sportFive1013009
צילום: ספורט 5
אייברסון ובראון. יחסים מתוחים (getty Images)
אייברסון ובראון. יחסים מתוחים (getty Images) | צילום: ספורט 5

בוידאו: נאום ה"אימון" של אלן אייברסון

בימים בהם סדרת הדוקו "הריקוד האחרון" הפכה לדבר הכי מדובר בעולם הספורט, אי אפשר שלא לנסות ולפנטז מי היה יכול לתת פייט למייקל ג'ורדן. האסוציאציה הראשונה היא כמובן לברון ג'יימס, אבל יש עוד אחד שהיה אמור לקחת חלק בדיון הזה בעיני רבים ומשום מה עובר מתחת לרדאר - אלן אייברסון.

ברשותכם, נחזור 18 שנה אחורה, לשנת 2002. "התשובה", כפי שכונה אייברסון, היה בעונה שהייתה אמורה להיות שיא הקריירה שלו, העונה בה יקרא תיגר על היכולות של מייקל ג'ורדן - אבל המציאות נראיתה אחרת. שנה אחרי שזכה בתואר ה-MVP והיה הקלע המוביל של הליגה, אייברסון הצליח להוביל את הסיקסרס רק לסיבוב הראשון של הפלייאוף - שם הודחו על ידי בוסטון.

הביקורות החלו להופיע מכל עבר. אייברסון לא מופיע לאימונים, אייברסון שותה לפני משחקים ועוד ועוד ועוד - אך בינתיים, אייברסון הוביל את הליגה בנקודות ובחטיפות, שנה שנייה ברציפות. ועדיין, התקשורת לא הסתפקה בכך ורכבה על ההדחה מהפלייאוף כדי להמשיך באותו קו.

באותה תקופה, מערכת היחסים של אייברסון עם מאמנו, לארי בראון, החלה להתדרדר. זה החל באיחור לפגישה עם המאמן ארבעה ימים אחרי ההדחה, ונמשך - כפי שסופר בספר "זה לא משחק", ביוגרפיה שמתארת את חייו של אייברסון - עם קרב הצעקות בין המאמן לשחקן, ממש מחוץ למתקן האימונים, בו בראון אמר לאגדת העבר שהוא לא מתכוון לשחרר אותו מפילי ושהשניים ימשיכו להוביל את הסיקסרס בעונה שלאחר מכן. וזה בדיוק מה שאייברסון רצה לשמוע.

הכוכב כינס מסיבת עיתונאים ואישר בפני הכתבים את הידיעה, אבל רגעים ספורים לפני שהיא התחילה, משהו היה נראה חשוד. "אני מניח שהוא הסתובב איפשהו", סיפר בראון שנים אחרי אותה מסיבת עיתונאים, שהפכה לאייקון תרבותי בעולם ה-NBA, תוך שהוא מטה את ידו מעלה ומסמן תנועה של בקבוק. אייברסון נשאל מדוע לא הגיע לאחד האימונים באותה סדרה מול הסלטיקס, התעצבן, וסיפק תשובה לפנתיאון שכללה את המילה "אימון" 22 פעמים.

"אנחנו מדברים על אימון, בן אדם. לא משחק, אלא אימון. אני יוצא לשם ומשחק בכל ערב כאילו זה המשחק האחרון בחיי, ואנחנו מדברים על אימון", הוא אמר לעיתונאי.

"התשובה" (Getty Images) | צילום: ספורט 5

עד היום, רבים, כולל בראון עצמו, בטוחים שהוא היה שיכור - אך אייברסון מכחיש בתוקף. במקום לקבל הזדמנות להודיע הודעה משמחת, כזו שכולם חיכו לשמוע, הוא הותקף על ידי העיתונאים ונאלץ להתגונן. אבל מהמגננה הזאת יצא כל מה שהיה אלן אייברסון - מצחיק, גאה, ממורמר, מעצבן, וכל מה שתרצו. במילים אחרות, מעבר להיותו אחד השחקנים הטובים בפלאנטה בזמנו, אייברסון גם היה אחד הדמויות הצבעוניות בליגה - והנאום הבלתי נשכח הזה, מוכיח זאת.

"הוא היה מואר", נזכר ג'ון סמולווד, כתב פילדלפיה דיילי ניוז. "אם הוא היה פיכח, הוא היה מצליח לצאת מזה איכשהו. הוא מעולם לא היה יורד מהבמה בשביל דבר כזה. כנראה שהיית צריך להיות סביבו כל הזמן כדי להבין את ההבדלים בין אייברסון הפיכח לזה השיכור, אבל כולנו ידענו". אבל לא בטוח שכך היה. מעטים זוכרים, אבל שבעה חודשים קודם לכן נורה ונהרג חברו הטוב, ראשאן לנגפורד, וימים ספורים לפני אותו ראיון נערך משפט הרצח.

באתה מסיבת עיתונאים, דקות ספורות אחרי נאום ה"אימון" הבלתי נשכח, אייברסון נראה פגיע יותר. "אני מוטרד מסיבה אחת - שאני כאן", הוא אמר לעיתונאים. "הפסדתי את החבר הכי טוב שלי, הפסדתי את העונה הזאת, הכל מתפרק לי - ואני צריך להתמודד עם זה. החבר הכי טוב שלי מת. מת! וזה מה שאצטרך להתמודד איתו במהלך כל הקיץ הקרוב".

ככל שעובר הזמן, כך גם הגרסא של אייברסון הופכת אמינה יותר - אולי מהסיבה הפשוטה שמעלליו בליגה הספיקו להישכח מעט עם השנים - אבל כשזה נוגע ל"תשובה", תמיד יש צד נוסף לסיפור. ואם תשאלו אותנו, זה רק תירוץ כדי להיזכר באחד השחקנים הכי מעניינים שידעה ה-NBA אי פעם.