sportFive1013417 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

אדי הקאמבק של הכדורסל הישראלי הספיקו להחזיק יומיים בלבד, ואמש (ראשון) החלה סערה חדשה: מכבי תל אביב הבהירה כי תעדיף את היורוליג על חשבון הליגה המקומית, והציתה מחדש את הדיון הבלתי נגמר על האפשרות שתעזוב את הכדורסל הישראלי, לפחות בכל הנוגע בסיום העונה הנוכחית.

בעקבות ההודעה של מכבי ת"א והתגובה הזועמת מחברי הדירקטוריון, דייויד פדרמן, אחד מבעלי הקבוצה, שוחח עם מהדורת הלילה של "חדשות הספורט" וסיפק כמה הרמות להנחתה לבעלי הקבוצות האחרות. "את הכדורסל הישראלי אי אפשר לפתח מול נס ציונה", הוא אמר על הקבוצות הנתמכות על ידי עיריות, ועל הנמסיס מירושלים הוסיף: "אין לה מקום ביורוליג, זו ליגה פרטית ששייכת למכבי ולעוד 11 קבוצות. אנחנו מביאים את מי שאנחנו חושבים שמגיע לו".

האמירות הללו, כצפוי, עוררו תגובות זועמות בקרב כמה וכמה בכירים בעולם הכדורסל - ויש לא מעט אנשים שיגידו שבצדק. "אני חייב להגיד שאני מתבייש בדברים שפדרמן אמר", אמר יניב מזרחי, יו"א נס ציונה, ל"אולפן הלילה" של ערוץ הספורט. "נס ציונה זה מועדון שצמח מאפס לפני 15 שנים. יש לנו קהילה נהדרת עם אלפי ילדים, לבוא ולהגיד שהכדורסל הישראלי לא מתקדם ממשחקים מול נס ציונה - זה לא פחות מבושה וחרפה".

מזרחי לא עצר והתייחס לדילמה של מכבי ת"א בנוגע להתנגשות הצפויה בלוח הזמנים של היורוליג ושל הליגה הישראלית: "הדילמה לא מובנת לי, הליגה הישראלית מבחינתי היא לפני הכל. גם אנחנו שיחקנו בשנתיים האחרונות באירופה, אם מכבי היו מבקשים מהמנהלת להזיז את משחקים - אני מניח שהיו באים לקראתם, כמו תמיד. יש פה מקרה ספציפי שאני לא רואה איך הוא נפתר כי הם צריכים להיות בחו"ל".

בנוסף לדבריו, קבוצתו של מזרחי, נס ציונה, הוציאה הודעה רשמית בנוגע לאמירות של פדרמן: "נס ציונה הוא מועדון ישראלי צעיר וגאה, הצומח בקצב יומיומי. ב-15 שנים בלבד מאז היווסדו, הצליח המועדון לתקוע יתד בליגת העל, להשתתף במסגרת אירופית ולפתח מחלקת נוער של מעל 1,400 ילדים - אחת מהגדולות בארץ. לב ליבו של המועדון הוא בשחקן הישראלי, במאמן הישראלי ובהמשכיות ויציבות במערכת - דברים שעד העונה שעברה מכבי תל אביב לקתה בהם".

"עירוני נס ציונה נותנת במה לשחקנים ישראלים בכל המסגרות בהם היא משתתפת, מאתגרת את מכבי תל אביב בכל משחק בו היא משחקת מולה - ואף גוברת עליה. לשחק עם שישה זרים בליגה ועשרה באירופה, זו לא תמיכה בכדורסל הישראלי. לאיים לעזוב את הליגה או להקים סגל ב׳ עבורה, זו לא תמיכה בכדורסל הישראלי".


"כמו כן, יו״ר המועדון, יניב מזרחי, היה ממובילי המאבק להשבת הליגה הישראלית עוד העונה, ועמל על כך ימים כלילות - למרות עתיד כלכלי בעייתי עבור המועדון בעקבות משבר הקורונה, ולמען הכדורסל בארץ. אנו מצפים ממר פדרמן שיתעסק במועדון שלו, ובמסגרת בה הוא יחליט להשתתף. עירוני נס ציונה לא תוותר על ליגת העל כעל קליפת השום".

הראל. עדיין חושב שצריך להתחשב (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
הראל. עדיין חושב שצריך להתחשב (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

גם גיא הראל, יו"ר הפועל ירושלים, הגיב לדבריו של פדרמן. "מצד אחד הוא אומר שכדי להתקדם פה צריך לשחק מול ריאל מדריד, ומצד שני מכבי ת"א מנעה מקבוצות אחרות את התענוג הזה - צריך להחליט על איזה עץ נובחים", הראל אמר. "הפועל ירושלים מאוד רצתה להיות ביורוליג, זה נכון, ואני עדיין חושב שצריך להתחשב במכבי ת"א ביורוליג, אבל לפסול ליגה שלמה לטובתה זה לא הגיוני".

"אם היה גוף אחד כמו פיב"א, שהיה אומר שהעונה האירופית תסתיים ביולי והעונה הבאה תתחיל בתאריך מסוים, היה לנו יותר קל. אבל היום זו הייתה הפעם הראשונה שניקולה הסביר לנו שהיורוליג תסתיים רק ב-26 ביולי. אין מתי להמשיך את הליגה גם אם רוצים, אם הנושא היה עולה בשישי אני בספק אם היינו מוצאים לו פיתרון".

ומה הלאה? כשנשאל מה הסיכוי שתתקיים ליגה ללא מכבי ת"א, ענה הראל: "אם לא ישחקו כל 12 קבוצות הליגה, הדבר יגרור נזק גדול מאוד. הליגה לא תוכל לאשר דבר כזה לפי מה שאמר לנו אתמול שמואל פרנקל. יכול להיות שיש קצת מצוקה במכבי ת"א ולכן ההתבטאויות שלהם נשמעות כך, אני יכול גם להבין את המצוקה שלהם".