זריף (ONE) (צילום: מערכת ONE)
ירון זריף. רשות המסים פשטה על ביתו | צילום: מערכת ONE

פרשת ה"בנק של מוני" ממשיכה להסתעף. לאחר שנעצר ונחקר השופט הבינלאומי הוותיק, סמי בכר, היום (שני) הצטרף אליו שופט נוסף, ירון זריף. זריף, שופט פעיל גם בארץ וגם בחו"ל נחקר בחשד למעורבות בהשקעה אצל פנאן וכן בהשקעה של כספים שהוא קיבל בחו"ל בתמורה לשיפוט.

חוקרי מחלקת החקירות בת"א הגיעו לביתו של השופט וערכו חיפוש נרחב בין חפציו. זריף חשוד שהעלים את הכנסותיו ממשחקים בהם שפט ועשה זאת דרך ה"בנק של מוני", בדומה לפרשת סמי בכר.

כזכור, גם בשבוע שעבר היה זה שופט שנכנס לכותרות בנוגע לפרשה, כשסמי בכר נעצר ונחקר בנוגע למסים שהעלים דרך השקעות אצל מוני פנאן ז"ל. בשני המקרים, החשדות כנגד השופטים עלו בעקבות חקירת פרשת בנק ההשקעות של מוני פנאן.

יש לציין שבמהלך החקירה נלקחו מביתו של זריף מספר חפצים, ביניהם קלסרים ובהם מסמכים שונים עם אפשרות לכך שבתוכם היה גם תיעוד להשקעותיו.

גורם ברשות המסים אישר את הידיעה והוסיף: "ירון זריף נחקר אצלנו. קיימת האפשרות שהוא נחקר בנוגע להעלמת מס וגם חלקו בפרשת בנק ההשקעות של מוני פנאן".

סמי בכר (אמיר לוי) (צילום: מערכת ONE)
סמי בכר, לאחר שנחקר - הצטרף אליו גם ירון זריף (אמיר לוי) | צילום: מערכת ONE

זריף, שרק אתמול שפט במשחק הגביע בין בני השרון ועירוני נהריה, עשוי להיות מובא בהמשך היום לבית המשפט, הכל תלוי בתוצאות החקירה ברשות המסים והאם יהיו חשדות לפלילים.

אחרי חקירתו של סמי בכר, מדובר בעוד עליית מדרגה בכל הנוגע לחשדות המיוחסות למעורבות שופטים ב"בנק של מוני", פרשה שהסעירה בשבוע שעבר את הכדורסל הישראלי בפרט ואת הספורט הישראלי בכלל. ע"פ הערכות, שופטים נוספים יובאו לחקירה במהלך הימים הקרובים לתשאול ומתן עדות.

שי שני (אלעד ירקון) (צילום: מערכת ONE)
שי שני. (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

יו"ר איגוד הכדורסל, שי שני, שיחרר הודעה רשמית ובה הצהיר: "שופט כדורסל חייב להיות נקי מכל רבב ואין זה משנה אם מדובר בעבירות אתיות הקשורות בתפקידו או שמדובר בעבירות פליליות מכל תחום אחר. מדובר בחקירה חשובה, המתבצעת על ידי הרשויות המיומנות ביותר לכך והאיגוד יסייע לחקירה בכל דרך אפשרית. היועץ המשפטי של האיגוד נמצא בקשר עם גורמי החקירה ואנו נפעל בכל חומרת הדין בהתאם לעדכונים שנקבל מהרשויות. לא נהסס להשעות שופטים מפעילות במידת הצורך".

מצעד הנחקרים: מפיני גרשון ועד ירון זריף
כל פרשת "הבנק של מוני" התפוצצה לאחר התאבדותו של מנהל מכבי ת"א לשעבר, מוני פנאן ז"ל. על-פי החשד, גורמים בעולם הספורט הישראלי, בהם גם שופטים, היו בקשרים עסקיים עם פנאן.

מאז התפוצצה הפרשה, נחקרו ברשות המסים בין השאר פיני גרשון, דריק שארפ, עודד קטש, צביקה שרף, גיא גודס, שחקני העבר, נדב הנפלד ו-ווילי סימס, אלי דריקס, עמי ביטון, החשב ציון נתן שהיה מקורב מאוד לפנאן, ובנו של מוני, רגב פנאן.

פיני גרשון. גם מאמן מכבי תל אביב נחקר בפרשה (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
פיני גרשון. גם מאמן מכבי תל אביב נחקר בפרשה (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

כאמור, בשבוע שעבר גם סמי בכר הצטרף לרשימה הארוכה אחרי שנעצר, נחקר ושוחרר בערבות. בעקבות כך השופט הבינלאומי הושעה משיפוט בישראל וביורוליג, אך חזר לקווים רק אתמול כשניהל את המשחק בין צסק"א מוסקבה לטאלין בליגת ה-VTB במוסקבה.

יש לציין כי בעקבות ההתפתחויות - ולפני שבכר וזריף נחקרו - אולצו כל השופטים בליגת העל לחתום על תצהיר בו נכתב כי לא היו מעורבים בעסקיו של מוני פנאן ז"ל.