sportFive1094959 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
בדרך הנכונה (תמונה: מנהלת הליגה הלאומית) (צילום: ספורט 5)
בדרך הנכונה (תמונה: מנהלת הליגה הלאומית) | צילום: ספורט 5

(תמונה: מנהלת הליגה הלאומית)

הליגה הלאומית נכנסת לרגעי ההכרעה, ואחרי עונה סדירה לא פשוטה שכללה ברובה שני משחקים בשבוע, הגיע החודש האחרון. הפלייאוף ייצא היום (שלישי) לדרך כששלב רבע הגמר יתקיים במתכונת של הטוב משלושה משחקים, שלב חצי הגמר יתקיים במתכונת של הטוב מחמישה משחקים ולאחר מכן נקבל את שתי הקבוצות שעולות לליגת העל. הגמר יהיה משחק בודד על תואר האליפות. לאורך העונה הנוכחית, כמו בשנים קודמות, זכינו לראות לא מעט שחקנים ישראלים מתפתחים בליגה השנייה. אספנו עבורכם את חמשת השחקנים שיכולים בקיץ הקרוב לעשות את קפיצת המדרגה לליגת העל.

איתי מושקוביץ (גארד, אליצור נתניה)
רבות דובר על הגארד של אליצור נתניה, שרושם עונת שיא מבחינה אישית ומבחינת קבוצתית. היהלומים, כידוע, הגיעו למקום החמישי והשיגו את הכרטיס לפלייאוף עם הקבוצה הצעירה שנבנתה בישורון. מי שנבחר למצטיין הסיבוב הראשון של מנהלת הליגה הלאומית, סיפק סיבוב שני אדיר לא פחות והצליח לסחוב את הקבוצה של רובן נייברגר עם הרבה בטחון. לאורך העונה מושקוביץ שיפר את קבלת ההחלטות, הקליעה משלוש וראיית המשחק. הוא מבוקש בלא מעט קבוצות בליגת העל, והפלייאוף הקרוב זאת ההזדמנות שלו להוכיח שהוא באמת שייך לליגה של הגדולים.
סטטיסטיקה בעונה הסדירה: 18.9 נקודות (מקום ראשון מבין הישראלים, 35 אחוז לשלוש), 5.4 אסיסטים.

גיא פלטין (גארד, הפועל ר"ג גבעתיים)
לא מן הנמנע כי אם איתי מושקוביץ לא היה מספק את המספרים המפלצתיים שלו, תשומת הלב הייתה הולכת לגיא פלטין. הגארד השלים עונה שנייה במדי הפועל ר"ג גבעתיים, וניכר כי שיפר לא מעט דברים במשחק שלו. הטיקט של פלטין זה קודם כל ההגנה, וזה היה לו לאורך כל הדרך (העונה רשם 2.8 חטיפות למשחק). העונה ראינו שיפור בכל האספקטים ההתקפיים - פלטין קפץ מ-5.2 נקודות אשתקד ב-29 אחוז מהשלוש ל-15.7 נקודות ב-33 אחוז מהשלוש והוסיף העונה גם 4.7 אסיסטים. הגארד, שגדל במחלקות הנוער של הפועל חולון והפועל ת"א, עוד יצטרך לשפר את ההתקפה על מנת להיות שחקן לגיטימי בליגת העל, אבל בהחלט מגיע לו לקבל את ההזדמנות.
סטטיסטיקה בעונה הסדירה: 15.7 נקודות, 5.4 ריבאונדים, 4.7 אסיסטים, 2.8 חטיפות.

