sportFive1012503
צילום: ספורט 5

בין אם תרצו או לא, מאז ומתמיד הגורל הפגיש בין מייקל ג'ורדן לקובי בראיינט. בין אם זה היריבות על הפרקט, היחסים מחוץ לפרקט, או ההשוואה הבלתי פוסקת. לכן, מן הראוי שקובי יקבל אזכור ב"ריקוד האחרון", בלי קשר למותו הטראגי. ועדיין, כשזה באמת קרה, האגדה לא השאיר עין אחת יבשה. הבוקר (שלישי), יממה אחרי עליית הפרקים החדשים, במאי הסדרה, ג'ייסון הייר, סיפר על אותו ראיון, שהיה בין האחרונים בחייו של קובי.

"זה היה ביום של טקס ה-ESPY (מצטייני הספורט)", נזכר הייר. "הוא בדיוק עבד על נאום הברכה שלו לביל ראסל, כך שאנחנו לא היינו בראש סדר העדיפויות שלו באותו יום. הוא היה מרוכז מאוד, חשב על מה ילבש באותו ערב, על איך יגיע לאולם. כשהוא נכנס לסט, עוד לפני שהתיישב, הוא ישר אמר 'בואו נתחיל', כאילו זה היה טיפ-אוף של משחק, כאילו מישהו זרק לו כדור לשחק".

"זה הרגיש כמו משחק", המשיך הייר לחשוף את מה שקרה מאחורי הקלעים, ממש קצת לפני ההתרסקות הנוראית של בראיינט ובתו. "הוא לא ויתר בכזאת קלות על האהבה שלו ל-MJ, כי אני בטוח שבראש שלו הוא ראוי לקחת חלק בדיון ה-GOAT בדיוק כמו ג'ורדן, לברון או כל אחד אחר".

"אני חושב שהשאלה הראשונה שלי הייתה 'מאיפה השגת את הזוג הראשון של האייר ג'ורדן שקנית? ספר לי על הדרך בה הערצת אותו בילדותך?' - והוא ענה 'אני הייתי מאוהדי מג'יק, ולא קניתי אייר ג'ורדן בגלל שלא יכולתי להשיג כאלה במקום בו הייתי, שיחקתי באיטליה'. אתם יודעים איך זה, רציתי שיגיד בהתלהבות 'כן, מייקל הוא כמו אח בשבילי', אבל זה לא קרה מיד".

בסופו של דבר, בראיינט נפתח. "מה שאתם רואים אצלי, זה ממנו", הוא אמר בראיון לסדרה, שהיה אחד האחרונים בחייו. "אני לא הייתי זוכה בחמש אליפויות אם הוא לא היה מדריך אותי, הוא נתן לי כל כך הרבה עצות טובות".

מאוחר יותר בסדרה, מראים קטעים נדירים ממשחק האולסטאר של 98' במדיסון סקוור גארדן, שם נחשף היחס של ג'ורדן לשחקן הצעיר שמשגע את הליגה. "הלייקר הקטן הזה הולך לקחת את כולם לאחד-על-אחד", אמר ג'ורדן. "הוא לא נותן למשחק לבוא אליו, הוא פשוט לוקח אותו". לטענת הייר, למרות שג'ורדן "גימד" את בראיינט, ההערכה שלו אליו הייתה עצומה כבר אז.

"אני שמעתי שהם היו חברים עוד לפני הראיון, אבל יש אלפי חברויות ב-NBA", הסביר הייר. "הציניות שנטמעה בי אחרי 20 שנים בביזנס גרמה לי לזלזל ביחסי האחים שלהם, אבל בנאום של מייקל בטקס ההנצחה לקובי ראיתי עד כמה נרגש הוא היה. הם באמת היו אחים. מייקל עזר לקובי בזמנים קשים על הפרקט ומחוצה לו".

"אני אפילו לא ניסיתי להוציא ממנו את האמירה שכל מה שרואים בו הגיע מג'ורדן", המשיך במאי הסדרה. "שאלתי אותו מי היה מנצח באחד-על-אחד, ג'ורדן בשיאו או קובי בשיאו, והתחלנו להתבדח על זה. הוא אמר שהוא לא אוהב לדבר על זה, כי זה חוסר כבוד ל-MJ להגיד שהוא יכול היה לנצח אותו - ואז יצא ממנו המשפט הזה. הוא היה תחרותי בנוגע להכל, הוא גרם לי להרוויח כל ציטוט בראיון הזה, הוא לא ישב שם ופתח את הלב מיד".

אגב, הייר, שצילם את הראיון עם קובי כארבעה חודשים לפני התרסקות המסוק הנוראית שלו ושל בתו, ג'יאנה, טען שהצילומים עם קובי הוכנסו לסדרה עשרה ימים לפני מותו. "סיימנו לערוך את הראיון בערך ב-16 בינואר, ואז התרחשה התאונה", הוא נזכר. "זה היה פצצה עבור כולנו, אני עדיין לא יכול לחשוב על זה יותר מדי, זה לא נראה לי הגיוני. הדבר היחיד ששינו בסצינה הזו, זו ההקדשה. מעבר לכך, היא נראית בדיוק אותו דבר כפי שערכנו אותה כשקובי היה עוד איתנו".