דני קליין (צילום: האתר הרשמי של הפועל י-ם)
רגע, הרענן כץ הזה לא היה במכבי ב-2007? | צילום: האתר הרשמי של הפועל י-ם

יו"ר הפועל ירושלים בכדורסל, דני קליין, הגיע לאולפן ערוץ הספורט לשיחה אישית עם רון קופמן בתוכנית "מתמסרים". היו שם דיבורים מקצועיים על מצב הקבוצה, על המאמן עודד קטש ועל השקעות אפשריות של בעלי הון בקבוצה. במפתיע, דווקא שאלה אישית כביכול, על הדרך אותה קיבל היו"ר האדום את אובדן האליפות ב-2007 למכבי תל אביב, הקפיצה את קליין.

בתגובה הזויה במיוחד (אולי זה לא היה רעיון טוב לשתות מהכוס של גומא?), הצהיר קליין שהוא בטוח שהמשחק, אותו ניצחה מכבי תל אביב בשניה האחרונה, היה "מסודר". עכשיו נותר לתהות איך מסדרים משחק שנגמר בהפרש של שתי נקודות מסל דרמטי 2.2 שניות לסיום? אולי באותה דרך שפוגשים את גלעד שליט בעזה.

ומי בדיוק "סידר" את המשחק? אולי סמי בכר ששרק לעבירה חמישית (שהוכחה כמוצדקת על ידי מצלמות הטלוויזיה) למאיר טפירו במצב של 4 הפרש לטובת האדומים? זה באמת לא היה בסדר מצדו של סמי לשרוק לפי מה שהוא ראה ולא לפי מה שמאיר התחנן לו באוזן.

אולי זה בעצם שרון ששון, אז שחקן מכבי, שהחטיא זריקת התאבדות 4.5 שניות לסיום – אם היה קולע, אולי זה היה משאיר מספיק זמן לאדומים לקלוע סל ולנצח. אולי זה גיא פניני, שהיה עסוק בשמירה על בורשטיין ואפשר לארנולד לזכות בריבאונד המנצח. אולי זה טרנס מוריס, שהוציא את האאוט האחרון ישר לידיים של האלוף בורשטיין.

כל כך הרבה אפשרויות, כל כך הרבה אנשים לזרוק עליהם את האחריות במקום להודות באמת הכואבת. הפועל ירושלים הפסידה את האליפות הזאת, הרבה יותר מאשר מכבי זכתה בה. זה היה הפסד כואב ומצער במשחק שכל העונה הייתה תלויה בו. אולי שיטת הפיינל פור שקליין כל כך תומך בה היא לא כזה רעיון טוב בסופו של דבר?

מאיר טפירו בנתב"ג (צילום: מערכת ONE)
למה סמי בכר לא התייעץ איתו לפני ששרק? טפירו | צילום: מערכת ONE
הפוסל במומו פוסל

אגב, דני קליין ניגש לתחנת המשטרה והתלונן על תוצאת המשחק. השוטרים סגרו את החקירה ההזויה עוד לפני שהתחילה, וטוב שכך. העובדה שקליין חוזר על ההאשמות המגוחכות האלה בטלוויזיה מציגות אותו באור לא חיובי, וגם חושפות אותו לתביעות דיבה.

אה, ורגע, יכול להיות שהאיש שמוציא דיבה בטלוויזיה על אנשים בעצם הורשע בעצמו בהונאה? ובכן, כן. בית המשפט העליון הרשיע את קליין בעבירה של קבלת דבר בתחבולה בפרשת הדרכון הצ'כי של קני וויליאמס. כנראה שמרוב פגישות עם גומא ורענן, דני שכח. אז החלטתי להזכיר לו כמה מהפנינים שנכתבו עליו בפסק הדין:

"התנהגותו של קליין מבטאת אי הבנה וחוסר כבוד לנורמות הכלליות של דיני העונשין האוסרות על קבלת דבר באמצעים מניפולטיביים ובהתנהגות שיש בה חוסר תום לב. אולם מעבר לכך היא מבטאת חוסר הבנה לחשיבות ההקפדה על הנורמות המיוחדות של האתיקה בספורט, שאינה מצטמצמת למישור המקומי, אלא מתפרשת לעבר כללי האתיקה של הספורט הבינלאומי, ולמקומה של ישראל בחבר המדינות העולם בתחום מרכזי זה בחיי האדם".

