היכל נוקיה
האולם יהיה מלא? היכל נוקיה | צילום: אור גץ
כל מי שאי פעם קנה כרטיסים במשרדי "לאן" בתל אביב, לאו דווקא לאירוע ספורטיבי, קיבל אמש SMS מפתיע: "כרטיסים אחרונים לפיינל פור הישראלי, מבצע 1+1 למחזיקי ישראכרט".  מדובר בהודעה די מוזרה, שכן במנהלת הליגה מספרים כל הכרטיסים לאירוע השיא של הכדורסל הישראלי כבר נמכרו.

אוהדי מכבי תל אביב, שהתארגנו לחרם צרכנים על המשחקים, ממש לא מתרגשים מהמהלך השיווקי או מההצהרות שעולות ממנהלת הליגה. "המנהלת מחלקת כמות עצומה של הזמנות וכרטיסים בחינם, יותר משנים אחרות", טוען יונתן, מראשי ארגון האוהדים GATE11, "יש פתאום מבצעים של כרטיסים בחצי מחיר, ופתאום גם הוציאו עוד כרטיסים מוזלים לנוער –  אחרי שנים של תלונות שאין כרטיסים כאלה בנמצא".

האוהדים הצהובים מודים שיהיה להם קשה להחמיץ את ההתמודדות של קבוצתם האהובה על האליפות ה-50, אבל הם עושים את זה בלב שלם – במחאה על שיטת המשחקים הלא ספורטיבית, הפגיעה בקבוצתם ומחירי הכרטיסים הגבוהים. במקביל, הם מארגנים אירוע גדול בבית דני בשכונת התקווה, שם יוקרנו המשחקים לאוהדי הקבוצה, והם מבטיחים עוד הפתעות.

דורון ג'מצ'י תומך במחאה: "אי אפשר שלא להזדהות"

בימים האחרונים עולות ביקורת כנגד החרם דווקא מתוך אוהדי מכבי, שטוענים שהחרם מעניש את שחקני הקבוצה שלא יזכו לתמיכה, ולא פוגע במנהלת הליגה. "יכול להיות שאנחנו נפגעים בטווח הקצר", עונה ללזר לביקורות, "אבל בטווח הארוך זה הדבר הנכון לעשות אז אנחנו בולעים את הגלולה המרה. ברור לנו שברגע המכריע כן נהיה שם בשביל הקבוצה".

אחד מהאנשים שכבר הבטיחו את מקומם באירוע המחאה בבית דני, הוא קפטן מכבי תל אביב ונבחרת ישראל לשעבר, דורון ג'מצ'י. "האוהדים עושים כאן מהלך ראוי לכל הערכה מבחינת תמיכה", טוען ג'מצ'י, "זו לא תמיכה חד פעמית אלא תמיכה של שנים על ידי גוש ענק שבעצם ההתנהלות והצבעוניות והמוטיבים האנטי אלימים שאני מכיר מקרוב – אי אפשר שלא להזדהות איתם. אני מאחל לאוהדים האלה שיחגגו בסופו של דבר את האליפות בבית דני, גם אם זה נראה מוזר".

צפו בסיפורים המעניינים של 24.8 לאורך השנים
גם כוכב העבר מתנגד לפיינל פור. דורון ג'מצ'י | צילום: חדשות 2

מחאת אוהדי מכבי תל אביב כנגד שיטת הפיינל פור החלה לפני כמה שנים, אך חרם אמיתי הוכרז רק השנה. לטענת הצהובים, לחרם היו אמורים להצטרף אוהדי הפועל ירושלים, אלא שהשחקנים של שרון דרוקר הודחו ברבע גמר על ידי הפועל חולון.

המנהלת: "כל הכרטיסים נמכרו. מי שלא בא? הפסד שלו"

במנהלת הליגה לא מתרגשים מהחרם, ובטוחים שלא רק שהאולם יהיה מלא, אלא שגם אוהדי מכבי יגיעו לנוקיה. "אני מעריך שיהיו 3,000 אוהדי מכבי תל אביב", מסר דובר מנהלת הליגה חגי סגל, "זה קצת פחות מאירועי הפיינל-פור הקודמים, אבל אני מכבד את כל מי שבא ומגיע".

