sportFive1008989
צילום: ספורט 5
זאק במהלך העבודה. לא רוצה להשתמש בחסכונות
זאק במהלך העבודה. לא רוצה להשתמש בחסכונות | צילום: ספורט 5

שחקני כדורסל, וספורטאים בכלל, מוצאים את עצמם בימים אלו בפני מציאות מורכבת: החוזים מקוצצים או מבוטלים, וההכנסה - שהיתה גבוהה בדרך כלל מהממוצע במשק - הפכה לקטנה עד לא קיימת. אבל יש כאלו שבכל זאת מחפשים להשלים הכנסה - סטיב זאק לדוגמה, ששיחק העונה בהפועל באר שבע.

זאק חזר עם פרוץ משבר הקורונה לביתו שבפנסילבניה, ולאחרונה החל לעבוד בענקית המסחר אמזון. "המחסנים שלהם נמצאים במרחק של חמש דקות מהבית שלי", מספר זאק בראיון לאתר ערוץ הספורט. "ראיתי שהם מגייסים עובדים והחלטתי ללכת לשם".

מה אתה עושה בדיוק?
"אני טוען את המשאיות במחסנים, לוקח את החבילות ומעמיס אותן לפני שהן יוצאות למשלוח. יש הרבה מאוד עבודה, דווקא עכשיו, כי אנשים לא הולכים, לחנויות, אלא קונים בעיקר אונליין".

זאק במדי ב
זאק במדי ב"ש. עוד כדורסלנים ילכו בעקבותיו? (מנהלת הליגה) | צילום: ספורט 5

לא מפחיד לצאת מהבית בימי הקורונה?
"לא במקרה הזה. אני מרגיש בטוח ובנוח שם. כולם עם מסיכות ועם כפפות, שומרים על הכללים".

איך בכלל הגעת להחלטה שאתה רוצה או צריך לעבוד?
"קודם כל, המנהלים של הפועל ב"ש אמרו לנו שהם לא יוכלו לשלם לנו בגלל שהליגה מופסקת. אני מכבד אותם מאוד על היושרה, הם לא שיקרו לנו ולא גרמו לנו לחכות לתשובה. במקביל, קניתי בית עם אשתי ונולד לנו ילד. השקעתי הרבה מאוד כסף בדברים אחרים, שאני רוצה ישמש אותי רק כשאפרוש. לכן התחלתי לעבוד".

אמאזון משלמים טוב?
"כן... לא רע. זה אמנם לא כסף של כדורסל, אבל זה כסף שאני צריך".

מצד אחד, זה נראה מתבקש שאדם - גם אם הוא ספורטאי - יחפש אפיק הכנסה אחר ברגע שהחוזה שלו בוטל. אלא שאנחנו ממעטים לשמוע על שחקני כדורסל, ישראלים או זרים, שמצאו עבודה חדשה, ולכן הסיפור של זאק ממש לא מובן מאליו. "אני לא רואה בזה פחיתות כבוד", הוא אומר. "אני פשוט לא רוצה להשתמש בחסכונות שלי עכשיו".

טראמפ.
טראמפ. "אנשים לא הבינו עד כמה המגיפה הזו מסוכנת" (Getty) | צילום: ספורט 5

כמה מוזר המעבר מלהיות שחקן כדורסל לעבודה כזו?
"זה בעיקר גורם לי להעריך פעם נוספת את מה שיש לי. החיים שלנו כשחקני כדורסל פשוטים, אנחנו הולכים לחדר כושר ומשחקים את המשחק שאנחנו אוהבים. אף פעם חשבתי על כדורסל כ"עבודה", ועכשיו אני מרוויח את הכסף שלי ממשרה רגילה, זה גורם לתת לי הרבה כבוד לאנשים שעושים את זה יום יום. אני בר מזל שאני עושה את זה באופן זמני".

אז אין סיכוי שתישאר באמאזון גם אחרי?
"לא, אני יותר מדי אוהב כדורסל בשביל זה".

המצב בארה"ב באופן כללי לא טוב. יש לחץ בקרב הציבור?
"הבעיה היא שאנשים לא הבינו עד כמה המגיפה הזאת מסוכנת, רק עכשיו אולי מתחילים להפנים. אנשים לא נשארים מספיק בבית בכל ארצות הברית ולא שומרים על הבידוד. לצערנו זו התוצאה".

עד שפרצה הקורונה לחיינו, סטיב זאק היה האחד השחקנים היציבים בליגה עם ממוצעים יפים של 11.8 נקודות ו-10.7 ריבאונדים עבור הפועל ב"ש. "נהניתי פה מאוד", הוא אומר. "הליגה פה שוויונית, כל קבוצה יכולה לנצח כל קבוצה. אתה לא יכול "לנוח" באף משחק".

השלמת עם זה שהעונה הזו לא תמשיך?
"אנחנו אמנם לא יודעים עדיין מה קורה, אבל מבינים שהכיוון זה שהליגה לא תחודש ולהתחיל להתכונן לעונה הבאה. קבוצות כבר עושות מהלכים ומתחילות להתכונן לקראתה".

הייתי רוצה לחזור לישראל?
"בהחלט. לא רק בגלל הכדורסל, סוף סוף מצאתי מקום שלא יורד בו שלג".