(עודד קרני)
(עודד קרני) | צילום: ספורט 5
אוחיון לא יתגעגע למכבי (אלן שיבר)
אוחיון לא יתגעגע למכבי (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

הישיבה האחרונה של אנשי מנהלת הליגה עוררה את אחת הסערות הכי גדולות של הכדורסל הישראלי בשנים האחרונות, והגלים ממשיכים להתנפץ בלי מעצור. היום (שני) התראיין בתכנית הרדיו "5 באוויר" הבעלים של הפועל גלבוע/גליל, חיים אוחיון, שתקף את דברי דייויד פדרמן ואת העמדה של הצהובים בנוגע לחזרה של ליגת העל.

"אני מהיום הראשון טוען, עוד לפני ימי הקורונה, שצריך לסיים את הליגה על המגרש", אמר אוחיון. "קבוצות אחרות וגם מכבי חשבו אחרת, הם רצו לשריין את הימים ליורוליג. מה לעשות שעד לרגע זה ביורוליג לא קיבלו החלטה? אז בטח בשישי כשהיו הרבה משתתפים ושמעון ישב ממש לידי ולא נאמרה מילה בנושא, לא היינו אומרים, אלא מתחשבים בזה".

התגובות החריפות כלפי מכבי הגיעו מיד לאחר מכן: "כל הזמן מכבי מאיימת וכל הזמן מסתדרים, זה לא מפתיע אותי. אין פה משהו חדש ואין פה הפתעה. שפעם אחת גם יאיימו וגם יממשו, אם זו עמדתם. ליגה בלי מכבי ת"א? זה כמו שתגיד גלבוע בלי חיים אוחיון. כן, תהיה גלבוע/גליל בלי חיים אוחיון. איך הציבור יקבל את זה? אין ואקום. יום אחד אתה למעלה ויום אחר אתה למטה. היו האימפריות העותמאנית והפרסית - נעלמו. היו טייקונים בעולם - נעלמו. מישהו שואל אותם מי נאבק? אנחנו נילחם על זה שמכבי יהיו, אל תבינו אחרת. כמו שנלחמנו עד היום על כל קבוצה. המאמץ להמשיך לשחק בעת הזו הוא מאמץ גדול".

כשנשאל אם מכבי צריכה לא לשחק ביורוליג, ענה: "זה לא אחד על חשבון השני, תמיד ידענו לשלב. להגיד שאין אוזן קשבת? אחרי שיושבים כל הזמן בין המנהלת לקבוצות? הכעס הוא על האמירות האולטימטיביות שנועדו ליצור דמורליזציה. אני מעריך שמכבי לא רוצה שהליגה תחזור. נלחמנו לחזור כדי בדיוק להגיע לשעה הזו. לא יהיה חוסר איזון. לא תהיה דרך שלא יהיה שוויון הזדמנויות".

הצהובים תחת מתקפה (אלן שיבר)
הצהובים תחת מתקפה (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

בנוגע לעניין השוויוניות בכדורסל הישראלי הוא הוסיף: "עברו 20 שנה ויש פה 6-7 אלופות יחד עם מכבי, יש פה דרמה. מכבי לא לקחה את גביע המדינה ולא גביע ווינר, נכון? וזה היה על המגרש? מצוין! אז בואו נחזור למגרש. כל העולם השתנה, זו חדשנות, זה לא כדורסל של לפני 40 שנה אלא כיום. אלה לא אנשים שנשכבו על הגדר ויהיו בשר תותחים, לא מקובל עליי בכלל. אני משקיע לא פחות מהבעלים של מכבי או ירושלים. תראה כמה בעלים יש להם. יש להם מודל כלכלי".

אוחיון התייחס עוד קצת לעניינים כלכליים: "אני הגעתי ב-2002/3 וקניתי את הקבוצה, בשנה הראשונה שילמתי כדי שישדרו אותי. היום אנחנו מגיעים למספרים מאוד יפים ומשודרים כמעט בכל המשחקים. התקדמנו מאוד. יש עוד מה לשפר. אנחנו עושים כמיטב יכולתנו. לכל הקבוצות יש ספונסרים, כולן משלמות שכר ועומדות בהתחייבויות שלהן".

לגבי הבקשה של מכבי להחזיר את הליגה בספטמבר: "יש לוחות זמנים, מתחילים מתי שנקבע. אין ספטמבר, זה לא שם. ביורוליג עוד לא התקבלה החלטה. בואו נשים את הדברים על דיוקם, אנחנו הולכים להתחיל ב-15 ביוני. ההתארגנות החלה בשישי בצהריים, כל הקבוצות עובדות על דרך לקיים את זה. אין דרך חזרה, הדיון הזה נעשה. לא ספטמבר ולא אוקטובר. שישבו עם פרנקל ויביאו תשובות נכונות מול השאלות ומול זה שיכבדו אותנו. מה עם מה שטוב לליגה בכלל? למדינה? מי מייצג את המאמנים? את השחקנים? את האוהדים?".

"הבאנו בשורה לעם ולכדורסל, אנחנו חוזרים למגרשים ונהיה שם", אוחיון סיכם. "הדברים ברורים, שמכבי ישבו עם המנהלת. תבואו למשחק הראשון. בגלל שזה צורך לאומי, מי שחושב שרק בכדורסל זה ככה - זו טעות. מתחילים לאט לאט, עם מה שיש. המדינה לא תהיה שלמה בלי כדורסל, ספורט, תרבות... איזו מדינה תהיה לנו?".

התגובה של אלופת ישראל לא איחרה להגיע מפיו של רועי גלדסטון, שעלה לשידור בעצמו: "הוא אומר דברים לא פשוטים, אומר שמכבי לא רוצה שהליגה תחזור, שהיא עושה דמורליזציה. הפוך - מכבי לא מאיימת, היא מתריעה. יש זמן לעשות שינויים, בואו נלך קדימה ונמצא פיתרון. אני לא אוהב שמדברים על האימפריה העותמאנית או הפרסית. צריך למצוא תאריכים, אולי אפשר כמו בליגה הספרדית. צריך לשבת ולמצוא. ספטמבר לא ישים מבחינה חוזית ומבחינת תאריכים? למה? התאריכים של היורוליג ידועים וזה ידוע לכולם".

גלדסטון נשאל מה הפיתרון של מכבי: "בואו נכיר בזה שצריך לעבוד ולמצוא פיתרון. אתמול יצאו מהמנהלת באופן ראסמי, שלומי פרי הוציא את המתווה אתמול בסך הכל. אולי אפשר לסיים את זה לפני תאריכי היורוליג, אולי אפשר לפצל. הליגה לא יכולה להסתיים לפני ה-4 ביולי? למה לא? אולי אפשר לעשות משהו עם הסיבוב השלישי, בואו נבטל אותו. נגיד בשישי לא הדגישו את זה מספיק. בישיבות לפני שישי הדברים נידונו, פרנקל אמר שינסה לעזור למכבי ת"א. הליגה שלנו היא הראשונה שחוזרת, יש הרבה מאוד בעיות שצריך לפתור אותן, זו הסיבה".