מנהלת הליגה. בערוץ 10 כועסים עליהם
אנשי המנהלת. השאירו את החוק הרוסי | צילום: מערכת ONE

מנהלת הליגה התכנסה היום (שישי) לישיבה סוערת, בה הודיע אבנר קופל כי הוא יעזוב בסוף העונה את תפקידו כיו"ר המנהלת, כפי שפורסם לראשונה ב-ONE, אך מלבד זאת התקבלו כמה החלטות מכריעות עבור הכדורסל הישראלי באותה ישיבה.

במנהלת החליטו שהחוק הרוסי, אותו חוק בו כל קבוצה מחוייבת לכך ששני ישראלים יהיו על המגרש בכל עת, ימשיך גם בעונה הבאה, זאת למרות שלאחרונה קמו לחוק מנגדים שטענו כי הוא לא מקדם את הכדורסל הישראלי.

בנוסף, מספר הזרים שיוכלו להירשם באיגוד לאורך העונה יישאר 8, בעוד רק 5 זרים יוכלו להירשם בטופס המשחק, לעומת 6 העונה, מה שעשוי לפגוע בעיקר בקבוצות הגדולות, המשחקות באירופה.

תקציב המינימום לקבוצה בעונה הבאה יגדל ל-4.5 מיליון שקלים. (עליה מ-4.2 מיליון שקלים העונה). תקציב הקבוצות המינימלי לקבוצות המשחקות באירופה יעמוד על 6 מיליון שקלים. בעונת 2011/0212 יעלה תקציב המינימום לקבוצה בליגת העל ל-5 מיליון שקלים.

החלטה משמעותית נוספת שהתקבלה במינהלת נוגעת לשיטת המשחקים. ראשי הקבוצות החליטו לשנות את השיטה והחל מהעונה הבאה  יתקיימו שני סיבובים בשיטת בית חוץ בעונה הסדירה, כאשר בתום העונה יתקיים סיבוב נוסף במסגרת "בית עליון" אשר אליו יעפילו 8 הקבוצות הראשונות.

שמעון מזרחי ושי שני. &
שמעון מזרחי. מהעונה הבאה מכבי תוכל לרשום 5 זרים בלבד (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

כל קבוצה תשחק 7 משחקים נוספים בבית העליון (ארבע הראשונות בתום העונה הסדירה יארחו 4 משחקים וארבע הבאות יארחו 3 משחקי בית בלבד). בתום הבית העליון ייערכו סדרות רבע גמר פלייאוף של הטוב מחמישה משחקים. המנצחות בסדרות יעפילו לפיינל-פור.

ארבע הקבוצות האחרונות בתום העונה הסדירה ישחקו בבית תחתון בשיטת בית-חוץ, כך שלכל קבוצה יהיו 6 משחקים נוספים. לא יתקיימו סדרות פלייאוף תחתון, כך ששתי האחרונות בתום משחקי הבית התחתון יירדו לליגה השניה. 

שינוי שיטת המשחקים נובע מדרישת הקבוצות להעלות את כמות המשחקים ולצמצם את החופשות והפגרות הרבות, שפגעו במתח המשחקים ובכושר השחקנים.

אבנר קופל. הבטיח לעזור (עמית מצפה)
אבנר קופל (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

העונה הבאה תתחיל ב-10.10.2010, שלושה ימים לאחר סיום גביע ווינר שיתקיים בין ה-3 ל-7 באוקטובר. העונה הסדירה תסתיים ב-18.3.11. הפיינל פור השישי יתקיים ב-24-26 במאי 2011.