(אלן שיבר)
(אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
הליגה תחזור לפעילות? (מנהלת הליגה)
הליגה תחזור לפעילות? (מנהלת הליגה) | צילום: ספורט 5

מנהלת ליגת העל שלחה היום (ראשון) אל משרד הבריאות תכנית מפורטת שמטרתה להביא להמשכה ולסיומה הספורטיבי של עונת 2019/20. על פי הודעת המנהלת: "בשל לוח המשחקים הצפוף, תכנית זו צריכה לקבל אישור עד 1 במאי כדי שתוכל להתממש על כל פרטיה".

לערוץ הספורט נודע כי התכנית כוללת לוח זמנים מפורט שמכיל בתוכו מועד חזרת שחקנים זרים לישראל וכניסתם לבידוד, מועד חזרה לאימונים קבוצתיים וכן השלמה של כל המשחקים שתוכננו עד סיום העונה - המחזור האחרון של הסיבוב השני, הסיבוב השלישי במלואו ומשחקי הפלייאוף, כמובן. פרטי התכנית המלאים בהמשך הכתבה.

על אף הגשת התכנית, ראשי קבוצות ליגת העל נותרו סקפטיים במיוחד בנוגע לחידוש עונת המשחקים הנוכחית. אחד מראשי הקבוצות אמר לאתר ערוץ הספורט: "מדובר בחלום שלצערנו לא יתגשם. יש עשרות פרטים לוגיסטיים והמון אישורים ודברים שצריכים לקרות כדי שהדבר הזה ייצא אל הפועל, והתכנית עצמה אינה כוללת אפשרות ממשית ביותר שחלק גדול מהקבוצות בכלל לא יוכלו לעמוד כלכלית בחידוש הליגה".

בידוד של שבועיים ומשחקים בשני אולמות. התכנית תצליח? (מנהלת הליגה)
בידוד של שבועיים ומשחקים בשני אולמות. התכנית תצליח? (מנהלת הליגה) | צילום: ספורט 5

במסגרת התכנית, שפרטיה הגיעו לידי ערוץ הספורט, נמנו שבעה צעדים להחזרת ליגת העל לפעילות:
1- החזרת הזרים לישראל.
2- הכנסת כל השחקנים והצוותים לבידוד של שבועיים.
3- פתיחת אולמות הכדורסל וביצוע עבודות חיטוי בהם.
4- שלושה שבועות של אימונים בתום 14 ימי הבידוד.
5- בידוד סביבת המשחק - על כל נותני השירותים והעובדים שסובבים את המשחקים (שופטים, אנשי מזכירות, סטטיסטיקאים, עובדי אולם וכו').
6- קיום בדיקות קורונה לכל השחקנים ואנשי הצוות (כ-500 איש). אם יימצא אדם חולה, הוא לא יוכל לקחת חלק בליגה.
7- המשחקים עצמם: יתקיימו בשני אולמות שיעברו חיטוי על פי הנחיית משרד הבריאות. לא תורשה כניסת קהל למשחקים, שישודרו בטלוויזיה. בסך הכל המנהלת מעריכה את השלמת החזרה לפעילות ב-11 שבועות.

שיטת המשחקים: על פי התכנית, במנהלת מתכוונים להשלים את המחזור האחרון של הסיבוב השני (שישה משחקים), לקיים את הסיבוב השלישי בשיטת בית עליון ותחתון (30 משחקים), לקיים סדרת רבע גמר של הטובה משלושה משחקים (8-12 משחקים) ופיינל פור (שלושה משחקים). סך הכל יושלמו בין 47-51 משחקים, ובסופו של דבר יגיעו להכרעה ספורטיבית.

במנהלת מסבירים כי יהיה ניתן להלשים את המשחקים בתוך חמישה שבועות מרגע סיום שבעת השלבים של התכנית, כאשר כל קבוצה תשחק שני משחקים בשבוע. בכל יום ישוחקו שלושה משחקים בשעות 15:00, 17:30 ו-20:00. הקבוצה המנצחת בסיום הפיינל פור תוכרז כאלופה.

בפן הכלכלי מוסבר בתכנית כי עלות החזרה לפעילות מבחינת המנהלת היא לפחות 3 מיליון ש"ח בפן התפעולי. בנוסף, לכל קבוצה ישנן הוצאות רבות של מיליוני שקלים כולל שכר שחקנים וצוות ואובדן הכנסה גבוה במיוחד מעצם העובדה שאין קהל. בתכנית מצוין כי ללא התחייבות כלכלית מלאה מצד נותן החסות הראשי (טוטו-ווינר) והגוף המשדר, לא תהיה היתכנות להחזרת הליגה.