sportFive1011347
צילום: ספורט 5
משפחתו של אלון בקל ז
משפחתו של אלון בקל ז"ל | צילום: ספורט 5

לאורך השנים הפועל ירושלים חרטה על דגלה את המושג - האהבה תנצח. מנכ"ל המועדון, גיא הראל והמנהל הספורטיבי, יותם הלפרין, התראיינו היום (שני) ל'מגרש פתוח' ונתנו תוקף למושג הזה, כשסיפרו על הקשר של המועדון למשפחת השכול.

"הכרתי את אמיר הרשנזון ז"ל דרך הפועל", סיפר הראל על לוחם הצנחנים שנהרג בפיגוע מטעני תופת בבית -ליד בשנת 1995, "הוא היה מראשוני המנהיגים של יציעי העידוד מאחורי הסל במלחה, הכרנו מצוין. הוא היה הראשון שחיבר את המועדון למשפחת השכול. יחד עם דני קליין (היו"ר לשעבר), כל המועדון התחבר מאוד למשפחה, לרוני, מירי, אלעד והבנות. ערכנו טקס מרגש מאוד במלחה, עם דברים שנכנסו ללב ממה שרוני אמר לפני המשחק - זה יצר חיבור מאוד חזק בנינו. לצערנו הגדול החיבור נוצר במקרים נוספים לאורך השנים".

כמו כן, אחיו אמיר ז"ל, אלעד, לקח את המקרה מאוד קשה ושם קץ לחייו אחרי שאיבד חבר נוסף לנשק. "אייל חומסקי (מבעלי המועדון) הוא אדם מאוד רגשי בכל תחום בחיים, ובטח שבמקרה כזה שקשור לאהבה שלו - הפועל ירושלים. אחרי שזכינו באליפות הראשונה לקחנו את הצלחת ונסענו לקבר של אמיר בהר הרצל, אייל תכנן את זה מבוקר המשחק. לאחר מכן עברנו בכניסה לשער הגיא, שם חצוב אריה בסלע והגשמנו את החלום של אחיו אלעד. הוא רצה לשים ציור של כדורסל על האריה עם הכיתוב 'יאללה הפועל'. באותו הלילה חבריו שמו שם כדור כדורסל וכתבו 'זה בשביל אלעד'. זה קורע את הלב, אבל זה דבר עוצמתי שמחובר ל-DNA שלנו כמועדון".

מקרה נוסף שמקשר את הפועל י-ם לשכול הוא סיפורו של ליאל גדעוני ז"ל. לוחם ספלס"ר צנחנים שנהרג במבצע צוק איתן. "יש את עמותת 'חסדי ליאל', שפועלת מאז נפילתו. מגייסים שם כסף לתמיכה בנזקקים כדי להמשיך להנציח את זכרו. אני יודע מבפנים שזה דבר שנותן לחברים של ליאל המון משמעות ועושה טוב להמון אנשים. לכבוד פסח נתנו מענק לעודד קטש ולשחקנים והם ביקשו שנתרום אותו לעמותה הזו כחלק מהחיבור שלנו".

"לפני שהגעתי להפועל ירושלים הסתכלתי על זה כסיסמאות: האהבה תנצח, וכל העניין שהמועדון נע ומנסה להגיע לכל המשפחות השכולות, שעברו טרגדיות", אמר המנהל הספורטיבי ושחקן העבר של י-ם, יותם הלפרין, "והסיפור הראשון שהכרתי הוא על משפחת גדעוני. גיא לקח אותי לשבעה בשכונת קטמון וישבתי מול משפחה שהילד שלה לא הספיק ליהנות מהמנוי שקנו לו לארנה כמתנת שחרור. הבטחתי לגיא איך שיצאנו משם שאנחנו לוקחים תואר ולא איכפת לי איזה. רציתי לזכות ולעשות משהו עם המשפחה הזו, היא חלק מאוד גדול מהמועדון".

כמו כן, האירוע הטרי מבין השלושה זה של אלון בקל ז"ל, שנרצח בפאב 'הסמטה' ברחוב דיזינגוף בתל אביב לפני ארבע שנים. "זה סיפור טראגי שחווינו כמדינה", אמר הלפרין, "אלון היה מהאוהדים השרופים ביותר של הפועל ירושלים. אחרי האליפות הראשונה צעקו לי מהיציע לעלות לקהל. עליתי ופתאום מצאתי מצטלם עם אלון ומישהו שלח לי את התמונה שלנו חוגגים יחד. מאז המשפחה הזו היא חלק מהמועדון. הלוואי והיינו מכירים אותם רק כאוהדים ולא כחלק מטרגדיה, אבל אנחנו נלך איתם יד ביד לכל מקום".

"אני אפילו לא יכול לדמיין מה עובר עכשיו על המשפחות האלו", אמר הראל על העובדה שאי אפשר ללכת לבתי העלמין בשל הקורונה, "זה הרבה יותר מלעלות לקבר, תמיד היינו הולכים למשפחת גדעוני ושומעים סיפורים מהמשפחה והחברים. ראיתי כמה זה חשוב להם והיום גם זה לא יכול לקרות. הלב שלנו תמיד איתם, אבל בעוד הזה על אף כמה וכמה. זה כואב, אנחנו מחבקים מפה אותם ואת שאר בני משפחות הנופלים".