(Getty) (צילום: ספורט 5)
(Getty) | צילום: ספורט 5

"אל תתנו לנו לנצח היום" - זה היה המסר של ג'יילן בראון ומרכוס סמארט למיאמי לקראת משחק מספר 4 בגמר המזרח הבוקר (רביעי), אבל המדורגת 8 לא הקשיבה לאזהרה, פספסה הזדמנות להעפיל בביתה לגמר ה-NBA וראתה את בוסטון מנצחת 99:116 ומצמקת את הסדרה ל-3:1.

כל מה שלא קרה בשלושת המשחקים הקודמים - הסתדר במפגש הרביעי. ג'ייסון טייטום חזר להיראות כמו הסופרסטאר שסיים רביעי במירוץ ל-MVP והדיח במו ידיו את פילדלפיה, ג'ו מאזולה ניהל טוב יותר את המשחק ולקח פסקי זמן בעיתוי נכון, השלשות צללו פנימה והרבע האחרון (כמו כל המחצית השנייה) נצבע ירוק.

טייטום התחיל שתי ריצות קריטיות שעשו את ההבדל - 0:18 ברבע השלישי לאחר שההיט הוליכו ב-9 ו-0:12 ברבע המכריע אחרי שההיט קיזזו ל-88:83. הכוכב הצטיין עם 33 נקודות (14 מ-22 מהשדה, 4 מ-9 משלוש), כולל 5 סלי שדה ברבע הרביעי, לעומת 0 במשחקים 1-3.

"רצינו להציל את העונה שלנו והצלחנו", סיכם טייטום, שהפך לשיאן השלשות של הסלטיקס על חשבון פול פירס. "בפיגור 3:0, החלטנו לא להיכנס ללחץ ולקחת את זה משחק-משחק. רצינו להציל את העונה שלנו והלילה הצלחנו. כל הסדרה סידרנו לעצמנו זריקות טובות, לפעמים הן לא נכנסו, הפעם שיחקנו עם קצב, עם כוונה, היינו טובים בהגנה - כשהלייאפים וזריקות העונשין נכנסות, גם הקליעה מבחוץ מרגישה טוב יותר. לא רצינו שהמשחקים הקודמים יגידו את כל העונה שלנו. יש לנו עוד קרב ארוך לפנינו".

טייטום, אגב, קלע 25 נקודות בחצי השני ובכך רשם את המחצית הרביעית שלו בפלייאוף 2023 עם לפחות 25 נקודות. גם ג'ימי באטלר ודווין בוקר סיפקו ארבע מחציות כאלה בדיוק.

בנוסף, זה היה משחקו השישי של JT בפלייאוף הנוכחי עם לפחות 30 נקודות, 10 ריבאונדים ו-5 אסיסטים. רק לברון ג'יימס רשם את השורה הסטטיסטית הזו יותר פעמים בפלייאוף אחד (7 ב-2018).

בוסטון צלפה 19 שלשות ב-42% לאחר שלא קלעה יותר מ-11 שלשות באף משחק קודם בסדרה. שימו לב לנתון הבא - כשהם קולעים במעל 40% מעבר לקשת, המאזן של הסלטיקס העונה עומד על 37 ניצחונות ו-2 הפסדים.

"אנחנו לא יכולים להוריד את הרגל מהגז", הבהיר מאזולה בסיום, "אנחנו חייבים להמשיך לשחק באותה רמת אינטנסיביות ועם אותה גישה. אנחנו ממוקדים במשחק הבא. אין להם ברירה אחרת, הפסד ואנחנו הולכים הביתה".

בראון התייחס לגישה של הירוקים: "הרבה פעמים חדרי הלבשה מתפרקים בפיגור 3:0, אבל רצינו לוודא שאנחנו נשארים ביחד". סמארט הוסיף: "אנחנו מסתכלים על כל משחק בנפרד. אנחנו מבינים שהסיכויים נגדנו".

גרנט וויליאמס, שהיה האקס פקטור עם 14 נקודות מהספסל (4 מ-6 משלוש) וחסימה אחת על באטלר, התייחס גם כן לניצחון: "אנחנו לא יכולים לאפשר למיאמי לצבור ביטחון תוך כדי המשחק".

אגדת ה-NBA ופרשן "TNT" צ'ארלס בארקלי טען: "הסלטיקס יטיילו במשחק 5 לדעתי, הם יהרגו את ההיט. משחק 6 במיאמי הולך להיות כמו משחק 7 עבור מיאמי".

כתב הסלטיקס לרשת NBC כריס פורסברג צייץ: "קרדיט למאזולה, הוא לקח על עצמו את ההפסד האחרון, התכונן במשך 48 שעות והציג פחות או יותר משחק מושלם על הקווים. פסקי זמן ושימוש משמעותי בגרנט וויליאמס. מוטב מאוחר מאשר אף פעם".

כתבי NBA נוספים שנכחו ב"קאסייה סנטר" אמרו: "זו בוסטון האמיתית והיא יכולה להיות הקבוצה הראשונה אי פעם שחוזרת מפיגור 3:0. היא הרבה יותר מוכשרת ממיאמי, שלא במקרה סיימה את העונה הסדירה במקום ה-8 ובקושי עברה את שיקגו בפליי-אין".