רגעים בלתי נשכחים. האבליצ'ק (צילום: Mike Lawrie/Getty Images) (צילום: ספורט 5)
רגעים בלתי נשכחים. האבליצ'ק (צילום: Mike Lawrie/Getty Images) | צילום: ספורט 5

אחד מגדולי הכדורסלנים בכל הזמנים, ג'ון האבליצ'ק, מת הלילה (בין חמישי לשישי) בגיל 79.

הסלטיקס פרסמו הודעה רשמית: "ג'ון האבליצ'ק הוא אחד השחקנים המעוטרים בתולדות המועדון והפנים של רבים מרגעי השיא שלו. הוא היה אלוף גדול, על הפרקט ועבור הקהילה... מה שהגדיר אותו כשחקן היו המחויבות המלאה לקבוצה ולא רק לעצמו, וההאסל הבלתי מתפשר. הוא היה אדם מתחשב ונדיב וגייס כספים בקרן שהקים עבור ילדים דרך טורנירי הדיג שלו, במשך למעלה משלושה עשורים. ג'ון היה אדיב וצנוע. הוא היה אלוף בכל מובן ואנו אבלים על מותו ומודים לו על כל האושר וההשראה שהעניק לנו".

"הונדו", כפי שכונה בפי כל על שם סרט של כוכב המערבונים ג'ון וויין, נולד וגדל באוהיו ושיחק בקולג' במדי אוהיו סטייט, אותה הוביל לאליפות המכללות ב-1960, אך נודע בעיקר בזכות 16 העונות אותן העביר במדי בוסטון סלטיקס.

הוא נבחר על ידי הסלטיקס במקום השביעי בדראפט 1962 (ובאותה שנה נבחר גם על ידי קליבלנד בראונס בדראפט ה-NFL) ובארבע עונותיו הראשונות בליגה זכה בארבע אליפויות רצופות כחלק מהקבוצה של ביל ראסל והמאמן רד אורבך.

באותן שנים, האבליצ'ק בעל הכושר הגופני האדיר לתקופה ההיא, היה השחקן השישי האולטימטיבי ורגע השיא שלו, שהפך את שמו למפורסם עבור כל חובב כדורסל, הגיע בסדרת גמר המזרח של 1965 מול פילדלפיה.

במשחק השביעי והמכריע של הסדרה ההיא, הסלטיקס הובילו בבית על הסיקסרס 109:110 עם חמש שניות על השעון וכאשר הכדור אצל האורחת. האל גריר הוציא את הכדור מתחת לסל של בוסטון והאבליצ'ק, שעמד בגבו לגריר, הסתובב לפתע, חטף את הכדור והכריע את הסדרה, בעוד שדר הרדיו ג'וני מוסט צווח את המשפט הבלתי נשכח: "האבליצ'ק חוטף את זה. מוסר לסם ג'ונס. האבליצ'ק חטף את הכדור! זה נגמר! ג'וני האבליצ'ק חטף את הכדור".

האבליצ'ק שיחק במדי הסלטיקס עד 1978 וזכה בארבע אליפויות נוספות ושמונה בסך הכל. הוא נבחר ל-MVP של גמר 1974, ל-13 משחקי אולסטאר רצופים, ארבע פעמים ברציפות לחמישיית העונה (1971-1974) ושבע פעמים נוספות לחמישייה השנייה. הוא גם נכלל חמש פעמים רצופות בחמישיית ההגנה ועוד שלוש פעמים ברצף בחמישייה השנייה. הוא נכנס להיכל התהילה של הכדורסל ב-1984.

עד היום מחזיק האבליצ'ק במספר שיאים מדהימים: רק ביל ראסל וסם ג'ונס זכו ביותר אליפויות ממנו והוא אחד משלושת השחקנים היחידים אי פעם עם מאזן 0:8 בגמרי NBA. הוא גם מוביל את בוסטון בשלל קטגוריות אישיות כמו כמות נקודות, כמות משחקים, כמות דקות, סלי שדה וניסיונות מהשדה.

האגדות נפרדות