צ'אצ'אשווילי. התאושש מפציעה (פיב
צ'אצ'אשווילי. התאושש מפציעה (פיב"א) | צילום: ספורט 5

קלארק רוזנברג (גארד/פורוורד, אליצור איתו אשקלון)
רק בקיץ האחרון חתם רוזנברג (28, 1.93) במדי הפועל באר שבע, אך חוק המתאזרחים החדש וסיטואציה פחות נוחה מנעו ממנו לשחק בליגה. באליצור איתו אשקלון שמעו דברים טובים על רוזנברג והחליטו להחתים אותו עם פתיחת העונה, וזה השתלם להם בענק. אלופת העונה הסדירה פירקה את הליגה במשך חודשים רבים וסיימה עם שישה הפסדים בלבד מתוך 28 משחקים, ואין ספק כי לרוזנברג יש תפקיד מרכז בכך. לעומת לא מעט שנים קודמות, הפעם רוזנברג הצליח ביחד עם הקבוצה שלו. רוזנברג היה מעיין מנוע של הדרומיים - הוא דחף קדימה את משחק המעבר והגיע ללא מעט נקודות קלות (57 אחוז לשתיים במהלך העונה). בשלושת ההפסדים האחרונים של קבוצתו קלע הסווינגמן 10 נקודות בממוצע. ביכולת שהפגין העונה - הוא בהחלט יכול להיות אופציה ללא מעט קבוצות בליגה הבכירה.
סטטיסטיקה בעונה הסדירה: 14.4 נקודות, 5.3 ריבאונדים, 3.5 אסיסטים.

גבי צ'אצ'אשווילי (פאוור פורוורד, הפועל גליל עליון)
עוד שם שכבר במהלך העונה עניין לא מעט קבוצות בליגת העל. צ'אצ'אשווילי (22, 2.10) הוא סיפור בפני עצמו. אחרי שלקח תואר בנוער מדני אדביה עם עמק יזרעאל והיה שותף לזכיה של נבחרת העתודה באליפות אירופה, הוא חווה פציעה לא פשוטה ורק השנה זכינו לראות את הכשרון יוצא החוצה. צ'אצ'אשווילי הוא פורוורד נייד עם סיומת טובה מתחת לסל ומוטת ידיים שכמעט ולא רואים בכדורסל הישראלי. מעבר לכך, הוא מביא איתו אתלטיות והתמצאות טובה מתחת לטבעות, אולם גם חוסר בפיזיות וביציבות לאורך עונה שלמה. לצד הכשרון הטמון עוד צריכה להיות הרבה עבודה קשה, אבל בהחלט נראה כי צ'אצ'אשווילי בדרך להטביע את חותמו בכדורסל הישראלי.
סטטיסטיקה בעונה הסדירה: 8.3 נקודות (58 אחוז לשתיים), 7.9 ריבאונדים.

אלייז'ה הירש (פאוור פורוורד/סנטר, עירוני קרית אתא)
מי שחותם את הרשימה הוא אלייז'ה הירש, שהגיע לפני שנתיים לעירוני קרית אתא ונמצא בגרף שיפור מתמיד. הירש הגיע לקרית אתא מדיוויז'ן 3 וכשחקן צעיר שרק החל את דרכו, אך נראה כי העונה הוא הפך לשחקן שלם ויש אף שטוענים שהפך לפאוור פורוורד הישראלי הטוב בליגה. מעבר לגיוון במשחק וליכולת לקלוע מחוץ לקשת ולשחק בפוסט-אפ, הירש (24, 2.03) יכול לשחק בשתי עמדות הפנים. כמו לא מעט שחקנים אחרים, גרף השיפור שלו הגיע לשיא העונה עם 14.3 נקודות ב-37 אחוז מחוץ לקשת. לשם השוואה, אשתקד סיפק המתאזרח 6 נקודות בלבד ב-21 אחוז מהשלוש. במהלך העונה סיפק הירש הופעות אדירות שעזר לקרית אתא להשיג את יתרון הביתיות בשלב רבע הגמר והוכיח כי הוא יכול לשמור על זרים. הבנייה של קרית אתא בקיץ (ללא סנטר זר טבעי), הציבה אותו בעמדת מפתח והוא לקח אותה בשתי ידיים. אחרי שבן קרטר עשה את ההתקדמות בקיץ האחרן והוכיח כי הוא שייך לליגת העל, סביר להניח שגם אלייז'ה הירש ירצה זאת בקיץ הקרוב.
סטטיסטיקה עונה סדירה: 14.3 נקודות (53 אחוז לשתיים, 36.6 אחוז לשלוש), 6.9 ריבאונדים ו-1.1 חסימות.