sportFive1088688 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
קטש. אלון שימש כעוזרו בשנתיים האחרונות (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
קטש. אלון שימש כעוזרו בשנתיים האחרונות (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

ספק גדול אם יונתן אלון, מאמנה הטרי (ויש שיגידו הזמני) של הפועל ירושלים, דמיין שבחודש אפריל הוא יצטרך להשתלט על הקבוצה החבוטה, ועוד להדריך אותה בפעם הראשונה כמאמן ראשי נגד מכבי ת״א, כשהקבוצה בשיא המשבר. אבל כבר כמה שנים שאלון מכין את עצמו ליום הזה, לרגע שהוא יתקדם לאיש שבפרונט, כמאמן ראשי בליגת העל. לכאן הוא כיוון, לזה הוא ייחל, רק שהוא כמובן לא תיאר לעצמו שזה יקרה כמו שזה קורה.

שעה קלה אחרי ההודעה על פיטוריו של דאיניוס אדומייטיס, בירושלים התחילו לעבוד. התחנה הראשונה של אלון, המנכ״ל גיא הראל והמנהל הספורטיבי יותם הלפרין: איצטדיון טדי. האירוע: משחק של קבוצת הכדורגל נגד הפועל ראשל״צ. דווקא בתזמון הזה, הם הכניסו את עצמם לגוב האריות, כשעשרות אוהדים מדברים איתם על ההתפתחות האחרונה. מכולם הם שמעו את אותו המסר: לא היתה לכם ברירה. ניסיתם, התאמצתם, לא רציתם, אבל לבסוף הבנתם שאין מנוס.

ג׳וב ראשון, קילומטרז׳ ארוך
אלון - הידוע יותר בכינויו ״יונצ׳וק״, כינוי שהוא לאט לאט מנסה להיפטר ממנו כדי לאמץ תדמית קצת יותר ״רצינית״ - הוא אחד מאנשי המקצוע שהכי מזוהים עם הפועל ירושלים בשנים האחרונות. הוא בן 39, והחל את דרכו בקבוצה כמאמן במחלקות הנוער של המועדון. את דרכו המקצועית בבוגרים התחיל כעוזר מאמן של עודד קטש בקדנציה הראשונה שלו בירושלים ב-20111, ומאז נדד להפועל חולון, שם עבד עם אלעד חסין בקדנציה הראשונה ועם דן שמיר בקדנציה השנייה, עם הפסקה באמצע במכבי אשדוד תחת מאיר טפירו. בשנתיים וחצי האחרונות שימש כעוזרו של קטש בירושלים.

שמיר. לקח משהו מכל המאמנים שעבד איתם (Getty) (צילום: ספורט 5)
שמיר. לקח משהו מכל המאמנים שעבד איתם (Getty) | צילום: ספורט 5

"זאת אמנם תהיה ההזדמנות הראשונה שלו כמאמן ראשי, אבל יש לו כבר קילומטרז׳ מאוד ארוך״, מסביר חסין, שעבד איתו בחולון ב-2014, ״עבדתי עם יונתן כבר במחלקת הנוער של ירושלים. הוא איש מקצוע מצוין שצבר המון ידע בשנים הרבות שלו כעוזר. הוא מאוד לויאלי למערכות שאליהן הוא נכנס, ואחרי הרבה שנים כעוזר אני מאמין שהוא מוכן ובשל לקחת קבוצה. הסיטואציה הנוכחית לא פשוטה אבל הוא מכיר את השחקנים, הם מכירים אותו, ואני שמח בשבילו על ההזדמנות״.

היסודות של קטש, הטאצ׳ של אלון
מבחינת כדורסל נטו, חסין מאמין שירושלים של אלון תנסה לחזור ליסודות שקטש הניח. ״יונתן לקח משהו מכל המאמנים שהוא עבד איתם, ואלה מאמנים בכירים, בין אם זה דן שמיר או קטש. ההיגיון אומר שהוא ינסה לחזור לשיטה של קטש, גם כי זה מתאים לחומר השחקנים הקיים וגם כי זה מאוד דומה לפילוסופיית המשחק שהוא מאמין בה, אבל בעיקר כי השחקנים מרגישים בנוח עם השיטה הזו״.

