sportFive1008782
צילום: ספורט 5
ג'ורדן וקמבה. עבד קשה כי להגיע ל-MJ (Getty images)
ג'ורדן וקמבה. עבד קשה כי להגיע ל-MJ (Getty images) | צילום: ספורט 5

נסו רגע לדמיין איך זה מרגיש ששחקן הכדורסל הטוב ביותר שדרך על הפרקט אי פעם הוא הבוס שלך. האם זה יחדיר בכם מוטיבציה להפוך לטובים כמעט כמוהו? או שמא בכלל יוביל לרגשי נחיתות? קמבה ווקר, כוכב בוסטון כיום ושארלוט בעבר, הוא מהבודדים שחוו זאת בשרם, אבל איך התקשורת בין מייקל ג'ורדן לכוכב הכי גדול שלו נראתה מעבר לתיעוד המצלמות?

"קמבה היה רקדן בהתחלה, הוא אפילו הופיע בתיאטרון אפולו הידוע מספר פעמים", נכתב על האולסטאר במגזין 'בוסטון גלוב', שערך כתבת תחקיר על ווקר עם דגש על התקשורת מול ג'ורדן. "הכישרון שלו בכדורסל לא כל כך ברור, אבל חברו הטוב, כריס פאוץ', העיד שהוא היה נשאר ארבע שעות אחרי כולם במגרש כשהיו נערים. כשנשאל לאיזה מכללה הוא שואף להגיע וענה קונטיקט, הוא נענה בתשובה 'אתה לא מספיק טוב', אבל הוא לא ויתר. במקום לבלות את הקיץ שאחרי בניו יורק, הוא נשאר בקמפוס, לקח שיעורים והתאמן, ובסופו של יום הצליח".

בבוקר דראפט 2011, נטען בתחקיר, קמבה התעורר לשיחה מסוכנו, ג'ף שוורץ, שסיפר לו שהמנייה שלו צונחת והוא מאמין שייבחר רק בשלהי העשירייה הראשונה. בינתיים, בשארלוט, להם היה את הבחירה התשיעית, דנו באפשרות לצרף את הרכז. "אתה יכול לראות בחור מסויים קולע 30 נקודות, אבל אתה לא רואה איך הוא מתייחס לזה ששוטף את הרצפה אחרי המשחק. זה מה שבלט אצל קמבה", הסביר רוד היגינס, המנכ"ל לשעבר.

כמה שעות חלפו, והטלפון צילצל. זה היה מייקל ג'ורדן על הקו, אחד הגדולים בהיסטוריה אם לא הגדול שבהם. הוא ראה את "הבולדוזריות" של קמבה במארס כמו שראה אצל מעטים לפניו. "היינו בחדר המלחמה וג'ורדן כל הזמן אמר שיש משהו בקמבה", נזכר מנהל פיתוח השחקנים בזמנו, כריס וויטני. "הוא פנה לרוד ואמר 'תעשה אותו הפוינט גארד הפותח שלי''".

ההתחלה הייתה קשה, שארלוט רשמה מאזן איום של 59:7 בעונת הרוקי של קמבה. "הוא היה מדוכא, אני לא מגזים", נזכר בן דוד של קמבה, קדו. "היו לו דמעות אמיתיות בעיניים". ווקר העיד בכתבה שבלילות רבים הוא היה מתהלך ברחובות הסמוכים לדירתו, חושב ומתאמן על הג'אמפ-שוט. "הוא היה חוקר את עצמו", המשיך קדו. "שואל האם הוא צריך להיות ב-NBA? האם הוא שייך לשם?".

מאז אותה עונת רוקי ועד אשתקד, קמבה הפך לכוכב הבלתי מעורער של הקבוצה, אך לא הצליח להרים אותה לגבהים שציפה ג'ורדן. ביוני האחרון, בזמן חלון השחקנים החופשיים, קמבה נסע למונאקו, לשם גם נמצא מותג הנעליים של ג'ורדן. הוא ניסה לא לחשוב על ההחלטה הגורלית של חייו, אבל שכח שבעלי המותג הוא במקרה הבוס שלו. "שאלתי אותו אם הוא נפגש עם ג'ורדן, והוא ענה 'בכנות, אני שומר ממנו מרחק'", סיפר בן דודו.

