(צילום: קרני)
(צילום: קרני) | צילום: ספורט 5
אף אחד לא חושב על השחקן הישראלי אומר אמסלם. (לירון מולדובן)
אף אחד לא חושב על השחקן הישראלי אומר אמסלם. (לירון מולדובן) | צילום: ספורט 5

לאחר שענף הכדורגל בישראל קיבל את האישור אתמול (רביעי) ממשרד הבריאות לחזור לפעילות בקרוב, ההחלטה בנוגע לענף הכדור הכתום הגיעה לנקודה מכריעה. בעלי הקבוצות בליגת העל בכדורסל התייחסו לנושא, כשהמנטרה היא ברורה - יש להחזיר את הליגה לפעילות גם כן, בדיוק כמו האחות מהכדורגל. אך לא פחות חשוב, השיח סביב התסכול שנוצר בקרב שחקני הליגה והתחושה שיש חוסר מנהיגות משווע בענף.

הראשון שהתייחס לנושא היה שמעון אמסלם, שמשמש כנציג ארגון השחקנים בכדורסל. אמסלם היה מאוד נחרץ בדעותיו, כשהפנה אצבע מאשימה לנציגי ליגת העל והמנהלת: "בכדורסל יש בעיה של מנהיגות. אף אחד לא עמד בקדמת הבמה ואמר: אנחנו רוצים לשחק".

אמסלם הדגיש את התסכול שלו מהמצב וטען שמי שיפגע בסוף, גם ביום שהליגה תחזור זה השחקן הישראלי: "למה השחקנים שלנו יושבים בבית ורואים את הכדורגל חוזר ואומרים לעצמם שאף אחד לא חושב עליהם. אף אחד לא פונה אליהם".

חומסקי. הסכים עם אמסלם (אלן שיבר)
חומסקי. הסכים עם אמסלם (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

אייל חומסקי, בעליה של הפועל ירושלים, הסכים עם דבריו של אמסלם ואמר: "הכעס של השחקנים צודק. זה שלא דיברו עם איתם זו טעות". אבל בכל הנוגע למנהיגות חומסקי חולק על דבריו של אמסלם: "עמדתי בכל במה וצעקתי להחזיר את הכדורסל. אבל יש לנו פרוצדורה יותר מורכבת מהכדורגל, לאור השחקנים הזרים".

אמסלם הפציר בכך שאין שום סיבה שהשחקנים הזרים יהוו לשון המאזניים לחזרת הליגה, ושגם אימרה זו פוגעת בשחקנים הישראלים. בעליה של הפועל חולון, איתן לנציאנו, כינה את הדברים של אמסלם כ"סיפורי סבתא" והוסיף שאינו מבין את הטענות: "אפשר לשאול את שחקני הכדורגל, האם היו מוכנים לשחק עם הנוער כדי שהענף יחזור. אני לא בטוח".

בתוך כך, למרות הטענות של אמסלם על כך שטרם הוגש מתווה לשולחנו של פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ''ל משרד הבריאות אמר שכן קיים כזה, אבל הודיע שיעבור על המסמך היום (חמישי). כמו כן, גרוטו דיבר על כך שייתכן פיתרון לחזרת השחקנים הזרים ובנושא הזה אפשר יחסית להיות רגועים.

במקביל, ארגון השחקנים דוחף לחזרת הליגה הלאומית לפעילות באופן מיידי. "בהמשך לסיכום על החזרת ליגת העל לפעילות שהושג היום, דורש ארגון השחקנים כי הליגה הלאומית תחודש לאלתר ותוכרע על במגרשי הכדורסל", נכתב בהודעה הרשמית.

"הליגה הלאומית חייבת לחזור, ואנחנו נעשה הכל כדי שתחזור", אמר ניר אלון, יו"ר ארגון השחקנים. "השחקנים לא יוותרו על הכרעה ספורטיבית, כזו שתושג על הפרקט. לא הגיוני ולא מקובל עלינו שכל שחקני הכדורסל בישראל, מילדים ועד בוגרים, יחזרו לפעילות - ואילו שחקני הליגה הלאומית יוחרגו מכך. כמו שנאבקנו והחזרנו את ליגת העל לפעילות, כך נפעל גם לגבי הליגה הלאומית".

עמית ביר-כץ ואלעד הופמן, נציגי השחקנים, הוסיפו: ״אם ליגת העל חוזרת, אנחנו לא רואים סיבה שהליגה הלאומית לא תחודש. השתיים תלויות אחת בשנייה. מדינת ישראל יוצאת מהסגר והמשק חוזר לפעילות, ליגת העל חוזרת לפעילות - ומכאן ברור שגם הליגה הלאומית צריכה לחזור לפעילות. ההכרעה צריכה להיות רק על הפרקט ולהיקבע רק על ידי השחקנים״.