במצב שנוצר, אלון יצטרך מצד אחד להביא את הכדורסל שישפר את הקבוצה, אך מצד שני להיכנס לתפקיד שדורש ממנו הרבה יכולות צדדיות שקשורות יותר באופי, מנהיגות וכן, קצת פוליטיקה. ״אתה צריך להיות קצת מהכל״, מנתח חסין, ״אם אתה מביא מישהו שהוא רק אנליסט מעולה ואיש מערכת שעובד מצוין מאחורי הקלעים, זה לא יצליח כי הוא לא יצליח לדבר עם השחקנים ולדרוש מהם. מצד שני, תביא מישהו שהוא רק כריזמה ואישיות, זה אולי יעבוד משחק או שניים אבל בסוף צריך את הכדורסל".

״לגבי יונתן, אני יודע שהשחקנים מאוד מעריכים אותו, יש לו יחסי אנוש טובים מאוד, את הכדורסל בוודאות יש לו, והטיפ הכי טוב שאני יכול לתת לו שהוא יהיה הוא עצמו. לעשות את הדברים בצורה שקטה וצנועה ושלא ינסה להיות מישהו שהוא לא, ואני די בטוח שזה מה שהוא יעשה, הוא לא אדם יהיר או שחצן. הסיטואציה לא פשוטה אבל יש לו את היכולת לנהל את המצב הזה״.

מאור. הפעם זה ייגמר אחרת? (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
מאור. הפעם זה ייגמר אחרת? (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

המטרה: להימנע מתקדים מודי מאור
בירושלים רואים דימיון רב בין העונה הנוכחית לעונת 17/18 הידועה לשמצה. את העונה ההיא התחיל פוטיס קציקאריס, פוטר והוחלף בעוזרו מודי מאור. בירושלים העריכו ועדיין מעריכים מאוד את מאור, אך אמרו בדיעבד שזאת היתה טעות למנות אותו בשלב כל כך התחלתי של הקריירה. מאור הוחלף בקטש כעבור ארבעה חודשים.

שלוש וקצת שנים מאוחר יותר, ירושלים חזרה לאותו הסרט, עם אדומייטיס בתפקיד קציקאריס ואלון בתפקיד מאור, שוב עוזר מאמן שמקודם בלית ברירה לעמדת המאמן הראשי, שוב איש מקצוע מוערך מאוד שמכיר היטב את המערכת ומוכן לעבוד יותר קשה מכולם כדי להצליח.

אלא שיש כמה הבדלים, והם מהותיים: בזמן שמאור נכנס לתפקיד הלחוץ לאחר כחמש שנים בלבד מתחילת דרכו כעוזר, אלון מגיע בשל יותר, אחרי עשר שנים שבהן שימש כעוזר של כמה מהמאמנים הבכירים ביותר בכדורסל הישראלי. בקיץ האחרון, אלון אף לא היה רחוק ממינוי למאמנה של עירוני נס ציונה, ששקלה ברצינות את מועמדותו אך לבסוף בחרה בבראד גרינברג.

הבדל נוסף הוא שכאשר מאור השתלט על הקבוצה ב-2017/18, הוא קיבל חדר הלבשה מפורק וקבוצה עם לא מעט דמויות בעייתיות, והיה ברור שיהיה קשה לגרום לקבוצה לתפקד כפי שהייתה אמורה. לעומת זאת, אלון אומנם מקבל קבוצה עם בעיה קשה בכימיה, אך עם חדר ההלבשה חיובי ונטול "סבוטאזים'". כל השחקנים רוצים בהצלחת הקבוצה, רק לא הצליחו להביא זאת לידי ביטוי. ואולי החזרה של אלון לשיטה של קטש וההכרות עם השחקנים יתנו לו סיכוי לסים את העונה בטעם טוב.

בינתיים, בירושלים מנסים למצוא את החיובי והביעו סיפוק מכך שכרגע יש להם מאמן ראשי שצמח במועדון, והוא מאמן שני שחקנים שאימן עוד במחלקות הנוער - אדם אריאל ועדי כהן סבן. הציפיות לא גבוהות: בירושלים מקווים שההיכרות המוקדמת של אלון עם השחקנים והזיקה לשיטה שתתאים להם יותר יביאו לכל הפחות לייצוב הספינה ולהגעה לפלייאוף עם מומנטום כלשהו. בהודעת המועדון אף השאירו פתח אפשרי לשינוי נוסף על הקווים, כשציינו שאלון הוא המחליף "בשלב זה", אך הכוונה היא לסיים את העונה עם המאמן הצעיר.