sportFive1010798 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
גרין וקליי. שונא להפסיד (Getty Images) (צילום: ספורט 5)
גרין וקליי. שונא להפסיד (Getty Images) | צילום: ספורט 5

בימים כאלה, בהם עולם הספורט מתרפק על סדרת הדוקו על הבולס ושוכח שאין הרבה ספורט מעבר לזה, שאלת השושלת הגדולה מכולם עולה כמעט בכל יום מחדש. אחת המועמדות לתואר, בלי צל של ספק, היא גולדן סטייט - אבל עד שיכינו סדרת דוקו על ימי הווריירס, דריימונד גרין חשף כמה סיפורים מרתקים בפודקאסט "אול דה סמוק" של מאט בארנס וסטפן ג'קסון.

תחילה, גרין התייחס לסיטואציה אליה נקלע עולם הספורט, ועל כך שהווריירס היו הקבוצה הראשונה בליגה שהיתה אמורה לשחק מול אולם ריק מקהל. "זה היה די שוק בהתחלה", הסביר גרין. "הייתה לנו פגישה עם בוב מאיירס (הג'נרל מנג'ר) והוא אמר לנו להתכונן ליום הזה. בפגישה הבאה כבר אמרו שאנחנו לא נשחק מול קהל במאת האחוזים. אפילו הציעו לשחק עם מוזיקה במהלך המשחק, חבר שלי הכין לי פלייליסט ממש טוב".

"בכנות, ניצחתי כמעט בכל הקריירה שלי, לא רק כשחקן NBA", התייחס הסופרסטאר לעונת הטאנקינג של הווריירס. "אני שונא להפסיד, זה היה מאתגר. עבורי העונה הזאת התמקדה באיך אני יכול לעזור לשחקנים הצעירים הללו, איך אני יכול לגרום להם להרוויח את הכסף שהם רוצים להרוויח. אני יכול לצאת לשם ולנסות לקלוע 30 נקודות במשחק, זה מה שהעולם רוצה שאעשה, אבל זה לא מי שאני רוצה להיות עבור הקבוצה".

"אני אהיה מי שארצה", המשיך גרין. "אם ננצח, נהדר - ואם לא? למי אכפת. אלה שמזלזלים בעונה שלנו רק מבעירים בי את האש, אני לא 'דופק להם חשבון'. אין ספק שזה היה קשה, אני תחרותי. היו זמנים ששכחתי מהמיינדסט הזה של המנטור ורציתי לנצח. יותר מזה, רציתי לא להפסיד. נהייתי מתוסכל. הם צריכים ללמוד איך לנצח גם, אתם יודעים".

גרין ודוראנט. התחילו ברגל ימין (Getty Images) (צילום: ספורט 5)
גרין ודוראנט. התחילו ברגל ימין (Getty Images) | צילום: ספורט 5

זו הייתה העונה שאולי שמה סוף לשושלת הארוכה של הווריירס, ולגרין היה חלק בלתי נפרד בהצלחתה: "ברור שקליי וסטף הופכים אותי ליותר טוב, אבל כל אחד חייב עזרה. אנשים מתעצבנים שעשיתי כל כך הרבה, אבל לא דברים שהם יכולים לראות. אני זה שעושה אותם יותר טובים. לאלה שחושבים שאני בין שלוש השחקנים משלימים הכי טובים ששיחקו בליגה, אני עונה שאני הטוב מכולם. טום בריידי לא היה זוכה באליפויות בלי הוויד-רסיבר שלו. אני חושב ששיניתי את המשחק עם העזרה שלי לסטף, או שהוא שינה את המשחק בעזרתי. זה שידוך משמיים".

על ההשוואות שנוצרו בעקבות "הריקוד האחרון", הוסיף כוכב גולדן סטייט: "בליגה של היום אי אפשר לגעת באף אחד, אז אתה רוצה להחזיר אותי לניינטיז? כשקבוצות היו קולעות 80 נקודות ומנצחות? גם בימים של הלייקרס - שאק היה אחד השחקנים שגדלתי עליהם בתור ילד, הייתי עוקב בדריכות אחרי אורלנדו, אבל זו תקופה שונה. אני וסטף היינו הורגים אותו ואת קובי בפיקנ'רול, אבל שאק היה הורג אותי מתחת לטבעת".

בעיני רבים, התפרקות השושלת החלה להצמיח ניצנים עם צירופו של קווין דוראנט. מקצועית אמנם דוראנט הוסיף לווריירס המון, על אף שניצחו עוד לפניו, אבל מאחורי הקלעים המתח החל לבעבע. "הרבה אנשים אומרים שאנחנו לא יכולים לנצח בלי קווין דוראנט, כאילו לא עשינו זאת כבר לפני כן. זה הולך להיות קל? ברור שלא, קווין נהדר. אבל אני יודע בוודאות שבעזרת שני השחקנים האלה (תומפסון וקרי) זה יכול לקרות. אני רוצה להחזיר את הקבוצה הזאת לגדולתה, וזה עוד יקרה".

