נבחרת ישראל ניצחה 71:85 את פינלנד בהיכל נוקיה בזכות רבע שלישי נהדר ואחוזים מצויינים מחוץ לקשת. כעת, כל מה שנותר לחניכיו של אריק שיבק הוא משחק חוץ אחד במונטנגרו, אם תנצח אותו תעפיל באופן אוטומטי לאליפות אירופה מהמקום הראשון בבית.

"צריך לתת לפינים הרבה קרדיט כי בעשרים ומשהו הפרש הם עדין המשיכו לשחק", פרגן יובל נעימי ליריבה הסקנדינבית המובסת. "אני שמח שעלינו מצויין למחצית השניה, התחלנו את החלק השני של המשחק בטירוף ומהשניה הראשנה קפצנו עליהם, זה ניצחון חשוב בדרך לאליפות אירופה".

"דברים לא תלויים רק בשחקן כזה או אחר, ברבע הראשון הם נכנסו למומנטום ולא הצלחנו לעצור אותם, ברבע השלישי נכנסו טוב יותר למשחק. בשבילי, בתור אחד שבא לפה וכל הקהל נגדו, לשחק מול 11,000 שהם לטובתי זה ענק. יש אנשים שטוענים שהאווירה פה טובה יותר מימי חמישי עם מכבי וזה תענוג גדול עבורנו"

אריק שיבק ניסה להסביר את הקשיים של הנבחרת מול פינלנד: "גם בליגה קורה לפעמים שמנצחים את מקום שני-שלישי ואז את המקום השמיני-תשיעי קשה לנצח. זו קבוצה עיקשת שנלחמת, וגם היום הם עשו לנו חיים קשים. בחצי הראשון החטאנו בין 8-10 לייאפים וזה ברח לנו מהידים, תוסיפו לזה את הלחץ הבסיסי במשחק מסוג כזה, כשהרבה מונח על כף המאזניים וזה מוביל לחצי לא טוב שהיה לנו".

שיבק. "הם עשו לנו חיים קשים" (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
שיבק. "הם עשו לנו חיים קשים" (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

"חזרנו מחדר ההלבשה כמו שצריך. התוצאה היתה חשובה היום ועלינו בטירוף לחצי השני, בו בניגוד לחצי הראשון תרגמנו את החטיפות וההגנה הטובה לסלים ולא להתקפות עקרות כמו ברבע הראשון. ברגע שנכנסו לקצב משחק אז היה קשה לעצור אותנו. ליאור אליהו, בעמדה 4, הוביל כדור כמו גארד. הוא היה מצויין והוציא אותנו למתפרצות".

"טל, פניני, יובל ויותם נתנו את השלשות שלהם. פתחנו פער ושיחקנו משוחרר. אנחנו הולכים למונטנגרו, המאמן שם מדבר כבר שבועיים רק על ישראל ולא על אף משחק אחר. הולך להיות שם קרב קשה של גברים, מאוד אגרסיבי, ועם אווירה ביתית, ונבוא לשחק כמו גברים ולנצח"

פניני מהשלשה (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
פניני. נתן את שלו (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

"היתה לנו פתיחה לא טובה. החמצנו המון לייאפים קלים, וזה היה החלק המרכזי בגללו לא הצלחנו להכנס למשחק. המחצית השניה היתה שונה לגמרי, היה דרייב אחר, בחדר ההלבשה שיבק צעק עלינו להתעורר ולהתרכז ועשינו את זה. אנחנו לא רוצים שיהיה קל במונטנגרו, אנחנו מחכים לאתגר גדול ומקווים להצליח בו ואם ננצח זה יהיה טוב", אמר דייוויד בלות'נטאל לאחר הניצחון.

"ידענו שאנחנו צריכים לנצח אותם בפער גדול מאוד וגם חשבנו על כך, רק לפרוטוקול אני רוצה להגיד שזה מגוחך שצריך למחוץ קבוצה כזו כדי לעבור לשלב הבא. חבל שלא ניצחנו במשחק הראשון מולם. היינו יכולים כבר להיות בשלב הבא, אבל עכשיו אנחנו פשוט צריכים להתרכז במונטנגרו, שם יהיה מאוד קשה".

בורשטיין וכספי (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
בורשטיין וכספי (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

גם טל בורשטיין סיפר על הקשיים מול פינלנד: "בחצי ראשון שיחקנו לא רע ורק החטאנו המון זריקות מצויינות שרצינו, בחצי השני שמרנו מצויין ואותם כדורים נכנסו. המטרה שלנו היא לנצח במונטנגרו, לשחק את המשחק שלנו ולהשתדל כמה שפחות להסתכל על הבתים האחרים. יהיה משחק קשה מאוד, הם נבחרת חזקה אבל נילחם וננסה לנצח במונטנגרו".

דטמן: "אמא אמרה שאם אין משהו טוב להגיד אז צריך לשתוק"
מאמן פינלנד הנריק דטמן התלונן על השופטים: "אני חושב שההוכחות של מה שקרה נמצאות לידי (ראניקו הפצוע). באנו לכאן היום בלי שלושה שחקנים פותחים ואיבדנו עוד שחקן. נתנו לקבוצה המצויינת שלכם מלחמה גדולה, הצעירים שלנו נתנו מלחמה. אם יש לי משהו טוב לומר על השופטים אני אומר, אם אין אמא שלי אמרה לי לשתוק".

"הפסדנו את המשחק כי היינו פאסיביים ברבע השלישי, החמצנו הרבה שלשות, ואז התחלנו ללכת אחורה במקום לשחק אגרסיבי. נתנו לישראל 20 ריבאונדים בהתקפה. בלי רכז קשה לשחק, באנו לכאן בלי קופונן וראניקו ואותו איבדנו".

טימו ראניקו (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
טימו ראניקו (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

"אני חושב שכמו ששיחקנו בסוף ככה אנחנו צריכים לנצח. השחקנים שלנו צריכים להראות אומץ. אין לנו את היכולת של השחקנים האחרים ברמה הזאת, אין לנו שחקנים שמשחקים ביורוליג או בכלל באירופה. המשחקים האלה הם חווית לימוד מצוינת, נהדר לשחק באווירה כזאת, וקהל כזה. הדבר היחיד שאפשר לעשות זה ללמוד משחק כזה. אין תירוץ להפסיד משחק, אם אתה מפסיד משחק, הקבוצה השנייה טובה יותר".

טימו ראניקו הפצוע, לו הכניס בשגגה טל בורשטיין אצבע לעינו, אמר לאחר המשחק: "אני חושב שאפשר לראות שהוא הכניס לי אצבע אחת או שתיים ישר לתוך העיניים. העין שלי התנפחה וכחולה, זו הייתה תאונה. אנחנו לא מתלוננים בדרך כלל, אבל לא לשרוק על זה זה מגוחך. יש הרבה עבירות שלא נשרקו נגד ישראל. קשה לשחק ככה, במיוחד אחרי ששיחקנו טוב במחצית הראשונה"