דרכון מתןך תיק נסיעות
בתמונה: דרכון. לא בתמונה: קני וויליאמס

עוד ציינה שופטת בית המשפט העליון איילה פרוקצ'יה בפסק דין חריף במיוחד כי "התנהגותו של קליין, כפי שהתבררה בהליך זה, היתה נגועה לא רק בעבירה פלילית אלא גם בהפרת אמונים לספורט הישראלי, ומעילה באמון שהציבור רוכש למנהיגיו בתחום הספורט".

"ארץ נהדרת" של ערוץ הספורט

היום, בדיוק לפני שלוש שנים הוקם ערוץ הספורט של mako. זה קרה יותר מחצי שנה לפני שהאתר עצמו עלה לאוויר. מחלקת הספורט כללה שישה אנשים, מתוכם אני השריד האחרון. אחד מאותם חלוצים היה מוטי דה פיצ'וטו, שעזב אחרי עליית האתר לאוויר (בתקופה זו נערך ניסיון כושל להריצו לראשות ההתאחדות במקום אבי לוזון).

היו לנו הרבה חלומות משותפים על משהו "חדש" בתקשורת הספורט הישראלי (וגם על זכייה בטוטו), אך לצערי לא הצלחנו להגשים את רובם.

ביום ראשון האחרון עלתה בספורט 5+ תוכנית הסאטירה "בובה של לילה", אותה יצר מוטי יחד עם גל פינדלינג. למרות שלא הייתה לי שום נגיעה בדבר (לצערי), אני שמח לראות שמוטי הצליח להגשים את אחד מאותם חלומות שלנו ויצר משהו חדש, טרי ורענן לחלוטין בתקשורת הספורט הלעוסה שלנו. מין "ארץ נהדרת", גרסת הספורט.

כותרות העבר: מטוסים חדשים לחה"א (צילום: ערוץ הספורט)
אז הוא אכל סברינה או לא? שליימה | צילום: ערוץ הספורט

התוכנית הראשונה הציגה באמצעות בובות מספר חיקויים מבריקים של החקיין מיקו. כאמור, אני פסול לעדות לגבי רמת התסריט, אבל ממילא הקטע שהכי קרע אותי מצחוק בתוכנית, בו נראית הבובה של שלמה שרף משאירה מסר בשירות ההודעות של גילי ורמוט, נראה מאולתר לחלוטין.

שאפו גם לערוץ הספורט עצמו שלא מפחד "לעשות צחוק" מכמה מהאנשים הכי חשובים בתעשייה, ובעיקר לשלמה שרף עצמו – ששיתף פעולה עם יצירת הבובה, ששוחטת אותו בלי חשבון.

רגע מרגש לסיום

אבנר קופל (צילום: מערכת ONE)
יש עוד חלקות טובות בכדורסל הישראלי שהוא עוד לא הרס. קופל | צילום: מערכת ONE

ידידה שמתנדבת במשפחתון פנתה אליי בבקשה לעזרה לבת 12 חסרת אמצעים שרוצה להתחפש בפורים הקרוב לשחקן כדורסל של קבוצתה האהובה. פניתי למשרדי המועדון באמצעות מייל ותוך חמש דקות קיבלתי טלפון שמבשר לי שלילדה מחכה חליפת משחק מקורית בחנות המוצרים הרשמית שנמצאת באולם הביתי של הקבוצה.

הצעתי לפרסם את מעשה הצדקה באתר, אך מהמועדון נמסר לי שהם עושים את זה מאהבה, ולא מרצון לפרסום. וזה מרגש בעיני יותר מכל אליפות. מסתבר שיש דברים שאפילו אבנר קופל לא יכול להרוס.