כמה שהוא רוצה פיינל פור. טפירו
אולי דווקא אוהדי אשדוד ימלאו את היציעים? מאיר טפירו | צילום: ספורט 5
סגל הודף את טענות מכבי על לחץ והוזלת מחירים, ובאופן כללי לא מרוצה מהחשיפה שמקבלים מארגני החרם. "מי שלא בא זה הפסד שלו", אומר סגל, "העיקר בעיני זה מי שבא ולא מי שלא מגיע. אנחנו מתחשבים באוהדים, מי שלא רוצה שלא יבוא, מאחל לכולם הנאה מהמשחק איפה שלא יהיו ובהצלחה רבה". 

טענות האוהדים הצהובים על הוזלה מאסיבית של כרטיסים וחלוקת הזמנות נתקלת בתמיהה מסוימת על ידי דובר המנהלת: "מה פתאום. כל הכרטיסים נמכרו. הקהל מביע את תמיכתו בכדורסל. אין בנו פגיעה כלכלית בעקבות החרם הזה. הורדנו את מחירי הכרטיסים כתגובה הטבעית למצב הכלכלי, כאות התחשבות באוהדים שלנו". 

שחקני מכבי תל אביב בעד?

שחקני מכבי תל אביב עצמם הביעו סולידריות עם המחאה של האוהדים. "כולם מבינים שהעניין לא אישי וזה נעשה לטובה", מסביר ללזר, "דיברנו עם אליהו ופניני והם הביעו תמיכה. מכבי הסתדרו בלעדינו במשחקי החוץ, ואין פה כל כוונה לפגוע, אנחנו פשוט מנצלים את זכותנו הלגיטימית למחות – אנחנו לא כפופים לאף אחד".

גם ג'מצ'י בטוח שהשחקנים לא נפגעים מהמחאה. "זה ממש לא פוגע בשחקנים", מסביר מי ששיחק 12 שנים ביד אליהו, "השחקנים מודעים למהלך שנעשה לטובתם. אין כאן פגיעה אישית. מחאת האוהדים מקובלת על ראשי המועדון ומנהליה. האוהדים מחוברים ומעורים בצורה יוצאת דופן עם חלקים גדולים מהשחקנים, האוהדים הם אלה שתמכו ולחצו להחזרתו של ליאור אליהו, והוא תומך במחאה. זה יהיה נכון לדעתי שהשחקנים אחרי הניצחון יבואו להודות לאוהדים שנמצאים בבית דני".

אבנר קופל: "השיטה לא ספורטיבית"

החשוד המיידי מבחינת אוהדי מכבי הוא אבנר קופל, שנתפס בעיניהם כאיש שהחליט לפגוע במכבי על ידי שיטת הפיינל פור. לשיא המתיחות הגיעו הצדדים כאשר אוהדי מכבי תל אביב הפגינו מול ביתו של קופל, והאחרון אף הגיש תלונה במשטרה. "הוא אמר שנכנסו לו לבית אבל זה לא נכון", טוען ללזר, "במצלמות האבטחה רואים שאיש לא נכנס. קופל בעצמו הודה בפנינו שלא פרצו לו לבית, הוא לא משך את תלונתו במשטרה".

בשבוע האחרון קופל הפתיע כאשר התארח בתוכניתו של רון קופמן בערוץ הספורט, והודה ששיטת הפיינל פור לא ספורטיבית ואינה טובה לכדורסל הישראלי.  "אני מצטרף להודאתו של קופל", עוקץ ג'מצ'י, "הוא בעצמו אומר שהפיינל פור לא ספורטיבי. השיטה לא הוגנת כלפי מי שמצליחה במשך שנים להעמיד קבוצה ראויה. קשה לאוהדים לראות איך קבוצה שמנצחת לאורך עונה שלמה יכולה להפסיד אליפות  במשחק. כמו שקופל בעצמו אמר, זה לא ספורטיבי".

מדמיין את גאסול ורוביו בבית מכבי? אבנר קופל (אלן שיבר)
החשוד המיידי? קופל | צילום: ספורט 5

לפי ההערכות, היכל נוקיה יהיה מלא במשחקים שייערכו ביום שלישי וחמישי השבוע, כאשר לא מעט מהצופים יהיו אוהדיה של מכבי תל אביב שלא יצטרפו לחרם. יכול להיות שהאווירה תיפגע, יכול להיות שהאירוע יאבד קצת מיוקרתו – אבל כל זה זניח לעומת שאלת השאלות: האם השיטה תישאר על כנה גם בשנה הבאה או שהמחאה תעשה את שלה?

תגובת מכבי תל אביב לא התקבלה