sportFive1013405 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
"לא מפתחים את הכדורסל ממשחקים מול נס ציונה" (דני מרון) | צילום: ספורט 5

לעיתים נדמה שקבוצות ליגת העל ומכבי תל אביב הם שני גופים נפרדים לחלוטין ומשבר הקורונה, מתברר, הגביר את התחושה הזו. ההכרזה של הצהובים שיתנערו מהזירה המקומית במידה שהיורוליג תחזור הוביל למתקפה קשה מצד הקבוצות בישראל ובעיקר מצד הפועל ירושלים, מה שגרם לבעלים דייויד פדרמן להגיב בצורה יוצאת דופן במהדורת חדשות הספורט.

"אם יש דבר שקשה לי מאוד לשמוע ולסבול, זה כאשר לא מדברים אמת", פתח פדרמן. "ניקולה בעדינות אמר שכולם מתממים ולא מדברים אמת בלשון המעטה, וכתוצאה מכך מטעים את השרה רגב. הכל כתוב, ואם יש צורך להראות את זה אין לנו בעיה. מכבי והקבוצות מיוון הצביעו נגד חידוש היורוליג השנה, אבל אנחנו מחויבים, גם חוזית ומשפטית, וגם מבחינה ספורטיבית ומסחרית. כל מה שאמרתי פה דווח וכולם ידעו את זה. ביום שישי המפורסם, נשאל 'מה קורה לגבי היורוליג?', והתשובה הייתה שכשנגיע לגשר נחצה אותו. אין מצב שמישהו יכול להגיד שלא ידע את זה".

הבעלים המשיך והתייחס להאשמות ירושלים: "אני בצורה עדינה אמרתי שלא כולם מדברים אמת. מבחינתי זה לא חשוב כרגע אם בישיבה שמעון בחר להעלות או לא להעלות את הנושא. כולם ידעו את זה. מכבי התייעצה עם קבוצות ליגה ישראליות שהשתתפו בדיון לגבי נושא היורוליג ושאלה את דעתן, כולל נושאי הדגל שמטיפים לנו מוסר עכשיו. אני לא נוהג למסור דברים שנאמרים בצורה פרטית כפי שנאמר, אבל אם נצטרך לפרט, נפרט".

"להגיד שזה חדש ושמעון לא אמר את זה - פשוט שטויות. הנקודה העיקרית היא שאנחנו ישראלים והבאנו הרבה כבוד, הוצאנו את החיים שלנו על מכבי ומדינת ישראל, ונקלענו למצב הזה. אני לא יודע אם היורוליג תתחדש או לא, שמעון ביקש לדחות בשבוע-10 ימים כדי שיהיו לנו תשובות".

"שהפועל ת"א תזכה באליפות" (מנהלת) | צילום: ספורט 5

"אני מציע שחומסקי, שפעם הייתי קורא לו ידידי אבל הוא לא רוצה לדבר איתי הרבה זמן, לא יטיף לנו מוסר כי הוא יודע בדיוק על מה אני מדבר", המשיך. "אני מאחל לעוד 4-5 ישראליות לשחק באירופה ולהביא הרבה כבוד לישראל. מי שחושב שאפשר לפתח כדורסל מול נס ציונה או כל הכבוד קבוצות שנתמכות על ידי עיריות, אז צריך להבין שלא ככה מפתחים כדורסל, אלא על ידי השתתפות באירופה מול קבוצה כמו ריאל מדריד, ברצלונה ואולי מול רמה יותר נמוכה".

"אם יש רצון טוב ורוצים לשבת ולמצוא פתרונות אפשר לשבת ולנסות למצוא פתרונות. הבעיה שקבוצות קטנות שאין להן עתיד להתפתח במדינת ישראל.... אולי אחת כמו ירושלים שמחפשת להגיע לאיזה מקום... אני מאחל להם בכל ליבי הצלחה. היורוליג זו ליגה פרטית ששייכת למכבי ועוד 11 קבוצות, ואנחנו מביאים את מי שאנחנו חושבים שמגיע לו. למכבי ת"א עם ההיסטוריה שלה ומה שהביאה צריכה להיות שם. יכול להיות שעוד 10 שנים ירושלים תהיה שם, כרגע זה המצב. אם תדבר עם ברצלונה, אז הם לא מבינים למה צריך להביא שתי קבוצות מישראל".

"זה לא תלוי רק במכבי, יש שם 11 קבוצות שהן בעלות מניות בחברה הפרטית הזו ומובלים ע"י הנהלת היורוליג שממליצה. היא יכולה להמליץ לנסות לפתח את השוק האנגלי, ונניח שיגדילו את הליגה יעדיפו שם עוד קבוצה מאשר מישראל כי הם רואים את הפוטנציאל וכמה משלמים לזכויות שידור שם".

"אני מבין שרוצים לעשות מאמץ עילאי להביא את היורוליג לסיום העונה. היו כאלו שאמרו לי לנסות להביא את זה לת"א ואני לא רציתי, כי יגידו שאני מביא את זה נגד הליגה הישראלית. אם מישהו רוצה לתת פיתרון שיתכבדו האנשים וישבו עם רצון טוב. אנחנו חתומים על חוזה משפטי עם היורוליג, אין מצב שאנחנו יכולים לא להיות שם ולא להישמע למה שהחליטו שאר השותפים. אם יחליטו לשחק בשבועיים האלו בוודאות נשחק שם, זה לא אומר שאנחנו לא רואים בליגה הישראלית את הלחם והחמאה, היא חשובה לנו אבל אין שם אופק".

"מכבי רוצה לשחק בליגה. ניקולה אמר שאנחנו מחזיקים ביד ניירת של פרופסורים שהופצה אלינו שאומרת שמציעים לשחקני היורוליג לא להסכים לשחק כדורסל מקצועני לפני שיעברו שישה שבועות של אימון, כי אם יעשו זאת הם יפצעו ולא יוכלו לשחק בשנה הבאה. אז לעשות לו"ז כמו שעשו פה זה אולי מתאים לשחקנים של 100 אלף דולר שבין ככה לא משנה להם".

הבעלים סיכם: "אני חושב שבמצב של מדינת ישראל, יש דברים חשובים יותר מפיצוי קבוצות הכדורסל על האסון שעברו בשבועות האלו. מה שחשוב זו העונה הבאה, בלי קהל ביציעים זה לא כדורסל. אפשר להמתין 10 ימים ואולי הוויכוח הזה לא יהיה. המחויבות שלנו לאירופה לא פחות חשובה מהמחויבות לליגה הישראלית. אני לא מבקש שיחכו לנו, אני אומר שאם הן יכולות להסתדר בלעדינו בשבועיים האלו שימשיכו בלעדינו, שהפועל ת"א או הפועל ירושלים יקחו אליפות".