sportFive1013515
צילום: ספורט 5
sportFive1013516
צילום: ספורט 5

יולי 93' היה נקודת מפנה בקריירה של מייקל ג'ורדן ולא בגלל שפרש לראשונה מכדורסל, אלא בגלל מה שהוביל לפרישה - מותו הטראגי של אביו, ג'יימס ג'ורדן. הוא היה רק בן 30, בשיא כושרו, ועצירה אחת תמימה בנסיעה ארוכה במיוחד קטעה את הכל. הערב (שני), אחרי ש"הריקוד האחרון" החזירה אותנו ליום ההוא, ב'שיקגו סאן טיימס' העלו מן האוב את אחד הדיווחים המקוריים מימי הרצח.

הכתבה פורסמה ב-15 באוגוסט, 1993, אחרי שגופתו של ג'יימס ג'ורדן נמצאה - אך לפני שנמצא הרוצח >>

"לווית אביו של הכדורסלן המפורסם ביותר בעולם נערכה היום בוואלס, צפון קרוליינה", נכתב בזמנו, כחודש לאחר הרצח."ג'ורדן ג'וניור אמר בהצהרתו ש'משפחתו מאז ומתמיד הייתה צמודה, ומות אביו זיעזע אותם'".

"ובינתיים, הרשויות מנסות לחבר יחדיו את כל חלקי הפאזל. התעלומה אמנם עדיין לא נפתרה, אבל הדרך לפתרון התקצרה מעט כשהמשטרה עצרה ארבעה גברים, והחלה בחיפושים נוספים בעקבות גניבה ו-ונדליזם ברכב מסוג לקסוס SC400 בשווי 45,000 אלף דולר. המשטרה מעריכה כי ייתכן שלרוצח לא היה קשר ישיר לגניבת המכוניות והשחתתה, אולם בכיר במחלקת השריף של מחוז קמברלנד טען כי לגנבי המכוניות היה חלק בבריחה של הרוצח או הרוצחים".

"ג'ורדן סניור היה קורבן אקראי", ניתחו בכתבה את מותו של ג'יימס. "הוא נהרג בפשע שלא תוכנן מראש, פשע שהחל כגניבת מכוניות והסתיים כרצח. הרשויות דחו על הסף את הדיווחים לפיהם ג'יימס שוחח עם אשתו, דולוריס, ב-26 ביולי - ויצאו מנקודת הנחה כי תאריך המוות היה ב-22 ביולי, הפעם האחרונה בה נראה בחיים. גם תאוריות לפיהם מותו של ג'ורדן קשור בקשיים כלכליים כבר לא רלוונטיות לטענת המשטרה".

בהמשך הכתבה, ה'שיקגו טיימס' הסבירו מה מתוכנן להמשך החקירה: "בתור התחלה, המשטרה התחלקה לשתי קבוצות. צוות אחד, בראשות סוכני FBI, יבקר סמוך למקול, היכן שגופתו נמצאה, בעוד הצוות השני, בראשות מחלקת השריף, תתחקר את החשודים שנעצרו סמוך לאתר בו נמצאה מכוניתו של ג'יימס - בדרך עפר מחוץ לפייטוול".

"בין החשודים שנמצאו היו קנת קונל פורייר, בן ה-20, ואחיו, גארי רודל פארייגר, בן ה-16 - שהואשמו ברצח עצמו. טרליוס מרניקוס טיזלי, 22, האפוטרופוס של השניים, שהואשם בפריצה וגניבה - קלטות, ארבעה צמיגים וחישוקים בשווי של 1,625 דולרים. וג'ובן קרטר, 18, שהואשם בהברחת עבריין ברכב גנוב".

"ב-11 באוגוסט, המשטרה הודיעה כי המכונית שהושחתה אכן שייכת לג'ורדן סניור, שגופתו זוהתה סוף סוף, ונקבע כי נורה פעם אחת בחזהו עם אקדח קליבר-38. אימם של אחד החשודים טענה שהיא התלוננה מספר פעמים על פעילות חשודה בסמטה שמול הקרוואן שלה, אבל לקח לקציני השריף זמן להגיב. מהמשטרה נמסר כי לא היו שום רישומים לשיחות כאלה".

שנים אחרי פרסום הכתבה הזו, נחשף הסיפור המלא: ב-23 ביולי 1993, בדרכו חזרה מלוויה, ג'ורדן האב עצר בשולי כביש מספר 74 בלומברטון שבצפון קרוליינה. על פי הממצאים, הקליע נורה אל חזהו בשנתו והרג אותו. גופתו נמצאה רק ב-3 באוגוסט, קשורה לגזע עץ ליד ביצה בדרום קרוליינה, כשהיא שרופה ובמצב של ריקבון קיצוני. עשרה ימים עברו עד שנעשה הזיהוי של ג'יימס, בעזרת רישומי שיניים שסיפק רופא השיניים של המשפחה.

שני צעירים בשם דניאל גרין ולארי דמרי נעצרו זמן קצר לאחר מכן. דמרי העיד כי התכנון היה רק לקשור את ג'ורדן וגרין לחץ על ההדק ללא סיבה, בעוד גרין סירב להעיד. על השניים נגזר מאסר עולם בעקבות רצח ממדרגה ראשונה, אולם 27 שנים לאחר מכן, מספר שאלות מפתח בנוגע למקרה עדיין לא קיבלו תשובה.