אליהו עם מזרחי. יחזור ללבוש צהוב? (אמיר לוי)
אליהו עם מזרחי. יחזור ללבוש צהוב? (אמיר לוי) | צילום: מערכת ONE

תוך שלושה שבועות עברה מכבי ת"א ממצב של אופוריה מוחלטת וביטחון שהקבוצה תעפיל לפיינל פור אחרי הפסקה של שנה אחת בעקבות הניצחון הגדול על ריאל מדריד, לאכזבה ודיכאון לאחר ההפסד 3:1 בסדרה לפרטיזן בלגרד וההדחה מהיורוליג.

לקח זמן לקבוצה של פיני גרשון, שסיימה במקום שלישי בלבד את הבית המוקדם, להתחבר, אבל כשזה קרה, הגיע אחד הניצחונות המפוארים בתולדות המאמן שזכה בשלוש אליפויות אירופה, בבירה הספרדית מול מסינה וחניכיו.

המומנטום נמשך לתוך הרבע הראשון של המשחק הראשון בסדרה מול פרטיזן, בו פתחה מכבי פער של 21 נקודות, אבל הסרבים לא ויתרו, חזרו למשחק ובסופו של דבר השיגו את ניצחון החוץ שהכריע את גורל הסדרה.

כעת מתפנים הצהובים למאבק האליפות, במטרה להבטיח את הדאבל אחרי לא מעט שנים וגם לבניית הקבוצה לעונות הבאות, מהצוות המקצועי ועד עיבוי הסגל הישראלי של הקבוצה, שזכה ללא מעט ביקורות על התרומה הדלה שלו.

היו"ר המיתולוגי של הקבוצה, שמעון מזרחי, סיפר ברדיו ללא הפסקה בשיתוף ONE על האכזבה הגדולה מההדחה ומהיכולת של חלק מהשחקנים, השמועות לגבי הצוות המקצועי והאפשרות שליאור אליהו יחזור ללבוש צהוב.

שמעון, מה שלומך? היה יכול להיות טיפה יותר טוב אם היינו אורזים מזוודות לפאריס
"בהחלט כן. פאריס נראתה הרבה יותר רחוקה אחרי המשחק הראשון בארץ, שאותו הפסדנו לאחר שהובלנו בפער של 21 נקודות וחבל מאוד, אבל קיווינו לתקן אחרי הניצחון במשחק השני בארץ, לזכות לפחות במשחק אחד מבין השניים בבלגרד ולהעביר את ההכרעה שוב לתל אביב, אבל לצערנו זה לא עלה בידינו, חרף העובדה שבמשחק השני היינו מאוד קרובים".

אנדרסון (שרון קביליו)
אנדרסון (שרון קביליו) | צילום: מערכת ONE

מתי הבנת שנגמרה הסדרה מול פרטיזן ובעצם נגמרה העונה האירופית?
"במשחק השני בבלגרד פתחנו פער של חמש נקודות וראיתי שאנחנו בתמונה ולאחר מכן שרקו גם לפרקינס עבירה רביעית והיו החטאות בלתי מובנות מבחינתו של אלן אנדרסון ודייויד בלות'נטאל שבאימון הבוקר ובאימון הערב שקדמו למשחק לא החטיאו כדור, גם אם זה היה ממחצית המגרש, לא יודע מה קרה להם באותו יום".

התאכזבת מאלן אנדרסון, מי שהיה אמור להיות הכוכב של הקבוצה?
"לא, אני לא חושב שאנחנו צריכים להיות בנויים על כוכבים. אנחנו קבוצה, כל אחד תורם את חלקו, אם זה פישר או לאזמה בריבאונד ואחרים שעוזרים להם ואחרים בהובלת כדור ובהגנה ואני חושב שהכל זרם מצויין, כי ההגנה שלנו תיפקדה מצויין בשני המשחקים וחבל. היו גם מספר שריקות צורמות, אבל בסופו של יום, פרטיזן גברה ואין מה לעשות".

על הנייר, מכבי ת"א טובה יותר מפרטיזן גם מבחינת הסגל וגם בצוות המקצועי
"בהחלט כן. אם היינו משחקים מול פרטיזן עשרה משחקים במגרש נייטרלי, להערכתי, בשבעה מהם היינו מנצחים".

יהיה נכון לומר שלמכבי ת"א יש מקום בין ארבע הקבוצות בפיינל-פור?
"בהחלט כן".

מבין הקבוצות שהעפילו, מי הפייבוריטית שלך לזכיה?
"ברצלונה קבוצה מדהימה, צסק"א קבוצה מחוברת, השחקנים שם משחקים שנה שלישית ביחד, אולימפיאקוס קבוצה מאוד חזקה, למרות שהפסידה לפרוקום הפולנית באחד המשחקים ברבע הגמר. דווקא לא הייתי מהמר על אולימפיאקוס במשחק בינה לבין פרטיזן. לפי דעתי, יכולות להיות הפתעות גם במשחק הזה, למרות שאולימפיאקוס קבוצה מאוד חזקה ויש שם שחקנים שמשחקים שנה שניה תחת שרביטו של יאנקיס".

אתה רואה גמר בין פרטיזן לברצלונה?
"זו אפשרות, יכולות להיות הפתעות. בואי נמתין ונראה".

