דייויד בלאט ערך הערב (ראשון) את מסיבת העיתונאים הראשונה שלו כמאמנה החדש של מכבי ת"א, כשעל מינויו פורסם לראשונה ב-ONE.  מסיבת העיתונאים הועברה אליכם בשידור חי ובחינם ב-ONE TV LIVE.

בלאט פתח את דבריו ואמר: "הקבוצה תשתנה במעט בשנה הקרובה, אני לא יכול להגיד כרגע עד כמה, אבל יש מספר דברים שאנחנו רוצים לשפר ולעשות אחרת ואנחנו נעשה הכל על מנת לעשות זאת מבלי לפגוע בדברים הטובים שיש. אני יכול להסתכל ימינה שם יושב הקפטן (דרק שארפ) שנתן כל כך הרבה למערכת שמייצג את הדברים שאנחנו רוצים בקבוצה בשנים הקרובות ואני מדבר על לויאליות מחוייבות, יכולת, כישרון".

"בטח שמעתם כבר את רוב הדברים ואשמח לענות לכם על הכל, הכי חשוב זה שאני כאן בכדי לדבר על עצמי ועל הצוות שלי ועל כל האתגרים הגדולים שיש לפנינו, מכבי לצערנו איבדה קצת מהגובה שלה ומהתארים האהובים עליה, אנחנו רוצים לעשות הכל כדי להחזיר את החדווה והתארים ובמיוחד לתת תוצרת שהאוהדים הרבים כאן ובעולם יוכלו ליהנות ולהתעניין ולתמוך בקבוצה בדרך שרגילים אליה".

"הכל מתחיל מאופי. אני מחויב לבוא ולתת כל מה שצריך כדי לעזור לקבוצה הזו להגיע להישגים הכי גבוהים ולהתנהל בקלאסה, במקצועיות, עם תשומת לב לאוהדים שלנו. נעשה הכל בעבודת צוות כדי להצליח במישורים האלה".

על מצבת השחקנים בעונה הבאה אמר המאמן: "יש מספר ישראלים שמשחקים בחו"ל שהם פוטנציאל לחזור ולשחק במכבי. יש מספר ישראלים בליגה שאנחנו בודקים אם יש אפשרות להביא אותם. יש מספר ישראלים במכבי שנוכל אולי לקדם אותם ולהשתמש בהם כדי להצליח. לרצות שחקן ולהביא שחקן זה שני דברים שונים. יש פרמטרים שבהם המאמן לא יכול לקבוע, נעשה הכל על מנת לשפר את הבסיס הישראלי ואת הזהות. צריך להביא זרים שמתאימים לשיטה ולאופי שלנו".

צפו במסיבת העיתונאים הראשונה של בלאט

בלאט ושארפ במסיבת העיתונאים (דרור עינב)
בלאט ושארפ במסיבת העיתונאים (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

"להחליף שחקן זה לא בעיה, השאלה אם נוכל לבחור נכון שחקנים שיהיו חלק מרכזי לאורך שנים. זה היה המפתח להצלחה של הקבוצה הזאת בשנים המוקדמות של שנות ה-2000, שחקנים ששיחקו 3-4-5 שנים ביחד. אנחנו עובדים על זה. אנשים רוצים לראות שחקנים שמחוייבים למועדון, שמשחקים בצורה נכונה, שהם כישרוניים ואטרקטיבים. יש כאלה דברים, צריך לדעת לבחור אותם. לא בורח מהעובדה שצריך לנצח גם בטווח הקצר ואני חושב גם על זה".

"כרגע השחקנים שיש לו חוזה ללא תנאים הוא צ'אק אידסון, שהוא יהיה בעונה הבאה. לגבי כל שאר השחקנים, אנחנו בודקים אם הם מתאימים לפאזל. אני עדיין לא יודע איך כל התמונה תיראה. אני רוצה לראות סגל ישראלי חזק וטוב ועל זה לבנות סגל עם שחקנים זרים מהשורה הראשונה באירופה שיביאו ניצחונות. בעבר הייתי חלק מהצוות שהביא כמה מהזרים הטובים ששיחקו בישראל. האחריות היא עלי לעשות את זה על הצד הטוב ביותר גם הפעם".

על שיטת הפיינל פור: "תחרותית זו שיטה לא פיירית. מבחינה שיווקית זה מה שרוצים. אנחנו לא רוצים לתרץ ולחפש לברוח מהעובדות. צריך להתמודד עם מה שיש. באותו זמן צריך לבדוק אם זו השיטה הנכונה בשביל הליגה והתחרותיות שלה. אני, כאיש מקצוע, לא צריך להתעסק בזה. לא צריך לבכות, לא להתלונן, נתמודד עם מה שיש. מי שמעלי ידאג לעניינים האלה".

