עולם הכדורגל הישראלי מסרב לעכל את הבשורה הקשה שהכתה היום (שני) והותירה את כולם בהלם רב כשמוני פנאן, מנהלה המיתולוגי של מכבי ת"א בכדורסל, שם קץ לחייו בתלייה. למרות זהותו הניצחית עם אגודת הכדורסל של המועדון, פנאן החל את דרכו במועדון הכדורגל של מכבי ת"א.

פנאן היה אחת הדמויות המוכרות בעולם הספורט הישראלי ואחד האנשים המזוהים עם מועדון הכדורסל של מכבי תל אביב. המנהל המיתולוגי חווה הכל במכבי - הוא היה חלק מתור הזהב של המועדון שכלל 3 אליפויות אירופה בתחילת העשור הנוכחי.

זהותו עם אגודת הכדורגל נשמרה שנים רבות, והיה ניתן לצפות בו פעמים רבות בשער 1 בבלומפילד, במשחקיה של הקבוצה.

אבי נמני, אולי הסמל המזוהה ביותר עם מועדון הכדורגל של מכבי תל אביב התייחס למותו של אחד המזוהים ביותר עם קבוצת הכדורסל של המועדון: "מוני היה חבר יקר. הוא סמל צהוב אמיתי. זה מצער מאוד שהוא הלך בטרם עת. תנחומיי למשפחה".

רוסו. יעזור לגוטמן בנבחרת (צילום: מערכת ONE)
ג'ובאני רוסו. בהלם (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

ג'ובאני רוסו, ששיחק בהפועל חיפה, בית"ר ירושלים, מכבי ת"א ומכבי חיפה, אמר ל-ONE: "אני לא מאמין שמוני פנאן התאבד. אני לא יכול לעכל אפילו עוד שנתיים שיש מכבי ת"א בלי מוני, לא ידעתי שהוא עזב את מכבי, אני לא מבין איך אפשר לחיות בלעדיו.

"כשהייתי בישראל ידעתי שמכבי בכדורסל זה רק מוני פנאן שהיה קופץ וצורח ליד פיני גרשון בספסל, אלה התמונות שאני זוכר. מבחינתי אם אין מוני, אין מכבי, חלק גדול מת היום בארץ. אני נמצא בקרואטיה אבל לבי עם משפחתו של מוני פנאן, אני פשוט המום ועצוב".

מנכ"ל מכבי חיפה, איתמר צ'יזיק, קיבל את הבשורות הקשות באיטליה, שם קבוצתו שוהה לקראת משחקה ליגת האלופות: "קיבלנו בהלם מוחלט את דבר מותו של מוני פנאן. היכרנו את מוני אישית וקצרה היריעה מלדבר על פנאן. אנחנו המומים ומשתתפים בצער המשפחה ובצער משפחת מכבי תל אביב".

יו"ר בית"ר ירושלים, איציק קורנפיין ואחד הסמלים הגדולים בקבוצתו אמר: "הידיעה על מותו של מוני פנאן היא טרגדיה וקיבלנו אותה בהלם. על פועלו למען הספורט בכלל ועבור מכבי תל אביב בפרט אין צורך להרחיב. הוא היה מסוג האנשים שהקדישו את כל כולו למען הספורט. מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים משתתף בצערה של משפחת פנאן ומשפחת מכבי תל אביב".

אבי נמני:  (גיא בן זיו) (צילום: מערכת ONE)
אבי נמני: (גיא בן זיו) | צילום: מערכת ONE

משה דמאיו, מנהלה המיתולוגי של בני יהודה ת"א אמר: "הלם, לא מובן, לא נתפס, בלתי הגיוני. אנחנו בשוק".

אלי כהן, מאמן הפועל רעננה, שהיה בהלם מוחלט עם קבלת הבשורות הקשות: "הלם, שוק, מוני פנאן היה כמו אבא למכבי ת"א, מצער מאוד".

איתמר צ´יזיק (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
איתמר צ´יזיק (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

יו"ר עמותת הפועל פ"ת, דני לוי, על הטרגדיה: "מוני פנאן היה מנהל אגדי, אחד הטובים שהיו. את כל ההצלחה של מכבי ת"א אפשר לזקוף לזכותו, וכשלא הלך להם זה היה כשמוני לא היה שם".