עבור ווקר, זה היה כמעט סוריאליסטי שהבוס שלו הוא הכדורסלן הגדול בכל המזנים. הוא נזכר שכאשר היה ילד, הוא ואביו היו יושבים בדירתם בברונקס וצופים בקלטות של MJ. ווקר העיד שגם כמה שנים מאוחר יותר, שכבר היה שחקן מן המניין בליגה, הוא התקשה להאמין. אבל באותו קיץ הוא נאלץ לדבר איתו על כסף, נכתב בתחקיר, על הפוטנציאל להפוך לאחד המשתכים הגבוהים ב-NBA.

כשג'ורדן לא שש לשלם לו סכומי עתק, ווקר החל לבחון אופציות נוספות. ב-26 ביוני, כשישב בבית המלון במונאקו, הוא פגש בג'ייסון טייטום - אחד מנציגי המותג של ג'ורדן - ודיבר איתו על עתידו. בעודם מדברים, קמבה הרגיש מישהו טופח על כתפו, זה היה ג'ורדן. "תן לי להתמודד עם זה ממש מהר", הוא אמר בכעס. טייטום שתק, ו-ווקר עזב יחד עם ג'ורדן - זו הייתה התחושה של הסוף.

למרות שווקר היה זכאי לעסקת מקסימום על סך 221 מיליון דולר, הוא היה נשאר אם היו מציעים לו גם 180 מיליון, אמרו בתחקיר. אבל באותה שיחה עם ג'ורדן אף אחת מההצעות לא הייתה על השולחן. "חשבתי שאהיה עצבני, אבל בעיקר הוא דיבר", הודה ווקר. "הוא הודה לי על הכל, על העבודה שעשיתי, על הזמן שבילינו יחד, על הקשר שבנינו. הרגשתי הקלה, הרגשתי שאני מבין שאני עוזב".

"הלוואי שלא הייתי משחק עם ג'ורדן לעולם"
אחרי שעשינו היכרות עם MJ הבוס, נחזור לימים הם ליהטט על הפרקט. מסוג השחקנים שכל שחקן היה חולם לשתף איתם פעולה, לא? אז זהו שלא. בימיו בוושינגטון, ימים אותם יעדיף לשכוח, ג'ורדן שיתף פעולה עם ג'רי סטקהאוס - שהיה הכוכב של הקבוצה עד הגעתו של מייקל.

בשיחה על אותם ימים בפודקאסט של אדריאן ווז'נרובסקי, סטקהאוס נזכר: "בכנות, הלוואי שמעולם לא הייתי משחק בוויזארדס. זה היה ממש מאתגר לשחק עם האיידול שלך בשלב ההוא של הקריירה, הרגשתי שהייתי טוב יותר לפני כן. הוא רצה יותר מהלכי בידוד, וכמובן שהוא קיבל. הלוואי שלא הייתי משחק איתו. הייתה לי תמונה עליו בראש, הערצתי אותו, אבל זה אבד באותה עונה".

סטקהאוס לא היחיד שיש לו בטן מלאה על האגדה, שכן גם ביל סימונס, כתב ESPN, ביקר את ההחלטה להפיץ את הסדרה 'הריקוד האחרון' דווקא עכשיו. "ג'ורדן מעולם לא רצה בסדרה הזאת, אבל זה פשוט קרה. הם צילמו את כל העונה, זה היה ג'ורדן ששמענו עליו אבל מעולם לא ראינו, זה שצועק על חבריו לקבוצה. אני חושב שהאליפות של לברון עם הקאבס, זו שהפכה את הדיון לג'ורדן מול לברון,  הייתה הרגע בו הוא הבין שהוא חייב לשמור על השושלת שלו מפני הדור הבא".