דייויד בלאט ודריק שארפ. &
בלאט ושארפ. (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

על צוות האימון: "כרגע יש את אבי אבן שהוא עוזר מאמן צעיר ומוכשר. אני שיש שאלות לגבי תפקיד של עוד עוזר. אין לי כרגע תשובות, אין לי מה לחדש. לשרון יש חוזה במכבי, נראה מה יקרה".

על תפקידו של פיני גרשון במכבי אמר בלאט: "אני יודע שנושא פיני מעניין הרבה אנשים, הוא לא עלה בכלל במו"מ שלי עם הקבוצה. פיני תרם רבות בלשון המעטה למערכת הזו. הוא היה מהראשונים שבירך אותי כשהגעתי לכאן. עברנו הרבה שנים יפות ביחד. אנחנו חברים, יש עליות ירידות, אבל אנחנו חברים. ביקשתי לשבת איתו ולשמוע על מה שהתרחש כאן כמו במערכת מתוקנת. האם יהיה לו תפקיד? את זה נראה, יש לו מה לתרום. אני לא מפחד מזה, נשמח לראות אותו. בכל דרך שפיני יכול לתרום כדי להחזיר את המערכת לאן שהיא צריכה להיות, אני מברך על כך. צריך לחפש איך להיות הכי טוב שאפשר".

בלאט גם סיפר איך יבנה את מכבי בזמן שיעבוד בנבחרת רוסיה: "הטלפונים והאינטרנט עובדים ברוסיה. אני אעבוד 10 ימים עם נבחרת ב' של רוסיה. כל שאר הזמן שלי יהיה מוקדש לבניית הסגל. יש הרבה שעות בזמן המחנה ואני אנצל אותן כדי לעבוד מרחוק. עשיתי את זה בעבר, אני לא אפספס שום דבר".

לגבי אפשרות צירופו של שאראס: "דרק וגם אני שיתפנו איתו פעילה בזמנים מוצלחים. אני לא יודע מה מצבו בפנאתינאיקוס. לפי מה שהבנתי, יש לפאו אופציה בחוזה שלו. כל שחקן טוב באירופה הוא אופציה למכבי. עלי ועל הצוות וההנהלה מוטלת המשימה להחליט אם הוא מתאים. יש לו את היכולות שלו ואת הקשר לקהל ולמערכת של מכבי ואנחנו נשקול אותו כמו כל אחד רק עם קצת יותר חיבה".

גרשון ובלאט. השינוי מתחיל כבר על הקווים בסגנית האלופה (ניר בוקסנבא
גרשון בלאט (ONE) | צילום: מערכת ONE

קפטן מכבי דריק שארפ: "דייויד חוזה הביתה. זה יום שמח, אני נרגש. אני מצפה לעונה מרגשת, לגרום לאוהדים לשמוח ולהתלהב. הציפיות תמיד גבוהות. הכתפיים שלו רחבות, הוא יכול לספוג את הלחץ מהתקשורת. אני אהיה פה. חמש השנים האחרונות היו רכבת הרים, אנחנו משנים הרבה את הקבוצה וזו היתה הבעיה. אני מקווה שיביאו שחקנים שיהיו 3-4 שנים ולבנות משהו. דברים לא קורים בין לילה. המפתח הוא להביא שחקנים טובים ולחבר את זה".

בלאט - חוזר למכבי אחרי אחרי 6 שנים
בלאט חוזר למועדון הצהוב אחרי שעזב אותו ב-2004, אז פתח בקריירת אימון אירופית, במהלכה אימן בין היתר בבנטון טרוויזו, אפס פילזן וכמובן נבחרת רוסיה, אותה הצעיד לזכיה ביורובאסקט ב-2007.

דייויד בלאט. הסגל הצהוב עוד לא סגור (דרור עינב)
בלאט ושארפ (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

לפני כן, כמובן, בלאט שימש כעוזרו של פיני גרשון בעונת 2003/04, בה מכבי כבשה את אירופה עם כדורסל יוצא מן הכלל וזכתה ביורוליג אחרי שני ניצחונות משכנעים בפיינל פור בתל אביב.

לפני כן שימש בלאט גם כמאמן ראשי בין השנים 2001-2003, בהן הצעיד את הקבוצה לשני דאבלים, לא עניין של מה בכך בשנים האחרונות, והופעה בפיינל פור בבולוניה ב-2002.

דייויד בלאט (רויטרס)
דייויד בלאט (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

המאמן הישראלי-אמריקני מגיע להיכל נוקיה במטרה להחזיר את האליפות וכמובן לבנות מחדש את הסגל כדי להצליח ביורוליג בעונה הבאה.

בימים האחרונים כבר החל בלאט לעבוד ולבחון אופציות לחיזוק במצבת הזרים. שני שמות שעלו הם של דרו ניקולאס, גארד פנאתינאיקוס שמסיים חוזה, וג'אמון לוקאס גורדון, רכז מארוסי בעונה החולפת.

במסגרת מסיבת העיתונאים בלאט מדבר, בין השאר, על תוכניותיו לעונה הבאה בשורות הצהובים וההרגשה לחזור למערכת של מכבי.