לירון פנאן, קצינת התקשורת של כספי (קובי אליהו) (צילום: מערכת ONE)
לירון פנאן, קצינת התקשורת של כספי (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

ליגת הקיץ היוקרתית של ה-NBA, שהתקיימה כמדי שנה בלאס וגאס, הסתיימה לאחר שבמשך עשרה ימים ברציפות התרוצצו מאות הכשרונות על שני המגרשים המפוארים של אולם תומאס ומק, בניסיון להרשים את אנשי הליגה הטובה בעולם, להגשים את החלום ולהתקבל ל-NBA.

אחת המארגנות של האירוע המכובד היא לא אחרת מאשר לירון פנאן, בתו של מוני פנאן ז"ל, המשמשת גם כקצינת התקשורת של הישראלי הראשון ב-NBA, עומרי כספי, שמככב בליגת הקיץ של וגאס, זאת השנה השניה ברציפות.

ביום האחרון של הליגה זכה כספי למנוחה וצפה בחבריו מובסים 85:54 ע"י דאלאס, כשהוא על אזרחי בספסל. לרגל סיום הליגה, ערכנו ראיון עם פנאן, הישראלית הראשונה בליגה בעולם.

לא בכל יום מגיעה אישה מישראל לתפקיד ניהולי במקום כל כך יוקרתי כמו ליגת הקיץ של ה-NBA. איך עשית זאת?
"לאורך השנים, גם כשגרתי בניו יורק וגם כשעבדתי במכבי, השקעתי מזמני והלכתי לטורנירים ולמחנות כדורסל של תיכונים, מכללות ו-NBA. ניסיתי ליצור קשרים עם כמה שיותר אנשים בענף, גם מה-NBA וגם מאירופה. דרך העבודה שלי במכבי למדו להכיר אותי ואת היכולות שלי".

לירון פנאן (מיכה בננו) (צילום: מערכת ONE)
לירון פנאן (מיכה בננו) | צילום: מערכת ONE

"בסופו של דבר, לפני ארבע שנים קיבלתי את ההזדמנות ומאז אני כאן. כשסיימתי אוניברסיטה התקבלתי לעבוד במחלקת שיווק של ה-NBA, אבל לא יכולתי להישאר בגלל בעיות ביורוקרטיות (ויזה וכו'...) ועדיין לא ויתרתי על האפשרות להישאר קרובה לביזנס. קים בהוני, שאחראית על כל התהליך של הגלובליזציה של ה-NBA בשנים האחרונות, חיברה אותי לליגת הקיץ. וורן לגארי, סוכן גדול שמנהל את ליגת הקיץ בווגאס, לקח אותי תחת חסותו וככה הגעתי לתפקיד הניהולי כאן".

את רואה את עצמך מתקדמת מכאן לתפקיד משמעותי יותר?
"יש הרבה אפשרויות להתקדם. פוגשים מנכ"לים ומאמנים מה-NBA ותמיד אפשר לבדוק איפה אפשר להתברג. כרגע אין לי תוכניות לעזוב את הארץ, אז בכל מקרה זה לא רלוונטי כרגע מבחינתי". 

מוני פנאן (ONE) (צילום: מערכת ONE)
מוני פנאן (ONE) | צילום: מערכת ONE

מה ההבדל בין הליגה של וגאס השנה לבין השנים הקודמות? 
"לדעתי אין הבדל מבחינת שחקנים וקבוצות בין וגאס של השנה לשנים האחרונות. רואים הרבה מאוד כשרונות של שחקנים שסיימו את הקולג' ומנסים להתקבל ל-NBA, כשבנוסף יש גם שחקנים מאירופה ואמריקאים שכיכבו באירופה".

"ההבדל המשמעותי ביותר השנה, הוא בגלל השביתה הגדולה שצפויה ב-NBA בקיץ הבא (מחלוקת עם אירגון השחקנים), כשקבוצות מחתימות הרבה יותר שחקנים בהרבה יותר כסף. לעומת זאת רואים ירידה משמעותית של ההצעות מקבוצות באירופה, מהקטנות ועד הגדולות. הכל קשור למצב הכלכלי בעולם ובאירופה. המשבר הכלכלי הוריד את ההצעות של האירופאיות ב-30 אחוז לפחות וגם בארץ אפשר לראות קבוצות כמו מכבי ת"א, שמציעות לפחות 30 אחוז פחות מאשר בשנה שעברה".

עומרי כספי (ONE) (צילום: מערכת ONE)
עומרי כספי (ONE) | צילום: מערכת ONE

בתור קצינת התקשורת של עומרי כספי. מה את יכולה לספר עליו ועל החיים שלו כאן? 
"מבחינת אנשי ה-NBA, ישר מקשרים אותי לעומרי. בכל מה שקשור להתנהלות האישית שלו, הכל עובר דרכי. הסוכנים שלו, סטיבן היומן וליאון רוז, גם נמצאים פה. בגלל שזאת השנה השניה שלו, הוא מרגיש הרבה יותר רגוע ואני חושבת שבהחלט רואים את זה גם על המגרש. סה"כ ליגת הקיץ זאת הזדמנות נהדרת עבורו להראות את היכולות שלו והוא מאוד נהנה כאן".

הנוכחות הישראלית מאוד בולטת כאן השנה. מה יש לך לומר על ההשתלבות הישראלית בליגת הקיץ? 
"מצויין שישראלים מגיעים לכאן בשנים האחרונות, זה יכול לפתוח בפניהם את הליגה כי הם נחשפים לשחקנים שלא הכירו בעבר. זה מקום מצויין גם לראות כדורסל, להכיר אנשים ולהיכנס לתוך התחום בשיא הרצינות. בנוסף, זה מקום טוב ללמוד ולהכיר את האופי של השחקנים הצעירים, לראות אותם בפעולה וכך להימנע מטעויות כשמחתימים אותם".

לאס וגאס (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
לאס וגאס (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

"המאמנים הישראלים נחשבים מאוד אטרקטיביים לסוכנים שכאן. תמיד שואלים אותי על שחקנים ששיחקו בארץ ואני מקווה שהנציגות מישראל תמשיך להגיע לכאן בכל שנה. אני מאמינה שזה יכול לעשות רק טוב לרמה של הכדורסל בארץ".