דגן יבזורי (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
יבזורי. עתיד הקבוצה באירופה לוט בערפל (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

מי תהיה הנציגה הישראלית בשלב הבתים של היורוקאפ? גליל/גלבוע, סגנית האלופה, הייתה אמורה לקבל את השיבוץ למפעל המשני של יול"ב. אך לאור ההתפתחויות בימים האחרונים, לא מן הנמנע שבהגרלה שתתקיים ביום חמישי, הפועל ירושלים, שאמורה להשתתף במוקדמות המפעל, תוקפץ על חשבונה של גלבוע היישר לשלב הבתים.

ביול"ב טוענים שאולמה הביתי של גלבוע/גליל בגן נר לא עומד בסטנדרטים שנקבעו בתקנון המפעל (3,000 כסאות באולם), ועל כן, אם ברצונה ליטול חלק ביורוקאפ, עליה לשחק באולם אחר. נזכיר כי בשנה שעברה נתקלה הגלבוע בבעיה דומה, כששני משחקיה הביתיים הראשונים בשלב הבתים של היורוקאפ התקיימו במלחה ורק האחרון, מול צ'דביטה הקרואטית, התקיים בגן נר.

בגלבוע עומדים על שלהם ולא מוכנים לשחק בשום מקום מלבד אולמם הביתי, שכזכור עבר לפני שנה שידרוג מיוחד בשביל שהקבוצה תוכל לארח משחקים במסגרת אירופית. הקבוצה של חיים אוחיון פנתה ליול"ב כדי לשנות את התקנון, שקובע כי באולמה הביתי של כל קבוצה חייבים להיות לפחות 3,000 מקומות, וביום רביעי הקרוב צפוי להתקיים הדיון בנושא.

אוחיון, שעדיין לא וויתר על האפשרות להשתתף במפעל השנה, התייחס לנושא כשאמר ל-ONE אחר הצהריים: "אנחנו בהלם מההתנהלות של היורוליג ובעיקר מהסיבות שקשורות למצב שאנחנו נמצאים בו. אנחנו אחת הקבוצות הבודדות שגם כשלא התאים לה כלכלית תמיד התמודדה, ואף פעם לא ברחנו מהשתתפות במפעל אירופי. צריך לכבד אותנו על כך. זה עלה לנו הרבה כסף ואנחנו רוצים ליצור מסורת בגלבוע ולהיות קבוצה עם משמעות אירופית, אבל לא מכבדים את ההישגים שלנו ולא מתנהגים בצורה ספורטיבית", אמר אוחיון".

חיים אוחיון (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
חיים אוחיון (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

הבעלים המשיך: "הדבר הכי בסיסי זה שנשחק מול הקהל הביתי שלנו. האולם שלנו הוא אחד החדשים בספורט הישראלי.  אנחנו ביקשנו שינוי תקנון. הם מבקשים 3,000 כיסאות. אין לנו יותר מ-2,000 אוהדים, אז מה הטעם שנארח באולם גדול יותר? הממוצע ביורוקאפ הוא גם ככה פחות מ-2,000 צופים למשחק. מולנו משתמשים בתקנון וכמו שמאשרים לקבוצות אחרות, אנחנו רוצים שיאשרו גם לנו".

"אנחנו והמועצה השקענו כסף רב כדי לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר, אבל לדעתי יש פה סממנים של עסקנות והתחשבנות. אני מוכן לקחת את ירושלים איתי לכל מקום, אבל לא ייתכן שהם יהיו ואנחנו לא נהיה. ההתנהגות של ראשי המפעל תוביל לכך שהוא יתפרק בעתיד ולא פלא שליגות כמו האדריאטית, המזרח-אירופית והבלקנית הוקמו לאחרונה. בכל מקרה, אנחנו מנסים להיות שם ולא במקרה אנחנו נלחמים", אמר בעלי הקבוצה. 

גל מקל (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
גל מקל (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

בנוסף לכך חשף אוחיון כי בגלבוע שוקלים לשחק במפעל היורוצ'אלנג' של פיב"א, באם ייכשל בניסיונותיו להשתתף ביורוקאפ: "היורוצ'אלנג' זאת אופציה שנבחן אותה, אבל קודם כל נמצה את כל האופציות להיות במפעל שבו אנחנו ראויים. זאת עסקנות טהורה. שמעון מזרחי הוא חבר הנהלה בכיר והבטיח לי שיעשה מאמץ נוסף ביום רביעי, אבל העובדות מדברות בעד עצמן. יש פה זלזול בכדורסל הישראלי. אנחנו מכבדים את המפעל הזה וחבל שהוא לא מכבד אותנו".

הפועל ירושלים: אנו לא צד בעניין
בהפועל ירושלים הגיבו לדבריו של חיים אוחיון: "הפועל מגדל ירושלים כלל אינה צד בעניין. אנו בעד שכמה שיותר קבוצות ישראליות ישחקו במפעלים האירופיים. עד אתמול היתה לגליל הזכות להשתתף והם אלה שהשיבו בשלילה".