(עודד קרני)
(עודד קרני) | צילום: ספורט 5
דירקטוריון המנהלת. המצב עגום (עודד קרני)
דירקטוריון המנהלת. המצב עגום (עודד קרני) | צילום: ספורט 5

קבוצות ליגת העל בכדורסל עדיין לא יודעות אם ומתי הליגה תחודש, אבל כבר עכשיו נערכות לנזק כלכלי גדול במיוחד. בישיבת המנהלת שבה הוחלט על הפסקת הליגה השתתף גם מנכ״ל משרד הספורט, יוסי שרעבי, שביקש מהדירקטוריון להכין מסמך מסודר בו יפורט סך ההפסדים הכספיים של כל קבוצה.

לאחרונה סיימו במנהלת את מלאכית איסוף החומרים - והתמונה עגומה במיוחד. בממוצע, כל קבוצה דיווחה על הפסד מוערך של כ-3.5 מיליון שקלים. מדובר באובדן הכנסה שבא לידי ביטוי מהפסקת מכירות הכרטיסים, הפסקת התקצוב מהטוטו, עצירת כספי עיריות ועוד.

יש לציין כי הסכומים בהם נקבו הקבוצות הם התרחיש הגרוע ביותר. כלומר, מקרה שבו יצטרכו לשלם לשחקנים את מלוא השכר ולפצות ספונסרים בכל החלק היחסי. לכן, ההערכה היא כי משרד הספורט ינתח את הנתונים בהתאם למצב (בהנחה שהליגה לא תחודש), ויציע פיצוי נמוך יותר מהסכומים שננקבו.

יש להדגיש כי המספרים הללו אינם כוללים את הנתונים שהעבירו מכבי ת״א והפועל ירושלים, שדיווחו על הפסדים גבוהים בהרבה. מנהלת הליגה עצמה דיווחה על הפסד של כ-12 מיליון שקלים. אובדן הכנסה שנובע מהפסקת שידורי הכדורסל, הפסקת התזרים מהטוטו, הפסקת פעילויות מסחריות ועוד. המנהלת דיווחה גם על אובדן הכנסה נוסף של כ-2 מיליון שקלים, כתוצאה מכך שלא ייערך אירוע הפיינל פור.