אם אכן יבחר בסיבוב השני, סיכויו של שאייר להשתלב בקבוצה שתבחר בו יהיו תלויים ביכולת אותה יציג במחנה הקיץ ואם ירשים, יוכל לקבל בסופו של דבר חוזה מובטח בליגה הטובה בעולם.

דייויד בלאט. הסגל הצהוב עוד לא סגור (דרור עינב)
בלאט ושארפ (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

במכבי תל אביב כבר ניהלו שיחות רבות עם שאייר והבהירו לו את עמדתם כי אם לא ייבחר ולא יזכה לחוזה מובטח, ירצו לראותו מגיע לישראל, מתאזרח בשל יהדותו ומצטרף לקבוצה לשנים הבאות. מקורבים לצדדים אמרו כי השחקן עצמו היה מעדיף לשחק ב-NBA, אך במידה ולא יבחר כלל, מכבי עבורו היא אופציה נהדרת והוא ישמח להצטרף.

כבר בגיל צעיר סימנו את שייר כפוטנציאל אדיר. הוא שיחק בתיכון גלנברוק והוביל את בית הספר 3 פעמים ל-8 הקבוצות האחרונות בארה"ב, כאשר הוא רושם ממוצעים גבוהים במיוחד ונבחר ל'אול אמריקן'.

ג´ון שייר (רויטרס)
שייר. מעדיף את ה-NBA (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

לאחר שמספר אוניברסיטאות גדולות רצו את שירותיו, הוא בחר בדיוק הגדולה. בעונתו הראשונה, נבחר לאול סטאר של שחקני השנה הראשונה בליגת ורשם ממוצעים של 12.2 נק', 3.3 ריב' ו-1.6 אס' למשחק. לאחר שפתח בחמישייה בעונתו הראשונה, החל להיאבק על מקומו בעונתו השניה, אך עדיין סיים אותה עם ממוצעים יפים של 11.7 נקודות, 3.9 ריב' ו-2.4 אס.

בעונתו האחרונה בדיוק היה שאייר לאחד מהשחקנים הבולטים והחשובים בקבוצה ואף הצליח להוביל אותה לאליפות נפלאה תחת שרביטו של מאמן נבחרת ארצות הברית, מייק ששבסקי, וזכה לשבחים רבים על יכולות המשחק שלו.