"בעונת 2015 ניצחנו את כולם, לאף אחד לא היה מושג איך לעצור אותנו", הרחיב גרין על יחסי דוראנט-הווריירס. "אבל בעונת 2016 הדברים הלכו בצורה יותר קשה. ההתקפה ששיחקנו הייתה קצת שונה, זה היה משחק שח-מט, למרות שניצחנו 73 משחקים. אני לא חושב שהיינו מנצחים את הסדרה מול אוקלהומה סיטי אם הייתה מתקיימת בשנה שלאחר מכן, היינו בפיגור 3:1. בגלל זה צירפנו את קווין, וכשצירפנו אותו היינו בלתי ניתנים לעצירה".

"האמת היא שכבר בעונת 2015 הייתה לנו הזדמנות להחתים אותו", חשף גרין. "כשחתמתי על הארכת חוזה, הסוכן שלי בזמנו היה די ג'יי אמסטרונג. היה לו ספר עם כל המשכורות של שחקני הליגה, והוא הראה לי איפה נמצא דוראנט. הוא אמר לי שיש לנו סיכוי לשים עליו את היד, שהוא צריך אותנו יותר ממה שאנחנו צריכים אותו. הוא אמר לי שאני יכול לקחת שכר של 85 מיליון דולר ועדיין הקבוצה תוכל להחתים אותו".

"בהתחלה סטף וקווין, שני שחקנים שאוהבים את הכדור, לא הסתדרו - אבל KD בא אליו ואמר לו 'פשוט תהיה אתה, אני אשיג את הזריקות שלי'. כשקווין אמר את זה, המראנו. זה מה שחיכינו לו. קווין לא התלונן, ניצחנו ונהננו לשחק כדורסל. באותו הזמן חשבתי שהוא השחקן הטוב בליגה, אבל הכותרות דיברנו על כך שלברון עדיין בטופ. כאן הבנתי שהוא לא מאושר, כאן הוא החל להתמרמר על זריקות של סטף וקליי, ואני חשבתי 'אלה אותם שחקנים מלפני כן'".

"אני תמיד הייתי בינו לבין שאר הקבוצה, תמיד חיברתי בינו לבין קליי וסטף, אני ואיגואדלה. קר היה קורא למהלך על קווין, והוא היה מתעצבן ואומר 'אני לא רוצה שתשחק עלי, אני רוצה שתגרום להם לשחק נכון'. אתה אומר שאתה רוצה את הכדור, אבל שמשחקים עליך אתה מתעצבן? ברור שיש כאן בעיה גדולה יותר".

"בעונה שלאחר מכן, 2018/19, הלב שלו כבר לא היה איתנו - אבל למזלנו הוא כל כך אהב את המשחק שהוא נתן 100%. הוא היה מתאמן בכל יום, המשחק שלו היה משתפר בטירוף, זה מי שהוא. בשלב הזה כבר שמתי לב שאני מתקשה לשדך בינו לבין הקבוצה. ביקשתי עזרה, אבל אף אחד לא עשה כלום. אני אספוג כדורים בשביל הקבוצה מתי שצריך, אבל אני צריך לדעת שכולם איתי".

"באחד המשחקים, אחרי שלקחתי ריבאונד, עשיתי את מה שאני עושה תמיד - רצתי קדימה", המשיך גרין וסיפר על רגע הפיצוץ. "בראש שלי כבר ראיתי את סטף מתייצב לשלשה וגומר את המשחק, אבל כשהגעתי להתקפה הוא לא היה שם. איבדתי והמשחק הלך להארכה. כשירדנו לספסל, קווין צרח עלי 'למה לא מסרת?!', ואני עמדתי בהלם ואמרתי לו 'תירגע, עם מי אתה חושב שאתה מדבר?'".

"אני היית האדם הקרוב ביותר אליו בקבוצה, כשהייתה לו בעיה הוא פנה אלי", סיפר הפורוורד. "אף אחד לא הבין מדוע כעס, אבל אני ידעתי. אני הייתי אולסטאר עוד לפני שהוא הגיע, אל תדבר איתי כמו לילדים האלה. אני אדם מבוגר, עשיתי את זה הרבה לפנייך. בסוף דמרקוס (קאזינס) הפריד ביננו, אבל זה היה מאוחר. לא דיברנו כל ההארכה והפסדנו. הם אמרו לי להתנצל למחרת, אבל אני אמרתי להם שזה מגיע עוד לפני. אני לא אתנצל על כך. אני עדיין אוהב את KD, הרגשות שלו כלפיי אולי שונים, אבל אני אהיה לצידו בכל שארית חיי".

על הנמסיס של דוראנט בזמנו, זה שהיה מושא הערצתו של כל שחקן כדורסל עלי אדמות, הוסיף וסיכם גרין: "לברון מדהים. כולם מעריכים אותו כשחקן כדורסל, אבל אני מעריך אותו כשחקן. המשמעת שלו מדהימה, אי אפשר להגיע לאן שהגיע בלי זה. לבנות איתו מערכת יחסים זה דבר מיוחד עבורי. בכנות, אני מנסה לחקות אותו, הוא מציב את הסטנדרט. אתה צריך להיות קצת 'משוגע' כמוהו כדי לנצח. אני שונא אותו כשאנחנו על המגרש, שנינו רודפים אחרי טבעת, אבל אני מכבד אותו, שחקנים כמוהו הקימו את האימפריה שנקראת ה-NBA".