נבחרת ישראל תתייצב הערב (חמישי) ב-19:30 מול 11,000 איש בהיכל נוקיה למשחק הבית האחרון שלה בקמפיין מוקדמות אליפות אירופה, כשתארח את נבחרת פינלנד למשחק שניצחון בו יקרב את חניכיו של שיבק לעבר הכרטיס לאליפות אירופה בליטא, בקיץ הבא.

לכולם בנבחרת ברור שניצחון הינו בגדר חובה, בעיקר כאשר נבחרת איטליה נושפת בעורפה של ישראל, ועדין מאיימת על המקום השני בבית. ניצחון והפתעה במונטנגרו במשחק הנעילה יבטיח לנבחרת את המקום הראשון בבית ואת הכרטיס הבטוח והמיוחל לאליפות עצמה.

מאמן הנבחרת, אריק שיבק, יודע שמצפה לשחקניו משחק לא קל מול הפינים וכי יהיה עליהם להגיע רגועים ומרוכזים בכדי לעבור את המשחק בהצלחה: "הגענו למשחק השביעי בסידרה וזה הזמן להסתכל גם על עצמנו וגם ימינה ושמאלה. אנחנו במשחק הבית האחרון, מול נבחרת שניצחה אותנו וכמעט ניצחה את איטליה. אנחנו יודעים בדיוק איזו נבחרת נחושה ומסוכנת זו פינלנד, אבל אנחנו צריכים להסתכל על עצמנו בלבד ולהבין מה עשינו לפני יומיים בלטביה. אני יודע שעשינו ניצחון חשוב, אך כדי שהוא יהפוך לניצחון אמיתי אנחנו צריכים עוד ניצחון".

בשורות הנבחרת החליטו לערוך את האימון המסכם בשעה מוקדמת ושיבק ניסה להסביר מדוע: "עשינו אימון מוקדם כדי לתת לשחקנים זמן התאוששות לקראת המשחק מול פינלנד, הם צריכים להגיע רעננים וזו היתה המטרה, ככה שהם ישנו צהריים, ינוחו, ישנו לילה ויבואו דרוכים ומוכנים לקראת המשחק".

במשחקים האחרונים ניכרת חולשה של הנבחרת בדקות הפתיחה של המשחק אך שיבק טוען כי הפתיחה בלטביה מטעה: "אני לא חושב ששיחקנו רע בדקות הראשונות בלטביה החטאנו כמה "ליי-אפים" אבל לא שיחקנו רע, היה לחץ גדול מאוד כי זה היה משחק של להישאר בחיים וזה השפיע על פתיחת המשחק אבל אחר כך זה היה טוב יותר. ב-NBA גם רואים שחקנים שהלחץ לפעמים משפיע עליהם וראינו את זה גם ביורוליג, לחץ עושה דברים והדרך הטובה להשתחרר מהלחץ הזה הוא לעשות שמירה טובה.

שיבק ועודד קטש הבוקר באימון הנבחרת  (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
שיבק ועודד קטש הבוקר באימון הנבחרת (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

"ברגע שהתחלנו לשמור מול הלטבים, אז רצנו ועברנו מהר להתקפות מתפרצות ודברים התחילו ללכת טוב יותר וככה אנחנו צריכים לשחק. 56 הנקודות שלטביה קלעה זה לא מקרה, גם כשהם הפסידו עד היום הם הגיעו לסקור גבוה ואנחנו הצלחנו לעצור אותם. אנחנו מבינים שאנחנו צריכים להתחיל לשמור מהשניה הראשונה".

על מי שמסתמן כאחד מהשחקנים המובילים בקמפיין הבנחרת, יובל נעימי, אמר המאמן הלאומי: "כל שחקני הנבחרת טובים וזה הנגזרת של נבחרת. יובל שחקן טוב והוא היה אחד מהטובים במשחק, הוא נתן משחק מצויין ומאוד הייתי מרוצה ממשחק ההגנה וההתקפה שלו, אם זה ללכת על גבוהים שמקפיצים, חטיפות וסגירת קווי תנועה של שחקנים".

פניני (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
פניני באימון הנבחרת. 11 אלף איש יגיעו להיכל (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

"יש כל מיני מאמנים שמתייחסים למשחקי הכנה ככה או ככה, במשחק ההכנה הראשון שלנו בבלארוס, נעימי לא שיחק טוב ולא שמר טוב, העברתי לו אז איזשהו מסר וזה הצליח. אני משתדל להעביר מסרים לשחקנים שלי וזה הצליח, כי אני חושב שבמשחקים האמיתיים, אין זמן לטירונות. יובל הפנים והבין והוא שומר היום הרבה יותר טוב מאשר לפני חודש וחצי".

אם תנצח, תתחיל הנבחרת לפזול לבתים האחרים על מנת לבחון את ההפרשים והסטטיסטיקות: "לא רוצה לדבר על הפרשים, גם במשחק מול לטביה התחלנו לדבר על הפרש רק בדקה ה-32. קודם כל צריך לנצח ואחר כך נתעסק בהפרשים, אסור להתמקד רק בהפרש. אנחנו לא מדברים עם השחקנים על כמה הפרש צריך לנצח, זה מה שחשוב".

עומרי כספי באימון המסכם. היכל נוקיה צפוי להיות מלא (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
כספי (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

בפעם האחרונה בקמפיין יהיה היכל נוקיה מלק מחר כאשר הקהל המקומי יעניק לנבחרת דחיפה בדרך למטרה החשובה: "אמרתי לשחקנים שפעם הייתי שותף בקמפיינים שבהם היו נותנים  לי 150 כרטיסים. אם הצלחנו להביא עד היום 45 אלף איש תוך שלושה שבועות זו עוד סיבה בשבילנו להתפוצץ. אני מרגיש שהעם תומך ורוצה שנצליח וזה עושה אפקטים טובים עבורנו, כשאתה עושה טוב לאנשים אתה מרגיש טוב".

 

יובל נעימי. עושה את שלו ומשדרג את מעמדו (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
יובל נעימי (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

קפטן הנבחרת, טל בורשטיין, יודע אף הוא, כי מדובר במשחק שבו חייבים לנצח: "כולנו מודעים לחשיבות של המשחק, אנחנו יודעים שהניצחון היחידי שיש לפינלנד בבית הוא עלינו ולכן אנחנו לא יכולים לזלזל בהם. אנחנו יודעים כמה זה חשוב ובאים קודם כל לנצח ולא מדברים על הפרשים".

בורשטיין וקוקיה. אימון אחרון לפני המלחמה על הכרטיס (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
בורשטיין וקוקיה. אימון אחרון לפני המלחמה על הכרטיס (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

"חשוב להתחיל את המשחק טוב ולא כמו שפתחנו בלטביה, אחרי חמש דקות תיקנו ועשינו הגנה נפלאה. עשינו להם חיים קשים ולא נתנו להם לעשות שום דבר וזה מה שאנחנו צריכים לעשות גם מול פינלנד".