גם לפני פרטיזן אמרת שנחכה עם הכרטיסים לפאריס, אתה היחידי שלא היית אופטימי לפני פרטיזן?
"אני בדרך כלל ריאלי, אמרתי שלא קונים חיתולים לפני שהתינוק נולד. הדרך לפאריס אמנם יפה ונחמדה, אבל קודם כל צריך להגיע לשדה התעופה".

התאכזבת? כאב לך? כעסת? איך הרגשת בשריקת הסיום כשהבנת שלא תהיו בפיינל פור העונה?
"הרגשתי אכזבה גדולה, כי הגענו אחרי ניצחון במדריד על ריאל מדריד, זכינו במקום הראשון בטופ 16, ראינו קבוצות כמו סיינה ופנאתינאיקוס, שמשופעות בשחקנים לא מגיעות לפיינל פור וראיתי שכל מי שמסביב לכדורסל היה מעוניין שנהיה בפיינל פור, ברגע שזה לא קרה, כאב לי מאוד".

מזרחי וגרשון. ההנהלה תצטרך למצוא כעת מאמן חדש (אמיר לוי)
שמעון מזרחי, פיני גרשון ושרון דרוקר (אמיר לוי) | צילום: מערכת ONE

זו מכה כלכלית שמכבי לא תהיה בפיינל פור?
"לא, בהחלט לא".

ובשם של המועדון זה פוגע? אתם מרגישים עדיין שאתם אחד המועדונים החזקים באירופה?
"בהחלט כן. זה לא חשוב מה אנחנו מרגישים. חשוב איך האנשים מסתכלים עלינו ומה הם חושבים".

הולכים להיות שינויים בצוות המקצועי בעקבות אי ההעפלה לפיינל פור?
"אני לא יודע מאיפה הדברים האלה באים. אנשים כותבים, כנראה שהנייר סופג כל דבר וחבל. לפי דעתי הצוות המקצועי עשה עבודת הכנה מצויינת בוודאי במשחקים בבלגרד. לצוות המקצועי שכולל את פיני גרשון, אבי אבן ויד ימינו של פיני, שרון דרוקר יש ידע מקצועי נהדר, הוא עובד קשה מאוד".

אז מאיפה יוצא דבר כזה. בדרך כלל אומרים שאין עשן בלי אש. זה לגמרי המצאה?
"אני לא יודע מי הוציא את זה וחבל שהוציאו את זה".

שרון דרוקר יאמן בעונה הבאה את מכבי ת"א?
"שרון דרוקר הוא יד ימינו של פיני וכשהוא עזב את הקבוצה בבלגיה והגיע למכבי ת"א הוא ידע שיש לפיני גרשון חוזה ארוך טווח ל-3 שנים בקבוצה וכל הזמן דובר על כך שהוא ימשיך עם פיני כי רצינו המשכיות, אבל כל אחד עצמאי לדרכו".

בהנהלת מכבי ת"א רוצים את דרוקר עד תום החוזה לפחות?
"אנחנו מאוד נשמח שפיני ודרוקר ואבי אבן יישארו הצוות המקצועי שלנו לאורך שנים, או לפחות לאורך השנה הנוספת שעוד קיימת בחוזה של פיני. אם יגיע מחר שרון דרוקר ויגיע שמציעים לו משרה, להיות מאמן ראשי בחו"ל עם כסף גדול, עשינו בזמנו גם ויתור כזה לצביקה שרף, אבל כרגע זה בכלל לא על הפרק ולמה  להעלות את זה כאשר לפנינו מטרה מאוד חשובה, זה בכלל לא על הפרק, אף אחד מאיתנו לא דיבר על זה".

אולי אנשים מנסים לדחוף מקורבים וחברים?
"אין בעיה, עודד קטש הוא גם חבר וגם מקורב שלנו, אבל כרגע גלבוע/גליל מאומנת על ידי קטש, שלושת המאמנים שלנו הם צוות ולמה צריך את הספקולציות האלה?".

אתה מצטער שלא הבאתם גבוה מאסיבי ואסרטיבי שיעזור לכם בצבע?
"היתה לנו אפשרות להביא גבוה, היינו יכולים להביא גבוה, אבל לא רצינו להביא סתם שחקן שלא יתרום ויפר את האיזון של הגבוהים שלנו כמו לאזמה ופישר וזו הסיבה שלא הבאנו".

ליאור אליהו. השאיר חור אצל קאחה לבורל (GettyImages)
ליאור אליהו (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

לא מצאתם שחקן או שהתקציב כבר ננעל?
"היינו מוכנים להקציב כסף גם לגבוה, אבל לא היה שחקן כזה. הקבוצה תיפקדה יפה מאוד עם הצוות הזה".

יהיה כסף לליאור אליהו לעונה הבאה?
"אליהו הוא לא בעמדה חמש. אם ליאור אליהו יוכל להשתחרר מהחוזה הרב שנתי שלו בוויטוריה ואם הדרישות שלו יהיו סבירות מבחינת היכולת שלנו, אנחנו נהיה הראשונים להחזיר אותנו לשורותינו".

מה לאחל לך, אליפות ובריאות?
"האליפות חשובה מאוד, הבריאות היא סופר חשובה וכל השאר זה בונוס".

אגב, אלקטרה נשארים איתכם?
"בוודאי, יש לנו חוזה ארוך טווח לשנתיים הקרובות".