"מעבר להיותו מנהל אגדי הוא גם היה איש יקר וטוב, הטרגדיה בלתי נתפסת. הפועל פ"ת משתתפת בצער המשפחה".

איציק קורנפיין (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
איציק קורנפיין (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

יו"ר מכבי פ"ת, שינו זוארץ: "הלם וזעזוע על האובדן בטרם עת. בראש ובראשונה למשפחה, ולעולם הספורט. מוני היה אדם שתרם רבות לקידם הכדורסל בפרט לספורט בכלל. הוא היה אדם עם לב ונשמה ענקית. יהי זכרו ברוך".

מהפועל ת"א נמסר: "המועדון משתתף בצערה של משפחת פנאן על האסון הנורא שפקד אותה".

שינו זוארץ (צילום: מערכת ONE)
שינו זוארץ | צילום: מערכת ONE

אריאל שיימן, יו"ר מכבי הרצליה: "אנחנו יום יום מדברים. אתמול דיברנו שעה ורבע. אין אנשים כאלה. איך אומרים הדור הזה הולך ונעלם וחבל ואנשים כאלה לא יקומו לא בספורט ולא בכלל. כואב לי. יש לי מושג מסוים למה הוא עשה את זה אבל אני לא אשתף אתכם".

"לא הרגשתי במשהו. דיברנו המון ועצם העובדה שמוני לא הלך למשחקים של מכבי, היתה 30 שנה במקום מסוים גם אם אתה עוזב אתה נשאר. מוני התחיל במכבי בכדורגל ואני מניח שהוא פגוע. כולנו ידענו מה הסיבות ולמה הוא פגוע".

מוני פנאן ואריאל שיימן. &"היינו מדברים יום יום&" (שוקה כהן) (צילום: מערכת ONE)
מוני פנאן ואריאל שיימן. &"היינו מדברים יום יום&" (שוקה כהן) | צילום: מערכת ONE

"חבל ואני אומר לכם בהצהרה חד משמעתית - אין אנשים כאלו בספורט הישראלי. בחור צעיר שנתן את כל כולו לספורט בארץ. עצוב מאוד".

מאמן הפועל רמת גן, יובל נעים, התקשה לעכל את הבשורה: "אנחנו לא מצליחים לעכל את הידעה המרה הזו. מדובר בטרגדיה נוראית עבור המשפחה קודם כל, אחר כך עבור אנשי מכבי תל אביב ובכלל לעולם הספורט. אני הכרתי את מוני. מדובר באדם חם שאהב לתת יותר מאשר קיבל אי פעם".

יובל נעים (גיא בן זיו) (צילום: מערכת ONE)
יובל נעים (גיא בן זיו) | צילום: מערכת ONE

"אני מאוד מקווה שאין קשר בין ההתאבדות שלו להתנהלות של מכבי מולו, אבל כמובן שאם מקשרים בין הדברים הרי שהטרגדיה גדולה לא פחות. כולם בקבוצה מדברים על זה והמומים. לאחרונה אנחנו עדים ליותר ויותר התאבדויות של כוכבים וזה בלתי נתפס. אין ספק שמדובר בטרגדיה ענקית. אני שמעתי מה אמרה אישתו של פאנן בראיון אחרי דבר מותו ואני מודה שזה כואב. אני לא יודע אם יש קשר בין הדברים, ולא יודע אם מישהו יידע אי פעם, אבל אני תמיד מאמין שאת הכבוד יש להעניק לבן אדם בעודו בחיים ולא במותו. אנחנו מוסרים בשם כל הקבוצה ואנשיה את תנחומינו למשפחה"

גם בהתאחדות לכדורגל הידיעה על מותו של מוני פנאן התקבלה בהלם ובתדהמה: "זו טרגדיה נוראה ואיומה, מוני פנאן תמיד ייזכר בקרב אוהדי הספורט בישראל ובאירופה כאדם שנתן את כל כולו למען קבוצתו והיה חלק בלתי נפרד מההצגה הכי טובה באירופה שנקראה מכבי ת"א בשנות האליפות הנפלאות שלה באירופה. ההתאחדות גם משתתפת בצערה של משפחת פנאן בעקבות האסון הנורא שפקד אותה".

השתתפו בהכנה הידיעה:  אור שפונדר, דנה בהט, דרור רוזנפלד, דורון בן דור, רועי גלדסטון, גיא בן זיו וליאור טימור.