(Getty Images)
(Getty Images) | צילום: ספורט 5
פרנקל. נזק כלכלי כבד (אלן שיבר)
פרנקל. נזק כלכלי כבד (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, אמרה אתמול (שני) במסיבת העיתונאים שהכדורסל יחזור בסוף החודש. אלא שבחלוף דקות בודדות, התברר שהיא טעתה - והכוונה הייתה בכלל לכדורגל. על הכדורסל - למרות שציינה את שם הענף באופן מפורש - היא כלל לא דיברה.

ויש לזה סיבה: נכון לעכשיו, המכשולים שעומדים בפני חידוש עונת הכדורסל הם גבוהים ורבים מכפי שעומדים בפני הכדורגל. צריך לציין באופן מפורש: הרצון של כל הגורמים - שחקנים, קבוצות, מנהלת - קיים. הבעיה היא שהתנאים, כרגע, רחוקים מלהיות אידיאליים ולא ממש מאפשרים את זה. ואלה המכשולים.

כספים מהממשלה והטוטו
הקבוצות מצאו את עצמן במשבר כלכלי גדול מאוד - אובדן הכנסות מהטוטו, מגוף השידור, מספונסרים, מכרטיסים וכו'. הבור של המנהלת הוא בסדר גדול של 14 מיליון שקלים (טוטו וזכויות שידור), כאשר לכל קבוצה יש בנוסף את הנזקים שלה, למרות שהשחקנים יצאו לחל"ת.

ה"אם" בסוגיית הכספים הוא ככל הנראה המשמעותי מכל: ללא תמיכה מספקת ממשרדי הספורט והאוצר, שתיתן לקבוצות את האפשרות להשאיר את הראש מעל המים, אין שום סיכוי לחזור לאולמות הכדורסל העונה, כשיש קבוצות שחוששות אפילו לגבי העונה הבאה. בנוסף, קבוצות הנשענות על כספי עירייה - מקבלות כתף קרה מחלק מהעיריות בנוגע לכספים שמגיעים להם וככל הנראה, כבר לא יקבלו אותם.

פלדין, בריימו ופוסטר. חזרת הזרים תהווה מכשול? ()
פלדין, בריימו ופוסטר. חזרת הזרים תהווה מכשול? () | צילום: ספורט 5

הגעת הזרים
בניגוד לכדורגל, הזרים והמתאזרחים מהווים נתח גדול יותר מהסגל ומקבלים את הנתח המשמעותי ביותר של דקות המשחק - בלעדיהם, עם כל הכבוד, זה לא ריאלי לחדש את העונה. כרגע, קודם כל קיימת בעיה פרוצדוראלית: המדינה לא מתירה כניסה של זרים לישראל, פרט להחרגות. יתרה מזאת, כלל לא ברור האם הזרים שנמצאים בארצות הברית יורשו לעזוב את מדינתם ולהגיע לכאן.

על פי המתווה שהוצג, הזרים אמורים לחזור לישראל ב-17 במאי, אבל נכון לעכשיו, 12 ימים לפני התאריך הנקוב - אין שום חותמת/אישור שמתיר להם לעשות כן. מכשול נוסף קשור בדברים טכניים, דוגמת דירות של שחקנים זרים, שכבר הושכרו או הוחזרו לבעליהן. אם השחקנים יחזרו, המועדונים יצטרכו למצוא פתרונות גם לשיכונם.

חוסר סנכרון מול אירופה
חלק מהליגות הבכירות ביבשת בוטלו, והמשמעות הישירה היא שקבוצות כבר החלו להתכונן לעונה הבאה. לצורך ההדגמה, קבוצות צרפתיות או ליטאיות - שם הליגה הסתיימה - יכולות להחתים שחקנים כבר עכשיו. לפיכך, למה ששחקן (זר או ישראלי), שיסכם על חוזה מכובד בקבוצה אירופית לעונה הבאה, יסכן במידה מסוימת את החוזה הבא שלו אם ישלים את העונה בישראל?

חוזים
נניח שנמצא פתרון והתקבל האישור לחזרת הזרים לישראל. בעיה נוספת שעלולה להתעורר, היא העובדה שהחוזים של רוב השחקנים מסתיימים במהלך יוני - כאשר על פי המתווה, הליגה תסתיים, אם וכאשר, באמצע יולי. פיב"א כבר הודיעה כי מבחינתה, היא מאפשרת לשחקנים לבחור האם להמשיך בקבוצות למרות שחוזהם פג. בנוסף, יש קבוצות שהגיעו להבנות עם השחקנים הזרים שלהם על הסדר מסוים של התרת החוזה לעונה. כעת, איך יחזרו אותם זרים שאין להם חוזה?

ווילבקין. מכבי תעדיף את היורוליג? (אלן שיבר)
ווילבקין. מכבי תעדיף את היורוליג? (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

חוסר שיווניות
העניין הנ"ל מוביל לסיטואציה אחרת: ייתכן ששחקנים לא יוכלו/לא ירצו לחזור לכאן לטובת סיום העונה. קבוצתם, באופן טבעי, תחדש את המשחקים בעמדת נחיתות. השאלה שנשאלת כפועל יוצא, היא האם קבוצות יוכלו להחתים שחקנים אחרים במקומם? ואם כן, מתי? את התשובות הללו מישהו יצטרך לספק, גם כן כתנאי לחזרה לפרקט.

אשדוד ושאלה הירידה
בהמשך לסעיף הקודם - היה והיורדות לא הוקפאו, הקבוצה של בראד גרינברג היא אחת המועמדות המובילות לירידה. אם מי מהשחקנים הזרים/מתאזרחים שלה לא יגיע - זה יחרוץ ככל הנראה את דינה. אם תתקבל החלטה על הקפאת היורדות, אז בעצם - לאחר שאיבדה סיכוי לעלות לפלייאוף - על מה נותר לה לשחק?

בעיית מכבי תל אביב
האלופה תמצא את עצמה בסיטואציה בעייתית אם הליגה תחזור במקביל ליורוליג. על פי התכנית של המפעל הבכיר באירופה, הקבוצות יצטרכו להיות בבידוד בעיר שבה יתקיימו המשחקים - בתאריכים שחופפים לתאריכים שבהם אמורה להתחדש הליגה. אגב, גם אם היורוליג לא תחזור ורק הליגה תשוב, הרי שהצהובים גם כן ימצאו את עצמם בבעיה, דווקא במישור הכלכלי: החוזים של חלק מהשחקנים (שנמצאים כרגע בחל"ת) יקרים מאוד - ולאו דווקא יהיה "משתלם" להחזיר אותם רק למסגרת אחת.

העונה הבאה
חזרה של הליגה תפגע בהכנות לפתיחת 2020/21 - לא רק בנוגע להכנות לבניית הסגל שכבר התייחסנו אליהן, אלא מעבר לכך. כרגע הרצון הוא לפתוח את העונה הבאה מוקדם ככל הניתן, כדי לקיים כמה שיותר משחקים שיפצו על אלו שלא התקיימו העונה, בעיקר לטובת הכנסות מהטוטו. השלמת העונה הזו תקשה על הרעיון לפתוח את העונה הבאה מוקדם.

הידבקות פוטנציאלית
בהנחה שמשרד הבריאות אכן ייתן את כל האישורים, אין אף גוף או גורם שנותן כרגע מענה לשאלה החשובה מכל: מה יקרה אם אחד השחקנים/אנשי צוות/שופטים יימצא חיובי לקורונה? איך זה ישפיע על לוח המשחקים והאם הקבוצה כולה תצטרך בידוד?