(עודד קרני)
(עודד קרני) | צילום: ספורט 5
sportFive1010541
צילום: ספורט 5

עדיין לא ברור מתי תחודש עונת הכדורסל בישראל, אבל המאבקים בכל הנוגע לחוקים שאמורים לחול בעונה הבאה - נמשכים. הערב (רביעי) הוגשה לבית המשפט המחוזי תביעה בשם 14 שחקנים מתאזרחים כנגד מנהלת הליגה, ארגון השחקנים ואיגוד הכדורסל.

ה-14 הם פרד בורדיון, טראוויס ווריק, טי ג'יי קליין, ריצ'ארד האוול, טרנס ווטסון, ספנסר וייס, ג'וש פרוינד, פיליפ הרץ, חנן קולמן, סטו דגלאס, קלארק רוזנברג, ג'ייק פבמרטון, דייויד כהן וג'וג'ו פאלאס. עיקר הבעיה של המתאזרחים היא החוק החדש, לפיו קבוצות ישלמו סכום של 200 אלף ש"ח על מתאזרח שנמצא בישראל פחות מ-4 שנים, מה שיהפוך את החתמתם לעסק כמעט בלתי אפשרי.

"למרבה הצער והאכזבה, עושה רושם כי קברניטי ליגת העל בכדורסל, יחד עם ארגון השחקנים, אינם רואים עין בעין את החוקים ואת ערכיה הבסיסיים של מדינת ישראל", נכתב בפתיחת כתב התביעה. "ההחלטה של מנהלת הליגה וארגון השחקנים היא מקוממת, בלתי נתפשת ובלתי מתקבלת ויוצרת מעמד חדש של כדורסלנים, אזרחי מדינת ישראל, שהינם עולים חדשים".

המכתב נמשך בלשון תקיפה מאוד: "מנהלת הליגה בחרה לאמץ הגדרות חוקיות משלה, בעזרתם יצרה בידול מכוון בין השחקנים הישראלים, כשהיא רומסת בין היתר חוק יסוד כמו חופש העיסוק. מנהלת הליגה וארגון השחקנים בוחרים במודע להבדיל בין דם יהודי של אחד לשני על יצירת מעמד של ישראלי סוג ב' (ובשמו הרשמי - 'אזרח ישראלי חדש'), תוך קביעת הגבלות דרקוניות לקבוצות ליגת העל המעוניינות בשירותיהם".

התביעה עצמה נפרשת על פי 23 עמודים וכוללת בתוכה למעלה מ-200 סעיפים - כאשר השורה התחתונה ברורה: המתאזרחים רוצים לקבל תנאים שווים לשחקנים המקומיים, או למתאזרחים ה"וותיקים", על פי החוקים החדשים. "התנהלות המנהלת וארגון השחקנים כלפי המתאזרחים ובידולם בהסכם אינה עניינית, לא שוויונית, מפלה, חסרת תום לב, בלתי סבירה, פסולה ומנוגדת לדין. אין לתת יד להעדפת אחד ופגיעה באחר ללא כל שיקול רלוונטי אשר מצדיק את האבחנה השרירותית והפסולה".

תגובת המנהלת תובא לכשתתקבל.