אלי דריקס (קובי אליהו)
אלי דריקס. גם התור שלו הגיע (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

מנכ"ל מכבי תל אביב, אלי דריקס, הגיע היום בצהריים (שלישי) לרשות המיסים בתל אביב על מנת לעבור בדיקה ותשאול אודות המסמכים הרבים שהחרימו אנשי מס הכנסה ממשרדי מכבי שברחוב הירקון בתל אביב.

לא פחות מ-50 ארגזים העמיסו אנשי מס הכנסה שהגיעו בפעם השניה למשרדי המועדון אך הפעם יצאו עם שלל גדול הרבה יותר, וזאת לטענתם כחלק הכרחי מהחקירה שאולי ישפוך קצת אור על הפרשה כולה ויאפשר להם לעלות על קצה חוט שיוביל להתנהלות לא חוקית לכאורה של פנאן.

אנשי מכבי שנכחו במשרדים היו בהלם מכמות החומר שהוחרם ולמרות העמדה של מכבי לפיה הם אינם מודאגים ומוכנים לשתף פעולה עם כל אקט בחקירה, הפרצופים במשרדי מכבי העידו על המצב הלא נוח בו נמצאת ההנהלה.

בהמשך צפוים להיחקר ברשות המיסים גורמים נוספים במכבי ובראשם שותפו של פנאן לאורך שנים, יו"ר הקבוצה שמעון מזרחי.

עד כה נחקרו אנשים רבים ברשות המיסים וביניהם שחקני כדורסל, מאמנים ומקורבים לפנאן, אך על פי רשות המיסים החקירה צפויה להיות עוד ארוכה ורשימת הזימונים תתארך ככל שיאספו מידע רב יותר שיצדיק את הבדיקה המעמיקה שהם מבצעים בימים אלה.

וישנו גם הצד של משפחת פנאן ומקורביה שמעוניינים לבדוק האם היה מניע נוסף שהוביל את אבי המשפחה לשים קץ לחייו והאם קיבל איום כלשהו, שלא השאיר לו ברירה אלא לשלוח יד בנפשו.

צביקה שרף ואלי דריקס. המאמן כבר נחקר, עכשיו הגיע תורו של המנכ&
צביקה שרף ואלי דריקס. המאמן כבר נחקר, עכשיו הגיע תורו של המנכ&"ל (יעל מרגלית) | צילום: מערכת ONE

חברו הטוב של פנאן מזה שנים, יעקב שני, שבשנים האחרונות כלל לא מתגורר בארץ ועובד על עסקיו בארצות הברית, הפסיד אף הוא כסף רב בבנק ההשקעות של פנאן, אך עם זאת נאשר לויאלי ובעיקר ביכה את מות חברו.

שני הגיע לתחנת המשטרה, בתאום עם המשפחה, בכדי לדרוש את חקירת המניע שהוביל את פנאן להתאבד, מה שאולי יוליד גילויים חדשים על כל ההתרחשויות שבאו לאחר מכן.

שני, שהכיר את פנאן לאורך שנים והיה אף ספורטאי בעבר באגודת מכבי תל אביב, היה מעורב עם פנאן בכספים לאורך השנים, וכעת הוא רוצה לגלות את האמת מאחורי ההתאבדות של חברו הטוב.

חוקרי מס הכנסה במשרדי מכבי תל אביב (שרון קביליו)
חוקרי מס הכנסה במשרדי מכבי תל אביב (שרון קביליו) | צילום: מערכת ONE

משה זינגל: האיש המרכזי הוא ציון נתן


בזמן שגורמים ברשות המסים מוסרים שישנה פריצת דרך בחקירת "הבנק של מוני פנאן", מסתבר שלא כולם ששים לשתף פעולה. "מרוב חוצפתו, הוא משבש הליכי משפט. ציון נתן, האיש הכי חשוב בכל הנושא לא משתף פעולה ודורש את תעודת הפטירה של מוני פנאן ואני שואל את עצמי מה לך ולתעודה זו?", כך התבטא הבוקר (שלישי) מנהל עיזבונו של מוני פנאן, משה זינגל אשר מונה על ידי בית המשפט לטפל בכל הנושא.

לטענת זינגל, לפני כמה שנים טובות מוני פנאן הוכרז כפושט רגל ועל כן אסור היה עליו לעסוק בענייני כספים גדולים. מישהו בכל זאת היה צריך לעסוק בכספים ופה נכנס לתמונה ציון נתן אשר היה האיש שבאופן רשמי ניהל את העסקים לפי דבריו של זינגל: "ציון נתן הגיע אלי וטען שהוא המעביד של מוני פנאן וכנראה הם באמת עשו קונץ כי פנאן היה פושט רגל".

משה זינגל (ONE)
משה זינגל | צילום: מערכת ONE

"יש להניח שנתן ניהל במקומו את הכספים". מה שמנסה זינגל להגיד הוא שציון נתן הוא איש המפתח בחקירה: "אם יש למישהו את הכל - אז זה לשותף שלו".

במידה ונתן, שאולי יודע הכי הרבה על איך המערכת של מוני פנאן עבדה, ימשיך לא לשתף פעולה, הוא צפוי למצוא את עצמו מובא לבית משפט על ידי המשטרה.

"ביקשתי צו מיוחד, צו הבאה לציון נתן. אם הוא לא יבוא לבד אז הוא יבוא עם שוטר ועם כל המסמכים לבית משפט שם אחקור אותו מול שופט ואז נראה אותו", אמר זינגל אשר דורש שיתוף פעולה מלא מצד כל הנוגעים בפרשה.

משרדי מכבי ת&
משרדי מכבי ת&"א. החוקרים מנסים לבדוק מה התחולל בפנים (רועי גלדסטון) | צילום: מערכת ONE

בינתיים החוק אינו מאפשר למשה זינגל לבצע את כל פעולות החקירה שיובילו לחקר האמת ולכן הוא דורש הרחבת סמכויות. "הלכתי לבית משפט, ביקשתי הרחבת הסמכויות שלי בתור מנהל העזיבון מעבר לחוק, בין היתר שאוכל לחקור אנשים להיכנס לבנקים ומקומות נוספים שכרגע  אינני יכול".

ציון נתן מצידו בכלל רוצה למנות מנהל עזיבון אחר: "כנראה שציון נתן רוצה מנהל עזיבון שיהיה בין בריתו ומרוב חוצפתו הוא הציע למנות מנהל עזיבון אחר למשפחה וליורשים", אמר זינגל.

ציון נתן לא מצא לנכון להסביר את הצד שלו ומסר בתגובה להחלטתו של זינגל לפנות למשטרה: "שיעשה את זה. שיפעל לפי החוק. אין לי רצון להתראיין בנושא".

חדר החקירות ברשות המסים (בעז גורן)
חדר החקירות במס ההכנסה. זינגל רוצה לחקור את נתן (בעז גורן) | צילום: מערכת ONE

בתוך כך מינה זינגל חברה בינלאומית שתנסה לאתר רכוש, נכסים כספים וכל דבר שהותיר אחריו פנאן: "לקחתי חברת חקירות בין לאומית. היא תחקור בארץ ובחו"ל".

זינגל אופטימי ומאמין שפנאן דאג למשפחתו והותיר להם הון רב במקום כלשהו: "יכול להיות שהוא החזיר כספים, אבל המשפחה היתה חשובה לו מכל דבר אחר, ולכן קרן מסוימת חייבת להיות באיזה שהוא מקום".