(צילום: אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
(צילום: אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
"יש לנו שחקני פנים". ז'יז'יץ' אמש (צילום: אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

שרפו את הנייר. ללא אות'לו האנטר, ועם אנטה ז'יז'יץ' שעדיין מתקשה לצאת מהתקופה הרעה, היה נדמה שלפחות על הנייר, להפועל ירושלים יכול להיות יתרון מסוים בקו הקדמי, בטח שבהתקפה, בטח שבפיקנרול שנחשב למומחיות של עודד קטש, בטח כשבעבר ראינו את ז'יז'יץ' מתקשה כל כך מול גבוהים ניידים ממנו. אז מכבי ת"א לקחה את הנייר, ופשוט קימטה אותו וזרקה לפח, והוכיחה שלפחות נכון לאמש, פערי הרמות בינה לבין היריבה המושבעת מהבירה עדיין גדולים מדי.

אחרי חודש לא פשוט, ז'יז'יץ' סוף סוף הצליח להראות למה מכבי נלחמה עליו. 21 נקודות ב-69% מהשדה, 10 ריבאונדים, מתוכם לא פחות מ-7 בהתקפה, 26 נקודות מדד, הרבה מאוד ניידות בצבע, ובעיקר נוכחות בהגנה וקריאת מצבי הפיקנרול של ירושלים. במחצית הראשונה הוא כמעט לא נתן לטיישון תומאס או לסולימן בריימו להתגלגל לתוך הצבע, מה ששיבש את ההתקפה האדומה ואילץ את האורחים לקחת זריקות קשות.

ואומנם, המאמן יאניס ספרופולוס סבור כי גם ביורוליג הקו הקדמי שלו הציג יכולת טובה: "להאנטר הייתה ירידה והוא חזר, יש לו כוח גדול בפנים, בנדר משחק בכושר שונה בחודש האחרון, גם כספי - יש לנו שחקני פנים. התקדמנו ביורוליג במשחק הפנים, ושיחקנו יותר טוב. גם ז'יז'יץ' נתן משחק לא רע נגד זניט, כך שאני חושב שהשיפור הזה ניכר לא רק בליגה הישראלית אלא גם ביורוליג".

לא עוצר באדום. כשסקוטי ווילבקין רואה את הפועל ירושלים - הוא נדלק. בשמונה משחקים שיחק ווילבקין נגד ירושלים בעונה הסדירה בשלוש העונות השנים האחרונות, ושימו לב לתפוקה שלו בהם: 22.3 נקודות ו-54.1% דמיוניים מחוץ לקשת. אמש היתה חסרה לו שלשה אחת בלבד כדי להשתוות לתשעה שחקנים אחרים שמחזיקים בשיא השלשות למשחק, שעומד על 9 שלשות, והיה נדמה כי אם רק היה רוצה, ווילבקין היה מסוגל לנפץ גם את השיא הזה לרסיסים.

עם זאת, למרות היכולת הנפלאה, ווילבקין נשמע אדיש למדי בסיום: "כמו בכל משחק, עשיתי את המיטב שלי ואת מה שהקבוצה צריכה ממני, וזה לקלוע. שיחקנו טוב עם 40 דקות מלאות בהגנה ובהתקפה. ביום ראשון יש לנו עוד משחק גביע, וכמובן שננסה לנצח גם בו".

מעכשיו - הראש בדרבי. שחקני מכבי (צילום: אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
מעכשיו - הראש בדרבי. שחקני מכבי (צילום: אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

ועכשיו לדרבי. מאז הזכייה בגביע ווינר, ספרופולוס מנסה להחדיר בשחקניו מנטליות של לשכוח מהמשחק שזה עתה הסתיים, בלי קשר לתוצאה. זה גם מה שהוא ניסה לשדר אמש בסיום: "צריך ליהנות מהניצחון, אבל יש המשך, וצריך להיות מוכנים למשחק הבא. זו לא הצהרה, העונה ארוכה, יש לנו הרבה משחקים לשחק והרבה מסגרות. לפעמים זה תלוי איך אתה פוגש יריבה ואיך אתה משחק, שיחקנו משחק טוב וזה הכל. לא רוצים לנתח יותר מדי, רוצים להמשיך הלאה".

עוז בלייזר הודה שיש תחושה שלמשחקים גדולים מכבי מתייצבת במלוא הדרה, מה שלא קורה במשחקים ״קטנים״ יותר. "אנחנו מרגישים שזה קורה לפעמים, למרות שאנחנו לא רוצים שזה יקרה״, אמר, ״במהלך עונה יש עליות וירידות, במיוחד כשמשחקים בקצב מטורף. לפעמים יש ירידה של אנרגיה וזה לא צריך להיות. צריך לעבוד על זה כי מול כל קבוצה צריך לבוא בסופר ריכוז וסופר אגרסיביות כמו היום. נגד זניט זה היה חסר לנו".

לסיום, בלייזר שלח חיזוק לתמיר בלאט שנפצע בברך והורד מהמגרש בסיוע חבריו: "תמיד קשה לראות שחקן נפצע, במיוחד ישראלי שהוא חבר. זה מאוד כאב וקצת העכיר את השמחה של הניצחון. אנחנו מרגישים רע בשבילו ואני מקווה שזה לא משהו רציני. זה חלק מהמשחק, מאחלים לו שירגיש טוב ושיחזור כמה שיותר מהר".

בשולי הקלאסיקו, היה יפה לראות איך ברגע אחד כל היריבות הספורטיבית בין המועדונים נדחקת בצידה ברגע הפציעה של תמיר בלאט. הספסל של מכבי ת"א היה נראה מודאג כאילו מדובר בשחקן שלו, ספרופולוס ניגש לבלאט וביקש לבדוק מה קורה איתו, וגם הצוות הרפואי של הצהובים ניגש לסייע. כשבלאט הורד מהפרקט, כל הנוכחים ביציע, רובם עובדי מכבי, מחאו כפיים, ובסיום המשחק כולם שלחו מסרי חיזוק ואיחולים להחלמה מהירה.