מוני פנאן תופס את הראש. השאיר חובות לאנשי ספורט רבים (צילום: מערכת ONE)
מוני פנאן. ברשות המסים מתכוונים למצות את החקירה | צילום: מערכת ONE

פרשת "הבנק של מוני" לא יורדת מהכותרות, והיום (ראשון) נשבר שיא חדש כשאנשי מס הכנסה פשטו על משרדי מכבי תל אביב, בחיפוש אחר ראיות שיובילו אותם למימוש החשדות על גלגולי הכספים בין שחקנים כאלו ואחרים לבין מוני פנאן ז"ל.

במכבי תל אביב קיבלו את פשיטת הפתע בתדהמה רבתי, והובכו עד מאוד מהמלך הנועז הזה של מס הכנסה. יחד עם זאת, בקבוצה לא מיהרו להתרגש וטענו שהכל שקוף וגלוי, וכי אם רשות המיסים רוצה לחקור, היא מוזמנת לעשות זאת.

עוד קודם לכן, מנהל המשק של הקבוצה, עמי ביטון, נחקר ברשות המיסים על-מנת לנסות ולדלות מהאחרון מידע בנוגע לעיסוקיו של פנאן, זאת בעקבות הקירבה ביניהם לאורך השנים, והעובדה שביטון נחשב כיד ימינו של מוני במכבי ת"א.

מנהל רשות המיסים, יהודה נסרדישי, התארח בתוכנית הספורט של 103FM בשיתוף ONE, וניסה לשפוך אור נוסף על הפרשה שמסעירה את המדינה.

"אני מבין שהתחלנו בבדיקות ובחקירות לאור המידע והממצאים שהגיעו אלינו. מידע אנונימי היה לנו כבר לפני מספר חודשים והתחילו כבר בדיקות ברשות המיסים", אמר נסרדישי.

"לא סגרנו את התיק, כל פעם מגיע מידע אנונימי בכמויות אדירות, בודקים כל דבר ודבר, בזמנו לא היה מספיק מידע, התיק לא נסגר והחקירה היתה על אש נמוכה. כשהתפרסמו ידיעות על מה שקורה אחרי התאבדותו של פנאן, רשות המסים עברה משלב של בדיקות לשלב של חקירה. לא אכנס לפרטי החקירה ולשלבים הבאים".

חוקרי רשות המיסים פושטים על משרדי מכבי ת&"א (רועי גלדסטון) (צילום: מערכת ONE)
חוקרי רשות המיסים פושטים על משרדי מכבי ת&"א (רועי גלדסטון) | צילום: מערכת ONE

כשנשאל כיצד תנהג רשות המס אם ובמידה ימצאו אשמים בעבירות כאלו ואחרות השיב נסרדישי: "אנחנו עושים את החקירות ואני חוזר ואומר, אנחנו רוצים לדעת מי היו הנוגעים בדבר ומי היו סביב הסוגיה. נבדוק ונחקור ונמצה את כל ההליך לגבי מי שעבר עבירות. תפקידי אם היו עבירות על מס כגון אי דיווח, אם היו הכנסות שלא דווחו, תפקידנו למצות את הנושא, לראות מי עשה את זה ואיפה זה נעשה".

כשנשאל אם הסיבה לחקירה היא בגלל לחץ תקשורתי השיב נסרדישי: "היה לנו מידע קודם. אנחנו לא מנהלים חקירות בשידור חי, אנחנו מנהלים אותן בצורה שקטה. אנחנו נבדוק את כל המעורבים. החקירה לא נפתחה בגלל לחץ, היה לנו מידע קודם ואם זורם מידע נוסף חובתנו ותפקידנו להעמיק את הבדיקה ואם צריך לעבור גם לשלב חקירות ובדיקת משחקים".

שרון ולירון פנאן.  (קובי אליהו) (צילום: מערכת ONE)
שרון ולירון פנאן. &"אם יהיה צורך נבדוק גם שם&" (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

נסרדישי נשאל אם לא היה נכון להמתין עם החקירה עד תום ה-30 למותו של מוני ז"ל אמר: "בכל הקשור למוני פנאן ומשפחתו, בייחוד בימים אלה, כל העוסקים בדיבורים סביב זה צריכים לעשות הכל ברגישות ובנחישות ולתת להם לעבור את האבל. לא נכנסנו אליהם הביתה, לא הפרענו להם. אם יהיה צורך ניכנס גם לשם, נמצה את החקירה עד תום, עם כל מי שהיה מעורב, כל מי שקיבל הכנסות ולא דיווח, כל מי שעבר עבירות מס, נגיע אליו, נחקור אותו ואם נצטרך חלילה נמצה עמו את הדין. אני לא מתעסק מה קורה במכבי ת"א, אני עוסק רק בדיני המס ואכיפת החוק גרידא".

ומהם החשדות בדיוק?: "החשדות הם שאנשים הביאו הכנסות לכיסיהם ולא דיווחו. נעשה הכל כדי לחקור, או שנוכיח או שלא, אולי אין כלום, אולי לא היה. אם היה משהו נעשה הכל כדי לעשות את המהלך, נעשה חקירה אמיתית, נקיה וטהורה כדי להגיע לחקר האמת. או שאנשים עברו על דיני המס, או שהם באמת נקיי כפיים. חלק מתפקידנו הוא לערוך חקירות בדיני מס הכנסה. אם היו תשלומים במזומנים אולי יהיה לנו קשה להתמודד עם זה, אבל אנחנו נעשה הכל כדי להגיע לחקר האמת, זה תפקידנו כאוכפי דיני מס ואנחנו רוצים לגבות מס אמת ולא מעבר לזה".

פנאן ובלאט. &"נבדוק את כל מי שהיה מעורב&" (צילום: מערכת ONE)
פנאן ובלאט. &"נבדוק את כל מי שהיה מעורב&" | צילום: מערכת ONE

כשנשאל על מעורבותו האישית בחקירה השיב נסרדישי: "אני לא עוסק באופן ישיר בחקירה, אני לא מנהל אותה, יש אנשים תחתיי שמעדכנים אותי. עדיין אנשינו נמצאים במהלך חקירות, כשהם יסיימו אני אקבל עידכונים ונדע איפה אנחנו עומדים. כרגע מוקדם להסיק מסקנות. אנחנו עושים חקירות ובודקים, לא פעם אנשים יוצאים נקיים ואין שום דבר, אבל אנחנו חייבים להגיע לחקר האמת ונעשה הכל בעבור זה, לגבי כל המעורבים".

כשנשאל האם דייויד בלאט, לגביו היו דיווחים כי הפסיד כסף רב אצל פנאן, יזומן לחקירה, ענה נסרדישי: "לא רוצה להתייחס לכל אחד. באופן כללי כל אחד שהיה מעורב, במידה ויש חשד בהעלמת מס הוא יוזמן".