sportFive1008144
צילום: ספורט 5
ג'מצ'י בימיו הגדולים (איגוד הכדורסל)
ג'מצ'י בימיו הגדולים (איגוד הכדורסל) | צילום: ספורט 5

בתקופות כאלה שאין ספורט פעיל, כיף להיזכר בסיפורים מהעבר שהשפיעו על מה שאנחנו מכירים מהספורט כיום. כך עשה דורון ג'מצ'י בראיון לתכנית הרדיו "5 באוויר". סמנכ"ל השיווק של מכבי תל אביב, ואחד משחקני העבר הגדולים ביותר שלבשו צהוב, תיאר בעצם את תחילת הקריירה שלו ואת האירוע שהוביל לכך שהוא יעבור לקבוצה מיד אליהו.

"גדלתי במכבי רמת גן, לימים היה לי חוזה שנחתם, אבל היה להם קשה לממש אותו", הוא אמר. "ישבנו בארוחת שישי אני ואשתי והטלפון צלצל. מוני פנאן היה על הקו, חמותי הציגה אותו - 'זה ההוא ממכבי, האוהד, עם הזקן'. מוני אמר לי 'אתה זוכר אותי נכון? אני עוד כחצי שעה עובר ברכבת ואני רוצה לפגוש אותך'. אמרתי לו שכן, אני אבוא לפגוש אותו".

"אמרו לי 'מה אתה דפוק? תלך לפגוש אותו? אז מה אם צלצלו אליך?'. אמרתי 'מה יכול להיות? אני אכנס לאוטו, ואם אני אראה פנים לא מוכרות, אני אמשיך לנסוע. זה היה באמת הוא במכונית, מהחלון אמר לי לנסוע אחריו, הגענו למקום בת"א שם חיכה שמלוק ואריה ברנוביץ', ונכנסו לפגישה. שמלוק בדרכו הייחודית זרק לי לתוך הפרצוף - 'אתה רוצה לבוא למכבי?'. ככה התגלגלו הדברים".

על הסל משלושת רבעי מגרש הוא סיפר: "שיחקתי בעונה ההיא ברמת גן והשכר עבר להיות משולם ע"י מכבי. למעשה הייתי שחקן של רמת גן שמשחק מול מכבי ת"א, שמשלמת לו את השכר, והוא קולע את הסל הזה נגדה. בסוף המשחק הגיע הגזבר של מכבי, אריה ברנוביץ', ואמר לי לשכוח מהמשכורת הבאה. מה אתה לא מתבייש? אמרתי לו, 'אתה יודע מה אני אשכח מהמשכורת'".

ספרופולוס, נהנה בישראל (אלן שיבר)
ספרופולוס, נהנה בישראל (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

ג'מצ'י דיבר גם על המצב שנוצר כיום, ונשאל אם הוא חושב שהיורוליג יחזור: "אני רוצה להאמין שכן, אנחנו ממתינים לראות מה היורוליג רוצה לעשות, המצב מאוד מורכב. אין מדינה שלא חווה את המשבר הזה, אבל כולנו עדיין תקווה, לא רוצה להגיד שאנחנו מתוסכלים. הייתה כאן עונה מאוד מעניינת ופורה. האוהדים הגיעו וראו משחקים מרגשים והצגות, וגם מכבי ראתה עונה באמת יוצאת מגדר הרגיל. אבל הכל כרגע מתגמד, אנשים מסוגרים לתקופה ארוכה ומשתדלים לראות את הטוב. חלק מהשחקנים האמריקאים נמצאים בחו"ל, יאניס המאמן מסוגר פה בארץ בביתו. אבדיה התגייס לצבא, ויש עוד כמה ישראלים שנמצאים כאן בארץ".

אם תוך חודש וחצי חוזרים לעניינים, איך הם חוזרים מקצועית? איך מחברים את הקבוצה עוד פעם?
"זה אתגר עצום, אני מתאר לעצמי שגם המאמן וגם המערכת במכבי שוברים את הראש. מקיימים שיחות זום וישיבות גם בזום כדי לבדוק כל מיני אפשרויות שהולכות להיות. כל אחד צריך לחשוב בפינתו שגם אם המערכת תחזור לשחק, זה הרי ברור שזה לא הולך להיות אותו דבר. שחקנים יחזרו ויהיו בבידוד שבועיים, ועוד לחזור לאימונים - אבל העיקר לחזור, מה שיהיה מעבר באמת תודה רבה. זה לא ייבנה ויחזור תוך יום. קשה מאוד לתחזק שחקנים, בטח קבוצתית וגם אישית".

על כך שספרופולוס החליט להישאר פה: "אני חושב שזו נקודת זכות נהדרת גם ליאניס וגם למכבי. אני בטוח שהוא בן אדם מיוחד במינו, הוא לומד ולמד את השפה, הילדים שלו לומדים פה והוא אוהב להיות פה. הוא נשאר פה כי טוב לו, אני שמח שטוב לו - אחת הסיבות לכך היא שהקבוצה קיבלה אותו נהדר, יש הרבה מעורבים בכך. בן אדם אהוב פשוט".

אם העונה נעצרת, איך מתמודדים עם העובדה הזו?
"אני נמצא בקשר עם מאות ואם לא אלפי אנשים. בימים כאלו אנשים אומרים תודה קודם כל על מה שהיה לנו - הייתה לנו עונה מעל ומעבר, שגם הביאה את הבעלים להכניס את היד לכיס ולהשקיע המון כסף. אנחנו בסופו של דבר בסיטואציה מאוד קשה. הנושא הזה עדיין לא עלה על הפרק, כל המינויים עדיין נמצאים בבדיקה. אני יכול לומר לך מהיותי במכבי במגוון של תפקידים כאלו ואחרים, האוהדים היו ונשארו איתנו, וגילו המון סבלנות. ההנהלה והבעלים עובדים 24/7 כדי שתעמוד קבוצה כפי שהייתה בעונה הנוכחית".

איך משאירים את הקבוצה כמו שהיא?
"המועדון יישאר, הקבוצה תישאר. הבעיה שאנחנו מדברים על מכבי בכדורסל. זה לא רק מכבי בכדורסל - זה בכדורגל, בכדוריד. גם ב-NBA כולם נפגעו ונפגעים, כולם בוחנים את היכולת שלהם הלאה. גם השחקנים מבינים שיצטרכו להשתתף בצורה כזו או אחרת בבנייה המחודשת של העסקים שלמענם הם עושים".